Hlavní navigace

Handan CV-5000 CiNX iL: jednoduchý kabelový set-top-box

21. 7. 2008
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 118483
Každý, kdo využívá služeb digitální televize nějakého kabelového operátora, se určitě setkal se set-top-boxem Handan CV-5000 CiNX. Jedná se vlastně o přístroj, který byl v českých sítích kabelových operátorů nasazen jako první. Je to tedy základní typ přijímače, který dokáže rozluštit DVB-C signál a má poměrně jednoduché ovládání, aniž by obsahoval pevný disk pro nahrávání nebo umožňoval sledovat programy ve vysokém rozlišení obrazu. Pojďme si jej blíže představit.

Design přijímače

Set-top-box je vyroben ze stříbrného plastu a kovu. Přístroj má rozměry 250 mm x 40 mm x 200 mm, což odpovídá malé krabičce. Na předním panelu vás po zapnutí přístroje okamžitě zaujme jakési tmavé „oko“, které svítí na okrajích zeleně. Když se k set-top-boxu přiblížíte, zjistíte, že uprostřed onoho oka je napsáno DVB Digital Video Broadcasting. Dále jsou na pravé straně předního panelu přijímače umístěny celkem tři tlačítka. První největší tlačítko slouží k zapnutí a vypnutí set-top-boxu, další dvě jsou určena k přepínání mezi jednotlivými televizními kanály. Naopak na levém kraji je instalována výklopná krytka, pod kterou jsou vytvořeny otvory pro dekódovací kartu Conax a CA modul.

Handan CV-5000 předek
Handan CV-5000 předek otevřený

Pokud digitální přijímač otočíme, spatříme jeho zadní panel s několika málo vstupy a výstupy. Je zde umístěn vstup pro koaxiální kabel z účastnické zásuvky operátora a výstup signálu do dalších zařízení. Dále na přijímači nesmějí chybět konektory SCART, které jsou tentokrát umístěny vedle sebe. Toto umístění je docela nepraktické, protože si koaxiální kabel a SCART kabel navzájem překáží. Ovšem přístroj nabízí tyto konektory dva, a tak po zapojení do druhé zdířky nevzniká žádný problém. Zadek přístroje je také osazen výstupy CINCH pro levý, pravý audio kanál a video. Set-top-box můžete propojit se svým domácím kinem či AV přijímačem přes digitální koaxiální výstup S/PDIF. Zadní panel přijímače se liší podle typu. Pokud vlastníte přijímač Handan CV-5000 CiNX, máte navíc k dispozici serial port, který slouží hlavně pro technické (servisní) účely. Na novějším modelu CV-5000 CiNX iL již tento konektor chybí.

Handan CV-5000 zadek

Instalace a ovládání

Po prvním zapojení nám přijímač automaticky nabídne manuální ladění programů. Ještě předtím, než set-top-box bude chtít ladit jednotlivé multiplexy s programy, provede nás nabídkou nastavení přijímače. Mezi jednotlivými nabídkami se přepíná pomocí tlačítka „menu“ na dálkovém ovladači. Stejně jako u jiných Handanů zde platí, že pokud máte přijímač zapůjčený od svého kabelového operátora, jsou většinou veškeré hodnoty potřebné pro vyhledávání kanálů v síti již přednastaveny. Pokud je vše v pořádku, přesuneme se pomocí dálkového ovladače na „Vyhledat kanály“ a potvrdíme tlačítkem „OK“. Po rychlém proladění a následném potvrzení můžete začít sledovat nové kanály v digitální kvalitě.

Handan CV-5000 nastavení
Handan CV-5000 ladění

Ovládání set-top-boxu je velice jednoduché. Přímo pomocí tlačítek na přístroji můžeme pouze přepínat programy a vypnout či zapnout set-top-box. Přes dálkový ovladač je možné ovládat vše, co je softwarem a hardwarem přístroje dovoleno. Mimo základních funkcí, jako jsou přepínání programů, zobrazení menu přístroje, ovládání hlasitosti apod., je též možné zmrazit nebo zvětšit obraz, zobrazit elektronického programového průvodce (EPG), nastavit časovač, vrátit se zpět na původně sledovaný kanál, zobrazit záběry z jiných kamer (pokud je to u kanálu podporováno) – tzv. „multi video“, atd.

Handan CV-5000 ovladač

Hlavní menu přístroje představuje jakýsi display s tlačítky, na kterém je zobrazeno šest nabídek. Zde se pohybujeme pomocí tlačítek nahoru a dolů. Pokud si vybereme jakoukoliv nabídku stisknutím tlačítek vpravo či vlevo, zobrazí se „vyskakovací“ podnabídka. V této podnabídce se opět pohybujeme tlačítky nahoru a dolů.

Handan CV-5000 menu

Elektronický programový průvodce

Umí dobře česky - pečeť

Každý vlastník set-top-boxu určitě dobře zná slovní spojení elektronický programový průvodce, zkráceně EPG. Zkratka EPG pochází z anglického slova Electronic Program Guide. Pro méně zasvěcené digitální televizi bych si dovolil malé vysvětlení, co vlastně tento průvodce umí. Elektronický programový průvodce zobrazí uživateli set-top-boxu či televizního přijímače s digitálním tunerem přehled o vysílaných pořadech na různých kanálech dostupných v rámci služby. Existuje buď tzv. „rychlé“ EPG nebo klasické. U rychlého vám přístroj zobrazí informace o právě vysílaném pořadu nebo i o následujícím. Kdežto při klasickém vidíte na obrazovce přehled na více dnů dopředu.

Handan CV-5000 zvládá oba druhy elektronického programového průvodce. Rychlé EPG se zobrazí při přepnutí na požadovaný kanál nebo po stisknutí tlačítka „i“. Po opětovném stlačení „i“ se na obrazovce vypíše podrobný přehled o právě vysílaném pořadu. Pokud stiskneme tlačítko s nápisem EPG, zobrazí se nám klasický programový průvodce, kde získáváte přehled pořadů všech kanálů až na sedm dní dopředu. Opět zde platí, že pokud zmáčkneme tlačítko „i“ zobrazí se podrobný přehled o námi vybraném pořadu.

Handan CV-5000 epg

Nedostatky set-top-boxu

Jako každý jiný set-top-box, tak i Handan CV-5000 má několik nedostatků. Většina chyb u tohoto modelu již byla opravena, protože proběhla řada aktualizací softwaru. U tohoto modelu se někdy stává, že obraz zamrzá či kostičkuje, ale já jsem si zamrzání a kostičkování delší dobu nevšiml. Samozřejmě, že se někdy najdou dny, kdy obraz kostičkuje více nebo méně, ale těžko říci, čím je tento problém způsobený. Většinou je ovšem kostičkování způsobeno zastaralou a poškozenou kabeláží u klienta kabelové společnosti. Nejvíce mě u CV-5000 vadí, že po zapnutí načítá delší dobu data do EPG. Potom většinou zamrzne ovládání, a musíte chvíli počkat, než přijímač začne opět reagovat na příkazy z ovladače.

BRAND

Hodnocení přístroje

Přístroj je dle mého názoru na dobré úrovni. Jeho ovládání je velice jednoduché, takže by nemělo nikomu dělat problémy. Rozměrově je přístroj malý a po designové stránce je velmi povedený. Určitě postačí těm uživatelům, kteří jen chtějí sledovat digitální televizi ve standardním rozlišení, nebo jej potřebují pro druhý televizní přijímač.

Handan CV-5000 CiNX iL
Celkové hodnocení 9 b.
Technická výbava a cena (max. 5 bodů) 4 b.
Podpora češtiny (max. 3 body) 3 b.
Instalace, obsluha a dojem (max. 2 body) 2 b.


Přístroj zapůjčil: UPC Česká republika

Orientační cena: 2000 Kč

Foto a screenshot: autor

Pokud přijímáte digitální kabelovou televizi, který ze set-top-boxů používáte?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).