Hlavní navigace

Hanuš: HDTV mají rozjet komerční televize, je to jejich byznys

13. 5. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
13. 5. 2008

Televizní vysílání ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV) by měly nejprve spustit komerční vysílatelé a teprve poté by se do něj měla pustit veřejnoprávní televize. Jde o bonus, vyloženě komerční záležitost, kterou bych viděl skutečně spíš pro komerční vysílatele než pro média veřejné služby, prohlásil na dnešní konferenci iCT Day 2008 vedoucí projektu digitalizace České televize Pavel Hanuš.

KL22 hlasovani

ČT si vyzkoušela HD vysílání prvního programu v přechodné digitální síti C v Praze a Brně a také v digitální televizi přes pevnou telefonní linku O2TV. Přepočítávané vysílání programu ČT 1 však v O2TV skončilo k 1. květnu a pro vysílání v multiplexu C má televize uzavřenou smlouvu do konce června. Stálé vysílání HDTV plánuje ČT spustit v roce 2010 u příležitosti Zimních olympijských her ve Vancouveru.

Z čistě českých televizí zatím vysílá v HD kvalitě pouze televize Nova, a to v optické síti společnosti Mattes AD a v zemském multiplexu C v Praze a v Brně. Ve vysokém rozlišení v tuzemsku vysílají prostřednictvím kabelu a IPTV také programy Filmbox HD, HBO HD, Voom HD a National Geographic HD. Na 25. květen oznámila start vysílání česká verze kanálu Eurosport HD.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.