Hlavní navigace

HbbTV: co to je, kde je k dispozici a jak ho zprovoznit?

31. 10. 2014
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: Bohumil Herwig
Tato technologie úspěšně konkuruje widgetům a bude konkurencí i pro chystaný systém Android TV. Vedle ČT ji u nás začínají podporovat i další.

První zprávy o tzv. hybridním televizním vysílání s využitím internetu (pochopitelně širokopásmového, protože je třeba přenést i video, i když může fungovat i bez něj), se začaly objevovat v roce 2010 a digizone.cz tenkrát informovala o chystaném uvedení televizorů Toshiba s HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV), tedy hybridním vysíláním, na veletrhu IFA shodou okolností výročním, padesátém.

A jak HbbTV spatřilo světlo světa? Začalo to kolem roku 2009 snahou sjednotit digitální televizní vysílání, IPTV (televizní vysílání přes internetový protokol – IP) a širokopásmové vysílání po internetu. Skončilo to průmyslovým standardem ETSI TS 102 796 a založením tzv. „Open IPTV Forum“ – OIPF. To se letos transformovalo v „HbbTV Association“ (oficiální stránky jsou zde), která má přes 60 členů.

HbbTV je založeno na stávajících standardech a webových technologiích. (Zdroj: hbbtv.org)
Autor: hbbtv.org

HbbTV je založeno na stávajících standardech a webových technologiích. (Zdroj: hbbtv.org)

HbbTV vzniklo spojením dvou projektů z roku 2009 – francouzského H4TV a německého German HTML. Poprvé bylo předvedeno ve Francii téhož roku, v roce 2010 byla vydána verze 1.0 následovaná verzí 1.5, která mj. zavedla i podporu pro tzv. adaptivní streamování HTTP (Hypertext Transfer Protocol určený pro výměnu stránek, videí, atd.) založeného na MPEG-DASH a umožnila také přijít se sedmidenním elektronickým programovým průvodcem.

Její poslední úprava pochází z listopadu 2012 a ke stažení je i kompletní specifikace.

Chystaná verze HbbTV 2.0 má nabídnout podporu DRM a druhé obrazovky a kodek H.265 (HEVC). Více se o ní na digizone.cz dozvíte zde.

Televize Óčko spustila HbbTV, resp. část jeho funkcí, na přelomu roku. I zde do menu, které vidíte na obrázku a které je funkční jen z části, vstoupíte přes červené teletextové tlačítko.
Autor: Bohumil Herwig

Televize Óčko spustila HbbTV, resp. část jeho funkcí, na přelomu roku. I zde do menu, které vidíte na obrázku a které je funkční jen z části, vstoupíte přes červené teletextové tlačítko.

HbbTV široce kompatibilní

Tuto evropskou technologii v současnosti podporují jak televizní stanice (u nás ČT a začíná s ní i Óčko), tak výrobci televizorů a set-top boxů a očekává se další rozšíření směrem k mobilním zařízením i když tady to jde pomaleji (viz test miniaturního tuneru Evolveo XtraTV Stick zde). 

Ostatně televizor s připojením k internetu a bez podpory HbbTV je dnes těžko prodatelná záležitost a už jsem dlouho na žádný nenarazil.

Problémem HbbTV už od samotného začátku byla nízká informovanost na straně diváků. Ta nyní naštěstí v současnosti roste vysloveně exponenciálně. Značně tomu napomohla Česká televize, která zkušebně vysílá od května 2012, přičemž jde o vysílání na všech kanálech, včetně HD verzí. Jak dlouho ale bude ještě takto vysílat, je hvězdách. Vzpomeňme počátků DVB-T…

Možnosti HbbTV

V čem spočívá ona „hybridnost“, jsme už naznačili a v podstatě jde o spojení televizního světa se světem počítačovým, resp. internetovým. HbbTV navíc může spolupracovat se všemi druhy televizního vysílání, včetně například kabelového (podporuje ho i UPC) a může nabízet různé druhy služeb. U nás známe především aplikaci pro vysílání televizního archivu České televize a nově pak stanice „Déčko“ (viz galerie výše). V jejím rámci ale pracuje i modernější teletext a může fungovat i řada dalších služeb, jako například interaktivní aplikace (dotazníky, hlasování atd.), EPG s ukázkovými videi, twitterový výpis či něco à la regulérní zpravodajský kanál kombinovaný s textem. Může ale – kupodivu – jít i o docela běžné živé televizní vysílání, jak nám ukazuje současná aplikace Óčko TV, či dokonce o VOD, tedy video na vyžádání (Video on Demand). V podstatě se tak dá přes HbbTV zařídit i online video půjčovna.

Aplikací s HbbTV existuje po Evropě celá řada, jak se můžete přesvědčit zde, byť v poněkud zanedbané ukázce.

Je vidět, že HbbTV dokáže být vysloveně všestranné a dokáže konkurovat jak widgetům, tak aplikacím v rámci operačních systémů Apple iOS či Google Android. Ostatně právě takový souboj můžeme v příštím roce (a v dalších) očekávat, protože Google uvede novinku Android TV, i když se možná bude jmenovat jinak.

  • Digizone.cz – seznam článku v rubrice HbbTV najdete zde.
  • Budoucnost HbbTV najdete v reportáži z konference TVCON zde.
  • Aktuální seznam televizorů kompatibilních s HbbTV České televize pro roky 2012, 2013 a 2014, najdete zde. ČT seznam průběžně aktualizuje (poslední aktualizace z 18. 10. 2014).

Jak zprovoznit HbbTV na televizoru?

Povětšinou to jde velice jednoduše. Televizor nainstalujete a HbbTV se automaticky zapne. Pokud ne, jde nejčastěji o pouhé povolení volby „Datová služba“ v menu nastavení.

Následně televizor připojíte k internetu a připojení je někdy součástí instalace, jindy nikoli, takže je třeba udělat ho dodatečně v menu.

Poté by už HbbTV mělo fungovat. Pochopitelně pojede pouze na kanálu, kde je zprovozněno, a po zmáčknutí červeného teletextového tlačítka, na což stanice upozorňují (jak ČT, tak Óčko).

Připravte se ale také na to, že někdy může být zapotřebí přepnout se z kanálu s HbbTV na nějaký jiný a vrátit se. Jindy je třeba televizor zapnout a vypnout a často to stačí dálkovým ovladačem. U televizorů Samsung jsem však narazil i na nutnost fyzického vypnutí, tj. vytažení ze zásuvky.

Uvedené komplikace se však týkají zejména přístrojů, u nichž je třeba v menu povolovat volbu „Datová služba“ a letos speciálně zejména těch se značkou Samsung.

HbbTV u jednotlivých televizních značek, resp. konkrétních přístrojů

Podívejme se nyní, jaký byl stav se zprovozňováním HbbTV (zkoušeno vždy na kanálech ČT) u letos na digizone.cz testovaných televizorů. Výpis je proveden za jednotlivé značky s uvedením konkrétních zkoušených modelů i když se chování v podstatě dá – v rámci dané značky – i zevšeobecnit. S výjimkou Samsungu, u něhož se letošní modely chovají poněkud nevyzpytatelně.

Gogen (TVL 42248 Web) – HbbTV není třeba nikde povolovat, což je vidět v menu Nastavení a Další nastavení. Pozorována však byla (čistě subjektivně) vyšší náročnost na rychlost internetového připojení, což je ale věc televizoru, nikoli HbbTV.

Hyundai (DLF 39285 Smart) – po instalaci je standardně zapnuto, opět byla pozorována vyšší náročnost na rychlost internetového připojení a opět je to věc televizoru, nikoli HbbTV.

LG (49UB850V) – službu není třeba nikde povolovat, fungovala okamžitě po zprovoznění televizoru, resp. připojení k internetu.

Panasonic – HbbTV na všech letos testovaných televizorech pracovalo bez problémů a není třeba ho po instalaci přístroje nikde povolovat. Zkoušeny byly: TX-32AS500E, TX-39AS600E, TX-42AS650E, TX-47AS740E, TX-55AS800, TX-L65WT600E, TX-55AX630 a TX-50AX800E.

Philips (42PFL6008K) – po instalaci je služba zapnuta, HbbTV však šlo vyvolat jen tehdy, když se červené teletextové tlačítko objevilo na obrazovce, což bylo chvíli po přepnutí kanálu. Jinak televizor místo něj nabízel menu s úpravami obrazu, ukázkou HD klipů apod. Pokud jsem se ale do HbbTV dostal, přehrávání fungovalo bez potíží. Výrobce k tomu říká, že takto zatím fungují všechny letos uvedené televizory a ještě upozorňuje, že i když je volba „Datová služba“ u všech přístrojů zapnuta, je možné si ji ještě – pouze pro aktuální kanál – přes tlačítko „Options“ i vypnout.

Samsung – po instalaci je třeba HbbTV povolit. V závislosti na modelu se to dělá následovně: u 40H6700 bylo třeba vstoupit do části Smart TV (Samsung Apps), kliknout na ikonu (widget) „HbbTV“ a zde službu zapnout. U dalších televizorů bylo naopak zapotřebí v menu „Systém“ povolit volbu „Datová služba“. Šlo o: 40H6270, 50HU6900 a UE40H5500AW (zde bylo ještě nutné přepnout se na jiný kanál, chvíli počkat a přepnout se nazpět na ČT). U televizoru UE65F9000ST však HbbTV ani po povolení volby „Datová služba“ nepracovala, což je vidět v recenzi zde. 

MMF24

Sharp (LC-42LE762E) – HbbTV je po instalaci zapnuto, takže stačí jen zprovoznit internet, který součástí instalace není. Funkce byla následně bezproblémová.

Toshiba (58L9363D) – HbbTV bylo po instalaci vypnuto a bylo nutné ho v menu „Síť“ zapnout. Následně pracovalo dobře až na drobné problémy při přetáčení, kdy v některých případech nebyla vidět lišta s pozicí ve filmu. Po přepnutí do celoobrazovkového režimu potíže zmizely.

Využíváte na svém chytrém televizoru HbbTV?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).