Hlavní navigace

HBO dá na výročí 21. srpna 1968 „normalizační“ film Občanský průkaz

Sdílet

Třiačtyřicáté výročí okupace Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy připomene placený filmový kanál HBO přímo 21. srpna premiérou hořké česko-slovenské komedie z doby normalizace Občanský průkaz. Film režiséra Ondřeje Trojana měl premiéru v kinech loni v létě a jeho děj se odehrává v letech 1973 až 1977 v Praze. Probíhá nejtužší normalizace po okupaci vojsky „spřátelených“ armád. Big beat a dlouhé vlasy byly tehdy rebélií, občanský průkaz prostředkem k policejní buzeraci a modrá knížka vymodlenou svátostí, charakterizuje snímek HBO.

K TÉMATU: HBO dá v červenci premiéru českého Románu pro muže, i v HD verzi

Film vznikl na motivy stejnojmenné knihy Petra Šabacha, který dosud spolupracoval na filmových podobách svých děl především s Janem Hřebejkem. Diváci se v Občanském průkazu setkají s herci Liborem Kovářem, Matoušem Vrbou, Janem Vlčkem, Jakubem Šárkou či Annou Geislerovou. Komedie Petra Šabacha sleduje osudy čtveřice dospívajících mladíků, jejich přátel, lásek a rodičů. Od okamžiku, kdy v patnácti letech dostanou občanský průkaz, až do chvíle, kdy se v osmnácti snaží uniknout vojně a pokoušejí se získat modrou knížku, líčí HBO.

Filmový kanál nasadí Občanský průkaz do hlavního vysílacího času od 20 hodin. V následujících týdnech počítá s několika jeho reprízami. Snímek se objeví i ve Full HD verzi na kanálu HBO HD.

Komedie Petra Šabacha a Ondřeje Trojana Občanský průkaz sleduje životní peripetie mladých lidí v normalizačním Československu