Hlavní navigace

HBO jde do boje s Netflixem, spustí samostatnou streamovací službu

16. 10. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Vedení prémiového filmového kanálu HBO konečně umožní svým zákazníkům streamovat svůj obsah bez nutnosti platit si zároveň jeho kabelovou verzi.

Příští rok to bude sedm let od chvíle, kdy Netflix nabídl svým předplatitelům streamovat filmy zdarma. Sedm let vysmívání, odmítnutých spoluprací a vtipů ze strany kabelových televizí, videopůjčoven a majitelů filmového obsahu. Dnes Netflix platí za globální on-line videopůjčovnu číslo jedna – a všichni ti vtipálkové, krom těch, kteří mezitím nezkrachovali, následují jeho model.

“Je čas odstranit bariéry těm, kteří chtějí sledovat HBO,” řekl na setkání s investory Time Warner (majitele HBO) jeho generální ředitel Richard Pleper. Kolik bude streamingová služba HBO stát, nechal Pleper bez komentáře, upřesnil pouze, že příští rok bude tato služba dostupná pro diváky v USA a dvou dalších zemích.

Rozhodnutí zřídit samostatnou službu přichází po experimentech se službou HBO GO, která umožňovala sledovat obsah placené stanice na tabletech, počítačích, herních konzolích nebo multimediálních centrech – ovšem s podmínkou být jejím kabelovým předplatitelem.

Když se HBO stane Netflixem 

Ačkoliv Pleper službu představil jako doplňkovou ke kabelovému předplatnému, je zřejmé, že poskytovatelé kabelových televizí z této zprávy radost nemají. HBO platí za jedno z mála lákadel, za které jsou dnes zákazníci ochotni platit navíc. Bez prémiového obsahu se tato motivace radikálně sníží a (hlavně v USA) se pak přidaná hodnota placené kabelovky zredukuje prakticky jen na sportovní přenosy. I sportovní kanály ovšem už dnes experimentují s globálním předplatným přes internet.

Vedení HBO nemá v žádném případě zájem vztahy s majiteli kabelových televizí hrotit. “Nemyslím si, že to bude otázka kabel nebo stream. Přes 85 procent zákazníků Netflixu platí současně za kabelovou televizi,” citoval Washington Post ředitele Plepera, který současně uvedl, že služba odstartuje ve spolupráci s poskytovateli internetu, kteří jsou partneři kabelových televizí nebo je dokonce kabelovky vlastní.

Content First 2022_tip temata

Po spuštění služby se HBO dostane s Netflixem do přímé konkurence. Pro Netflix to ale nemusí znamenat žádné dramatické ohrožení. V dnešní době si už vybudoval silnou pozici, produkuje také svůj vlastní originální obsah a podle všeho se zdá, že stihl to, co si předsevzal loni. “Náš cíl je stát se HBO dřív, než se HBO stane Netflixem,” uvedl tehdy obsahový ředitel Netflixu Ted Sarandos.

Kdy se zmiňované bourání bariér pro ty, kdo chtějí sledovat HBO, dotkne českých filmofilů, je ve hvězdách. Určitě to zabere několik let. Alespoň pro technicky zdatnější fanoušky filmu, kteří si dokáží správně nakonfigurovat VPN, jsou to dobré zprávy.

Autor článku

Autor je nezávislý publicista se slabostí pro digitální světy. Najdete ho na Twitteru.