Hlavní navigace

HDTV technologie pronikají do českých domácností

29. 10. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
29. 10. 2009

Hitem českých domácností se podle reportáže České televize staly HDTV technologie, tedy elektronika, která umožňuje příjem televize ve vysokém rozlišení obrazu. Za letošní rok vzrost její prodej o patnáct procent oproti loňsku. Klasické televizory také nyní mizí už z českých prodejen. Důvodem, proč zákazníci propadají HDTV, jsou především klesající ceny jeho nosičů.

KL22 hlasovani

Jestliže před rokem to byla nějaká žhavá novinka, úlet, dneska se to stává standardem a věřím, že do jednoho roku to jako standard budou chápat úplně všichni, uvedl výkonný ředitel společnosti TradeTec Jaromír Glisník, která je v České republice zástupcem satelitní platformy Skylink. Reportáž však mylně informovala o tom, že v HDTV vysílají všechny velké televizní stanice. Je to sice i příklad TV Prima, ovšem ta šíří svůj signál na rozdíl od Novy a ČT pouze jako upscale, tedy přepočítávaný o­braz.

Náklady na výrobu takových pořadů jsou zhruba o třicet procent vyšší, než je tomu u klasických, konstatoval v reportáži technický ředitel Novy Ivo Ferkl. Šéf českého HBO Ondřej Zach pak dodal, že na počátku půjde určitě o pokušení zpoplatňovat takovouto službu, ale dlouhodobě nebude takový model udržitelný. Odborníci odhadují, že nekódované HDTV programy by měly být k dispozici v horizontu tří až pěti let.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.