Hlavní navigace

HDTV v pozemních sítích? Rozhodnou peníze, říká šéf digitalizace ČT

20. 5. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

20. 5. 2010

Finanční náklady na distribuci programů ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV) v pozemních digitálních sítích rozhodnou o tom, zda se projekt celoplošné DVB-T2 sítě s vysílání v HD kvalitě ujme. Myslí si to Pavel Hanuš, vedoucí projektu digitalizace České televize, podle něhož pro ČT rozhodně není problém vyrobit dostatečné množství obsahu v nativním HD rozlišení.

K TÉMATU: Smělý plán: do olympiády 2012 pokrýt většinu Česka signálem DVB-T2

Otázka obsahu v HD kvalitě není pro ČT tím problémem, který by bránil v zahájení vysílání v tomto standardu, prohlásil Hanuš na středeční konferenci „Svět televizní budoucnosti“, kterou v Praze uspořádaly České Radiokomunikace. Firma na něm demonstrovala na ostrém testu ze žižkovského vysílače pozemní vysílání HD programů ve standardu DVB-T2.

cif-tip-téma-foto

Z hlediska efektivity je podle Hanuše pro šíření HD programů nejvhodnější satelit. Proto na něm ČT provozuje svůj HD kanál, na jehož pozici se střídají programy ČT 1, ČT 2 a ČT 4. Otázkou pro zavedení HDTV v terestrickém vysílání jsou finanční zdroje, ekonomické dopady tohoto procesu na vysílatele, upozornil Hanuš. Zároveň ujistil, že ČT v současné době nechystá žádný nový HD televizní program.

DigiZone.cz přinese v úterý rozhovor s Pavlem Hanušem o představách ČT, jak naložit s HD vysíláním v pozemních sítích

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.