Hlavní navigace

HDTV v zemských sítích? Do vypnutí analogu těžko, spíš až v DVB-T2

26. 9. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
26. 9. 2008

Dočkají se čeští divácí řádného zemského digitálního televizního vysílání ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV)? A pokud ano, bude v některé z prvních čtyř digitálních sítích, nebo až po vypnutí analogového vysílání a výstavbě dalších multiplexů? Operátoři současných zemských digitálních sítí, provozovatelé televizí i regulátoři se shodují, že za současných podmínek si žádná z televizí takové vysílání v celé zemi nemůže dovolit.

K TÉMATU: Česko bude mít od středy první HDTV kanál na satelitu, Novu

V současné době není žádná televize schopna zaplatit vysílání HD v DVB-T. Věřím ale tomu, že prostor pro toto vysílání bude v DVB-T2, prohlásil na workshopu Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) k otázce využití digitální dividendy, tedy kmitočtů, které zbudou po vypnutí analogové televize a zprovoznění prvních čtyř multiplexů, ředitel pro transformaci Českých Radiokomunikací Kamil Levinský.

ČRa počítají s prvním testováním standardu DVB-T2 za dva roky, v roce 2013 by pak rády spustily komerční provoz první takové zemské digitální sítě. Oproti nynějšímu DVB-T umožní DVB-T2 využít až o 30 procent více datového toku, a sítě vystavěné v tomto standardu budou robustnější. V nejbližších letech se proto čeští diváci dočkají HDTV spíše v jiných vysílacích platformách: na satelitu, v digitální kabelové televizi a IPTV.

KL22 hlasovani

Naše smlouva s ČRa o spolupráci na technickém provozu veřejnoprávního multiplexu je dlouhodobá, a v tom je problém. Pokud se tedy budeme bavit o spuštění HDTV, rozhodně ne v pozemních sítích, prohlásil Pavel Hanuš, vedoucí projektu digitalizace České televize. Kavčí hory podle něj zahájí zkušební HD vysílání na satelitu již v příštím roce, a pravidelně pak od Zimních olympijských her 2010 ve Vancouveru.

Skeptický vůči HDTV v pozemních sítích je rovněž předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák. Nyní tu máme ekonomické modely, které jakž takž uživí standardně rozlišené televize, ale pro HD takový model nemáme. Je otázka, zda zemské vysílání bude platforma, kde se bude HD vysílání odvíjet, nebo zda jím nebude jen satelit a kabel. Nepochybně se tím ale budeme dál z hlediska kmitočtů zabývat, slíbil šéf Rady ČTÚ.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.