Hlavní navigace

Hesla tisíců uživatelů Hotmailu kolovala Internetem

6. 10. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Server Neowin.net přišel se znepokojivým tvrzením, že zatím neznámým způsobem pronikla na veřejnost hesla řady uživatelů e-mailové služby Windows Live Hotmail, což je oblíbený freemail nejen doma ve Spojených státech, kde je tržní dvojkou. Popularitě se těší třeba i na sousedním Slovensku. Microsoft už kolování hesel ke schránkám tisíců uživatelů své freemailové služby potvrdil, únik však prý není na jeho straně. Jelikož jde jen o omezené množství účtu, jeví se jako pravděpodobná varianta, že…

Server Neowin.net přišel se znepokojivým tvrzením, že zatím neznámým způsobem pronikla na veřejnost hesla řady uživatelů e-mailové služby Windows Live Hotmail, což je oblíbený freemail nejen doma ve Spojených státech, kde je tržní dvojkou. Popularitě se těší třeba i na sousedním Slovensku. Microsoft už kolování hesel ke schránkám tisíců uživatelů své freemailové služby potvrdil, únik však prý není na jeho straně. Jelikož jde jen o omezené množství účtu, jeví se jako pravděpodobná varianta, že postižení uživatelé se stali obětí phishingu. Uživatelům Windows Live Hotmailu lze v tuto chvíli jedině doporučit preventivní změnu hesla.

Problém by se měl týkat více než deseti tisíc schránek hostovaných zejména v rámci domén hotmail.com, msn.com a live.com. Všechny používá Windows Live Hotmail. Databáze hesel se přes víkend objevila na stránkách služby pastebin.com, kam je umístil zatím neznámý uživatel. Po intervenci byla správci služby odstraněna. Identifikační údaje pro Windows Live Hotmail jsou totožné v rámci celé sítě online služeb Microsoftu. V praxi se tak ukazuje nevýhoda centrálního hesla právě typu Windows Live ID. Totožná situace by mohla nastat u Yahoo ID i Google Accounts.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).