Hlavní navigace

Historie a plány: TV Barrandov

15. 12. 2006
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Barrandov Studio Autor: 115393
[Oživeno] Seriál profilů digitálních televizí na serveru DigiZone.cz pokračuje. Dalším úspěšným žadatelem o vysílací práva pro DVB-T, i když momentálně bez licence, je společnost Barrandov Studio. Se svým projektem plnoformátové TV Barrandov uspěla v dubnovém licenčním řízení a bylo jí přidělené místo v multiplexu C. Kdo za ní stojí? Co připravuje? A proč nevysílá zatím alespoň přes kabel a satelit?

U zrodu projektu TV Barrandov stál nynější jednatel a ředitel parlamentní kabelové a satelitní televize 24cz Jan Fulín. Ten ale kvůli průtahům v české digitalizaci, především při udělování digitálních licencí, realizační tým nakonec opustil.

Vlastnické pozadí inspiruje novináře k přívlastkům jako „ocelová“ televize. Investorem je totiž finančně silná skupina Moravia Steel, za níž stojí podnikatel Tomáš Chrenek. Tento fakt, společně s barrandovským zázemím filmových ateliérů, dělá z projektu nadějného konkurenta stávajícím plnoformátovým televizím.

TV Barrandov se chce od současných televizí lišit

Televize Barrandov bude jiná než Nova, řekl pro server iDnes.cz šéf barrandovského projektu Radomír Pekárek. Realizační tým plánuje zaplnit prázdná místa na mapě televizního vysílání odlišnou strategií ve výběru filmů a v přípravě pořadů.

Petr Chajda

Navzdory Pekárkovým slovům mají obě televize dvě věci společné. Nova si pronajímá prostory přímo v areálu barrandovských studií. Kromě toho, že má nováček s českou komerční jedničkou de facto sdílet společný životní prostor, dochází i prolínání v personální oblasti. Generálním ředitelem TV Barrandov se k 1. červenci stal Petr Chajda, bývalý šéf kabelových kanálů CME, vlastníka TV Nova, v České republice a na Slovensku a také jednatel Galaxie Sport. Ten jakékoliv připodobňování TV Barrandov k televizím bývalého zaměstnavatele odmítá, připustil ale rozšíření týmu o své dřívější spolupracovníky.

Důraz na česko-slovenskou filmovou tvorbu

Jaká bude taktika barrandovského nováčka na zaplnění „bílých míst“ na českém televizním trhu? Scenárista a režisér Ivan Bareš, který TV Barrandov zastupoval při veřejném slyšení před Radou pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), vylíčil, v čem by měla přidaná hodnota jeho televize spočívat. Bude to především orientace na českou a slovenskou tvorbu, ať už na filmy hrané nebo dokumentární. Chceme nabídnout divákům alternativu, možnost výběru… České a slovenské pořady, o kterých si myslíme, že jsou poměrně kvalitní, je jich dost a v současnosti se na televizních obrazovkách objevují velmi sporadicky nebo vůbec, shrnul filozofii stanice před RRTV Bareš.

TV Barrandov také počítá s podporou studentů uměleckých škol. V jejím vysílání dostanou místo přenosy z absolventských představení, televize chce pak i dále sledovat profesní vývoj mladých tvůrců. Dalším specifikem by měla být výrazná orientace na regiony a dění v nich. Zpravodajství plánuje stanice přebírat od již fungujících regionálních subjektů, a to výměnou, nebo přímo nákupem. Je to levnější varianta než mít svůj zpravodajský tým.

S vlastní regionální produkcí ale televize přesto počítá. Jedná se o kontaktní pořad, vysílaný pomocí přenosového vozu z prostor velkých nákupních center každé odpoledne po dobu dvou až tří hodin. Jednotlivá města – a nejen krajská – by se střídala s cílem přiblížit zbytku země osobnosti a dění v tom kterém regionu. V rámci kontaktních pořadů by měly dostat prostor i národnostní menšiny nebo např. postižení.

TV Barrandov v neposlední řadě sází také na specializované magazíny. Některé mají plnit servisní funkci poskytování informací o rekvalifikačních kurzech, aktuálních výběrových řízeních apod. Jiné by se zase zaměřily na cílovou skupinu mladých lidí, jednalo by se např. o hudební pořady nebo počítačové magazíny. Zde má televize ambici stavět přímo na mladých lidech, kteří by se pořadu aktivně účastnili.

Nonstop vysílání do dvou let

Pro začátek počítá stanice s 16,5 hodinovým provozem, po dvou letech plánuje přechod na 24hodinový cyklus. Pokud by nám byla zítra udělena licence, budeme schopni vysílat v horizontu pěti až sedmi měsíců, řekl DigiZone.cz Petr Chajda a dodal: Myslím, že jsme na zahájení vysílání velmi dobře připraveni. Vedení TV Barrandov nezbývá než čekat, ale není to čekání nečinné. Šéf televize to komentuje slovy: Samozřejmě nesedíme s rukama spuštěnými za zády a snažíme se reagovat na novou situaci. Na trhu se objevují nové různé příležitosti zejména v oblasti služeb, které se snažíme využít. Při našem obrovském tvůrčím a produkčním potenciálu, zázemí a know-how si myslím, že máme co nabídnout.

TV Barrandov se snaží zužitkovat i svoje lidské kapacity. Zvolená strategie včetně silného zázemí znamená, že jsme nemuseli – na rozdíl od našich kolegů – rozpouštět náš tým. Pro řadu zaměstnanců jsme našli nové využití, řekl DigiZone.cz ředitel televize, připojil i další podrobnosti: Přípravy na spuštění pokračují zejména pak v programové oblasti, kde provádíme tzv. ‚fine tuning‘ a zacílení na ‚pětatřicátníky, kteří se cítí na pětadvacet‘. Nicméně velké investice jsou samozřejmě zakonzervovány.

V rozhovoru pro server Parabola.cz generální ředitel zdůvodnil, proč TV Barrandov nezkusí vysílat dočasně přes kabel nebo satelit: Nevyplatilo by se nám to. V kabelech už není prostor pro nové stanice. Kabelovky by se musely zdigitalizovat. Jenže digitální kabelovku zatím nabízí jen Karneval, a to ještě na omezené části své sítě. U satelitu se zase kvůli konkurenčnímu boji, který vyvolala nová placená platforma Digi TV, očekává pokles cen. Parabola.cz spekuluje, že zahájení vysílání přes kabel brání i nevstřícný postoj největšího kabelového operátora v ČR – firmy UPC, která o nové televize nemá příliš zájem.

Novým televizím můžou pomoci mobilní operátoři

Fero Fenič (Febio TV) reaguje na současný stav na poli digitálních licencí emotivně a k budoucnosti je skeptický. Radim Pařízek (TV Pohoda) je naopak v souladu s názvem svojí televize „v pohodě“ a vyhlíží světlé zítřky. Optimistou je i Petr Chajda, ale nezbývá mu než čekat na obnovení licence pro jeho projekt TV Barrandov.

MMF24

Na rozdíl od některých mých kolegů nejsem pesimista a věřím, že je možné, aby ti, kterým byla udělena licence pro DVB-T, zejména ty co budou připraveny, začaly vysílat na podzim roku 2007. V České republice je totiž stále nízká ‚zakabelovanost‘ a na rozdíl od řady jiných zemí, bude stále podíl zemského volně dostupného neplaceného vysílání vysoce dominantní. Je pouze otázkou času jak rychle se prosadí. Snad se v roce 2007 se konečně probudí i mobilní operátoři, kterým nemůže současný stav vyhovovat pro spuštění DVB-H, které je blokováno stejně jako DVB-T a budou hlasitěji upozorňovat na bariéry vstupu, vzkázal čtenářům DigiZone.cz Petr Chajda.


15. prosince 2006, 11:40: Do textu přibylo několik vyjádření šéfa TV Barrandov Petra Chajdy, která se nám do uzávěrky článku bohužel nepodařilo získat.

Kolik ze svých plánů podle vás TV Barrandov splní?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).