Hlavní navigace

Hlavní tři novinky ve Firefoxu 4.0: Prism, Weave a Geode

5. 11. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Vývojáři z Mozilla Corporation sice momentálně pracují na Firefoxu 3.1, ale zároveň se pomaličku o slovo hlásí Firefox 4.0. Kromě zbrusu nové generace vykreslovacího jádra Gecko má nabídnout nové možnosti pro práci s webovými aplikacemi na bázi projektu Prism. Webové aplikace by tak uživatelé Firefoxu 4.0 mohli spouštět jednoduše třeba přes zástupce v systémovém menu nebo na ploše v minimalistickém okně a odděleném procesu. V tomto ohledu by se tak Firefox 4.0 vyrovnal prohlížeči Google Chrome,…

Vývojáři z Mozilla Corporation sice momentálně pracují na Firefoxu 3.1, ale zároveň se pomaličku o slovo hlásí Firefox 4.0. Kromě zbrusu nové generace vykreslovacího jádra Gecko má nabídnout nové možnosti pro práci s webovými aplikacemi na bázi projektu Prism. Webové aplikace by tak uživatelé Firefoxu 4.0 mohli spouštět jednoduše třeba přes zástupce v systémovém menu nebo na ploše v minimalistickém okně a odděleném procesu. V tomto ohledu by se tak Firefox 4.0 vyrovnal prohlížeči Google Chrome, který již nyní pracuje s oddělenými procesy a např. pád vyvolaný Flashem při přehrávání videa v jednom panelu/okně „neodstřelí“ rozepsaný dokument ve webovém textovém editoru v jiném panelu/okně.

ebf - partner 1

Firefox 4.0 také nabídne podobnou funkci, kterou znají uživatelé prohlížeče Opera pod názvem Opera Link. Řeč je zatím o pokusném projektu Weave, který momentálně funguje jako samostatné rozšíření. Umožňuje sdílet nastavení prohlížeče, uložené záložky, historii navštívených stránek či uložená hesla mezi více počítači a také mezi více uživateli.

Třetím pilířem je Geode, čili využití informací o aktuální poloze počítače resp. uživatele v součinnosti s webovými službami. Například při hledání na mapě by Firefox 4.0 byl schopný po souhlasu uživatele vyznačit automaticky aktuální polohu a pak hledat v okolí kýžené objekty (např. bankomat, poštu). Uživateli by tak odpadlo prvotní manuální zadání aktuální polohy. Možnosti jsou samozřejmě větší včetně cílení reklamy. Odeslání polohy bude podporovat už Firefox 3.1, ale Firefox 4.0 má jít s touto funkcí mnohem dál, tak uvidíme. (Simple Thoughts – Angsuman Chakraborty)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).