Hlavní navigace

Hlučná reklama v televizi je blíže zákazu, poslanci ho schválili v prvním čtení

4. 5. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Parlament ale nakonec nezvolil cestu zrychleného řízení, v němž by zákon definitivně schválil již v prvním čtení

Zákaz hlasité reklamy v televizi je o krok blíž realizaci. Poslanci tento týden v prvním čtení schválili návrh zákona, pod kterým je podepsaný mj. předseda volebního výboru Václav Mencl (ODS), velký odpůrce hlasitých reklamních spotů v televizním vysílání. Zákon předpokládá ukládání pokut od 10 tisíc korun do pěti milionů za rozdílnou intenzitu zvukové hladiny u reklamních bloků a zbylého programu televizních stanic.

K TÉMATU: ATO: Schválně hlasitá reklama od televizi je mýtus, zákon se měnit nemusí

Oproti původní představě však poslanci zákon neprojednali ve zrychleném řízení, aby byl definitivně schválen již v prvním čtení. Proti zákonu totiž měla věcné připomínky vláda, které se nelíbí příliš obecný text a požadovala jasné stanovení, jak a co se bude měřit, aby se dalo vyhodnotit, že daná reklama je „hlučnější“ než zbytek programu televizní stanice. Největší české televize zákaz hlučné reklamy odmítají a upozorňují na řadu problémů, které by tato norma mohla způsobit – ať už z hlediska autorských práv zadavatelů reklamy, či měření intenzity zvukové hladiny.

KL22_nominace

ČTĚTE TAKÉ: Proč je reklama v televizi hlasitější než ostatní program?

Televize chystaný zákon, alespoň v nynější podobě, odmítly i prostřednictvím Asociace televizních organizací (ATO). Česká televize a TV Barrandov ale upravily hlasitost svých reklam podle nejnovější normy Evropské vysílací unie (EBU). Podobnou cestou se chtějí vydat i další české televize. Poslanci nyní chtějí do zákona zapracovat připomínky vlády.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.