Hlavní navigace

Hoax slibuje krásnou podívanou na Mars

25. 8. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Českými e-mailovými schránkami koluje nový hoax, který tvrdí, že v neděli 27. srpna se Mars a Země přiblíží natolik, že Mars bude na obloze viditelný stejně dobře jako Měsíc. Podle čestného předsedy České astronomické společnosti jde o naprostý nesmysl. Uvedenou zprávu zřejmě rozšiřuje nějaký pohrobek proslulého Rádia Jerevan. Mars nebude na obloze tak veliký jako Měsíc v úplňku, protože bude pětsetkrát menší. 27. srpna 2006 však v žádném případě nebude Mars na obloze vidět v 0:30 v noci pouhým…

Českými e-mailovými schránkami koluje nový hoax, který tvrdí, že v neděli 27. srpna se Mars a Země přiblíží natolik, že Mars bude na obloze viditelný stejně dobře jako Měsíc. Podle čestného předsedy České astronomické společnosti jde o naprostý nesmysl. Uvedenou zprávu zřejmě rozšiřuje nějaký pohrobek proslulého Rádia Jerevan. Mars nebude na obloze tak veliký jako Měsíc v úplňku, protože bude pětsetkrát menší. 27. srpna 2006 však v žádném případě nebude Mars na obloze vidět v 0:30 v noci pouhým okem, protože ve skutečnosti nebude vidět vůbec. O dva dny později bude totiž Mars v tzv. konjunkci se Sluncem, bude se v ty dny nacházet v souhvězdí Panny, skrytý ve sluneční záři. vysvětluje Jiří Grygar.

Podobný hoax se světem šířil již v roce 2003. Tehdy se skutečně 27. srpna. 2003 Mars významně přiblížl k Zemi, ovšem i tehdy byl na obloze stále ještě více než desettisíckrát slabší než Měsíc v úplňku. (Hoax.cz, Astro.cz)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).