Hlavní navigace

Pavel Kohout (ČT): Ve srovnání se Soči jsme nemuseli při hokeji snižovat kvalitu obrazu

19. 5. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

První ostrý test po změně provozovatele online vysílání dopadl dobře. Komentované přenosy na internetu sledovalo během čtvrtfinále najednou i víc než 150 tisíc diváků.

Aktualizováno o graf vytíženosti a data ohledně datového toku a využití HbbTV.

Rekordní sledovanost televizních přenosů je i vzhledem k účinkování národního týmu očekávatelná. Čtvrtfinálový souboj s Finskem sledovalo u televize přes 2,5 milionu lidí. 

Výrazné nárůsty se ale projevily i na streamu České televize, kde bylo k dispozici všech čtyřiašedesát utkání. „Nejsledovanějšími se staly zápasy Česka s Kanadou, který sledovalo 52 tisíc lidí a čtvrtfinále s Finskem,“ tvrdí tisková zpráva České televize s tím, že tam se počítadlo zastavilo na dvaašedesáti tisících diváků. 

„Hned první den šampionátu se při duelu Česka se Švédskem prolomila 100 Gbit/s hranice datového toku a během zápasů se Švýcarskem a s Finskem datový tok dokonce přesáhl 200 Gbit/s,“ komentuje šéf nových médií ČT Pavel Kohout s tím, že na rozdíl od Soči nemuseli snižovat kvůli kapacitě kvalitu obrazu. 


Zdroj: O2

Podle statistik se ale během zápasu připojilo ke streamu celkem až 150 tisíc uživatelů a datový tok skoro trojnásobně přesáhl přenosy ze zimní olympiády v Soči, které byly ale poznamenány výpadky, za jejichž viníka byl všemi aktéry označen „skleněný strop“ internetu

Živé streamy běžely letos i na televizní platformě HbbTV. Tu během turnaje využilo přes 150 tisíc tuzemských majitelů chytrých televizí. 

Přenosy přes O2

Veřejnoprávní médium loni vyměnilo provozovatele svého streamu a svěřilo svůj archiv do rukou O2. To nasadilo iVysílání na stejnou technologii jako své O2TV

cif 24 - early cena - média

Překročení kapacity systému bránila dvojitá pojistka. Na straně O2 jde o automat, který v případě problémů snižuje maximální kvalitu obrazu, a podobné možnosti má prý i Česká televize. "Nově používáme technologii adaptivního streamingu, potvrdil před mistrovstvím bez dalších podrobností Kohout

„Provoz na iVysílání má podrobnější charakter. Ve srovnání s televizí jsou tam znát mnohem víc jednotlivé akce. Z hlediska objemu jako takového jsou ty dva streamy ale v podstatě srovnatelné,“ tvrdí šéf strategických projektů operátora David Petrov s tím, že stream ČT exceluje v objemu přenesených dat především při nečekaných událostech. Tuzemský videoobsah podle něj v síti O2 už generuje stejný provoz jako všechny služby Googlu dohromady. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).