Hlavní navigace

Holandsko vypne analog zřejmě už v roce 2009

18. 7. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
18. 7. 2006

Jednou z prvních evropských zemí, která definitivně přejde na zemské digitální vysílání, bude zřejmě Holandsko. Místní analytici začátkem letošního roku přepokládali, že by země mohla vypnout analogové vysílání v letech 2008 až 2009. Nyní se ukazuje, že do roku 2009 by mohlo zemské digitální vysílání přijímat až 384 tisíc holandských domácností. Ostatní využívají jiné formy příjmu televizního signálu: kabel, satelit nebo IPTV.

ebf - tip do článku - debata

Holandsko by mělo pokrýt sedm mutliplexů, z toho šest celostátních a jeden s dosahem na 80 procent území. Celkem nabídnou 23 televizních a 18 rozhlasových programů. V současné době provozuje společnost KPN TV pět digitálních vysílačů v západním a středním Holandsku. Digitálně šíří zatím jen programy veřejnoprávní televize.

Další kanály v televizním pásmu IV a V se uvolní 17. června 2007, ale Holandsko je musí do té doby ještě zkoordinovat se sousedními státy. Část sítí využijí mobilní operátoři pro digitální televizi ve formátu DVB-H, v III. pásmu Holanďané spustí tři multiplexy pro digitální rozhlas ve formátu T-DAB.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).