Hlavní navigace

Homecast eM-1150: pěkný navenek, jednoduchý uvnitř

2. 12. 2005
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 118483
Digitální přijímač značky Homecast má hned několik předností. Příjemný vzhled doplňuje početná konektorová výbava včetně modulátoru, a to za cenu tří tisíc korun. Slabší stránkou je software set-top-boxu, díky kterému se přístroj sice snadno ovládá, ale funkcí uživateli mnoho nenabízí. Časovač mu například chybí úplně.
Homecast eM-1150

Homecast eM-1150 přichází do rukou zákazníka v krabici spolu s dálkovým ovládáním a dvěma malými tužkovými bateriemi, které do ovladače patří. Potud je výbava standardní, navíc je přibalen kombinovaný AV kabel se třemi konektory cinch na každé straně. Manuály jsou s přístrojem dodávané dva, speciálně pro tento model napsaný anglický a obecnější český, který je sice určen pro více digitálních přijímačů, prakticky se v něm ale uživatel vše podstatné dočte.

Vnější pohled

Set-top-box je středních rozměrů, tedy ani video, ani malá krabička, a váží tři a půl kilogramu. Barvy je na něm nejvíce černé, lidské oko zaujme ale spíš na plochu menší tmavě stříbrné provedení předního panelu. Zepředu je na přístroji vidět textová informace o jeho značce a logo standardu DVB. Uprostřed panelu je oválný displej, který za správných světelných podmínek funguje i jako zrcátko, ale především se na něm zobrazuje číslo programu při činnosti set-top-boxu a časový údaj v režimu stand-by. Součástí oblasti kolem displeje jsou i přijímač signálu dálkového ovladače a červená dioda, která na kanálový volič reaguje a svítí také vždy, když je přístroj v pohotovostním režimu. Přední část doplňují ještě nalevo čtvercově řešená tlačítka na změnu programů a zapnutí set-top-boxu, vpravo je pak prázdné místo, které u jiných modelů značky zaplňují sloty pro dekódovací karty placeného vysílání.

Homecast eM-1150 zezadu

Zadní část digitálního přijímače je vybavená vskutku kvalitně. Uživatel sem může zasunout dva kabely SCART, zdířky jsou připravené i pro kompozitní video kabel, levý a pravý zvukový stereo výstup a digitální zvuk v podobě S/P-DIF. Samozřejmostí je konektor rozhraní RS-232, které slouží na aktualizaci prostřednictvím počítače – v případě em-1150 může být zdrojem nových dat i jiný set-top-box stejného typu. Napájecí kabel je do přístroje zabudovaný, proud by měl být v rozmezí 90 až 240 voltů, a jeho přívod může člověk vypnout blízkým spínačem. Přístroj je energetický jedlík, na režim stand-by se spokojí sice jen se sedmi watty, za plného provozu jich může spotřeboval ale až 30.

Majitelé starších televizorů bez zdířky SCART pookřáli jistě už po prvním odstavci recenze, nyní budu k vlastnostem modulátoru konkrétnější. Uživatelská nabídka dovoluje naladit set-top-box na jakýkoli z UHF kanálů, navíc si můžete vybrat, jakou variantu normy PAL chcete na modulovaném výstupu mít, pro Českou republiku to bude nejspíš PAL D/K. Technické řešení anténních vstupů a výstupů na zadním panelu přístroje je už od pohledu zajímavé. Koaxiální zdířky jsou na set-top-boxu totiž zdvojené, jedna dvojice nabízí propojení obyčejné, druhá zohledňuje modulovaný signál. Kdyby se někomu proto nedařilo i přes zmíněnou výbavu digitální přijímač naladit, doporučuji ověřit si správnost zapojení kabelů do konektorů pro anténní kabely.

Homecast eM-1150 ovladac

Úvodní instalace a možnosti nastavení

První spuštění přístroje proběhlo bez problémů. Po zapojení všech kabelů je nutné uvést do chodu ještě set-top-box samotný, kterému se otevře přísun elektřiny po stisku tlačítka na zadním panelu. Na displeji se nejprve ukáže hláška L3:05, jejíž význam mi zůstal utajen, během deseti sekund ale zmizí a obrazovku zaplní výběr jazyka. Čeština následuje v nabídce hned za úvodní angličtinou, přístroj celkem komunikuje v deseti evropských jazycích.

Během výběru řeči menu svítí na set-top-boxu čtyři čárky, jež se později promění na programové čtyřčíslí. Na chvíli mě zaskočilo, když se po zvolení jazyka dále už nic nedělo a na obrazovce byla vidět jenom mapa Evropy v pozadí. Tlačítkem Menu na dálkovém ovladači jsem se však dostal záhy do hlavní nabídky. Na uživatele tu čekají položky: Instalace, Uzivatelske preference, Nastaveni systemu a Systemove informace. Možnosti záměrně uvádím bez diakritiky v původním znění, jelikož na čárky a háčky se v menu bohužel nedostalo.

Homecast eM-1150 nastaveni

Prohledávání programů vyvolá majitel přístroje po vybrání první položky a zadání továrního hesla, tedy čtveřice nul. Kromě automatického průchodu dostupnými frekvencemi se nabízí i možnost hledání ručního, obnovy původního nastavení a šance na přenos dat. Informace k výměně mohou být buď hlavní ovládací software či jen nastavení předvoleb. Set-top-box je schopný získat data z počítače a sám je naopak vyslat do jiného digitálního přijímače.

Automaticky mohou být vyhledány všechny vysílané programy, nebo jen ty volně dostupné. Proces hledání trvá přibližně dvě minuty, průchod vysílacími pásmy přitom reprezentuje nárůst červeného ukazatele v dolní části obrazovky. Při ladění se nově objevené programy přidávají do seznamů zvlášť pro televizní stanice a samostatně pro rozhlas, jak už je u set-top-boxů běžné. Hledání je u konce, nyní stačí všechny údaje během dvou tří sekund uložit a můžeme se začít dívat. Koho by ale nejdříve zajímaly možnosti nastavení systému, nalezne je v grafickém přehledu nad těmito odstavci. Několik jich bylo zmíněno už při vnějším ohledání, na další se odkážu v popisu funkcí.

Pohled na funkce přístroje

Homecast eM-1150 TV

Televize konečně běží, tak jak to s ní vypadá? Obraz má správné proporce i ořez, příjem signálu je kvalitní, výsledek na pohled velmi líbivý. Po každém přepnutí programu se v dolní části obrazovky ukáže modrofialový pruh s oblými tvary. Sami si ho můžete prohlédnout na screenshotu, pouze zmíním, že informace o čase je pro našince v nezvyklém dvanáctihodinovém formátu, což se navíc bohužel nedá změnit. V České republice je přitom zavedenější, alespoň mám tu zkušenost, režim 24 hodin.

Elektronický průvodce programem (EPG) ukazuje na modrém pozadí menší šedý obdélník, ve kterém jsou všechny údaje. Můžete si všimnout schématické televize s obrazem aktuálního programu, pod ním čtyř názvů stanic, se kterými je svázaná časová osa pořadů více vpravo. Zbývá dodat, že se mezi informacemi EPG vyskytují také základní data, která se ukazují i na malém panelu při přepínání programů. Ačkoli je průvodce na pohled možná pěkný, má bohužel několik nedostatků. Hlavním z nich je absence podpory českého jazyka, kvůli které se národní znaky abecedy ukazují nesmyslně. V časové ose také není možný skokový posun o několik hodin, případně dní dopředu. To souvisí pravděpodobně ale s faktem, že Homecast eM-1150 nemá vůbec žádnou podporu časovačů. Při programování analogových záznamových zařízení se tedy musíte spokojit s nahráváním jediné digitální stanice, kterou necháte na set-top-boxu zapnutou.

Homecast eM-1150 EPG

Seznamy oblíbených programů jsou i pro tento přijímač známou věcí. Uživatel má skrze uživatelské preference hlavního menu možnost setřídit si stanice do tří skupin, ve kterých může potom nezávisle listovat a měnit program. Stejná nabídka dovoluje majiteli set-top-boxu také vybrané kanály zamknout a zaheslovat číselným kódem. Dalšími možnostmi v preferencích jsou změna názvu, přesun a vymazání programu.

Teletext funguje v přístroji v celoobrazovkovém režimu, obraz se ale mírně chvěje, což je pravděpodobně důsledkem špatné synchronizace televizních půlsnímků. Paměť textové služby asi nebude velká, rozhodně sem nejsou načítány všechny stránky, ale i tak stačí k příjemnějšímu prohlížení. Blízké hodnoty se načtou okamžitě, na vzdálenější musí uživatel chvíli čekat. Jedině na teletextu jsou u přístroje k vidění čárky a háčky, tedy čeština bez výhrad.

Homecast eM-1150 radio

Rozhlasoví posluchači se mohou těšit na hezký obrázek, který jim bude dokreslovat zvukové vysílání. Vypadá trochu jako jedna z fotografií, kterou v reklamní kampani používala stanice Vltava Českého rozhlasu. Kdo se ale bojí, že by se mu při dlouhém poslechu obraz vypálil do televizoru, může využít zajímavé funkce přijímače a zapnout si rozhlasový spořič obrazovky. Grafiky se pak uživatel zbaví po pěti minutách nebo až po dvou hodinách. Jednodušší možností s podobným výsledkem je ale vypnutí televizoru.

Shrnutí a porovnání

Set-top-box eM-1150 nabízí základní výbavu a několik velmi užitečných věcí navíc celkem za tři tisíce korun. Jeho přímým konkurentem může být proto třeba TechniSat DigiPal 2. Oproti němu nabízí přijímač značky Homecast modulátor a luxusnější vzhled, chybí mu naopak časovač a dokonalejší podpora češtiny. Jakému přístroji dají zákazníci přednost, to si odhadnout netroufám. Šance jsou na obou stranách vyrovnané, jenom majitelé starších televizí nemají moc na výběr. Homecast eM-1150 je každopádně kvalitní digitální přijímač a škoda jen, že nezvládá lépe českou řeč.

Homecast em-1150
Celkové hodnocení 7 b.
Technická výbava a cena (max. 5 bodů) 3,5 b.
Podpora češtiny (max. 3 body) 1,5 b.
Instalace, obsluha a dojem (max. 2 body) 2 b.

Přístroj zapůjčil: DVBTShop.net

Databáze: Homecast eM-1150

ebf - tip do článku - debata

Orientační cena: 2990 Kč

Foto a screenshoty: Autor

Co vás na přístroji nejvíce zaujalo?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).