Hlavní navigace

Homecast HS 3200CIIR : PVR satelitní přijímač s dekodérem Irdeto a Skylink ready

13. 1. 2011
Doba čtení: 10 minut

Sdílet

 Autor: 322915
Dnes vám představíme na našem trhu zcela nový HD satelitní přijímač Homecast HS 3200CIIR s licencovanou čtečkou Irdeto, certifikací od satelitní služby Skylink pro dekódovací karty pracující s kódováním Irdeto a jedním CI slotem pro CA modul. Umožňuje nahrávání pořadů ne externí disk. Tento korejský přijímač se vyrábí v barvě stříbrné metalízy s černým okénkem displeje. Rozměry přijímače jsou 135 x 40 x 200mm a hmotnost 1,2kg. Překvapuje vysoce kvalitním obrazem a rozlišením až do 1080p. AKTUALIZOVÁNO 5. BŘEZNA 2012

Přední panel

Na předním panelu je pod tmavým plexisklem vlevo červená dioda, která svítí při Standby. Vedle ní je zelená dioda, která svítí při vložení CA modulu. Následuje zelený čtyřmístný sedmisegmentový numerický LED displej, který při provozu zobrazuje předvolbu sledovaného programu, ve Standby přesný čas a v úsporném režimu, kdy spotřeba je minimální není zobrazován na displeji ani čas.

Pod displejem se nachází sedm tlačítek. Prvním odleva je vypínač z/do Standby, druhé tlačítko má funkci zobrazení menu a v něm aktivuje označené položky. Třetím tlačítkem je Exit. Další čtyři tlačítka mají funkce zesílení/zeslabení zvuku, pohyb v menu a přepínání kanálů. Vpravo na předním panelu je odklopné víčko, kde najdeme jeden slot pro integrovanou čtečku karet Irdeto a jeden CI slot pro CA modul.

Homecast HS 3200CIIR přední panel
Homecast HS 3200CIIR zadní panel

Zadní panel

Na zadním panelu odleva jsou dva F porty. První nahoře pro připojení LNB a pod ním Loop Out pro propojení s případným dalším sat. přijímačem. Následuje výstupní trojice cinch konektorů pro analogový signál: CVBS video a 2× audio. Dále trojice cinch konektorů Y Pb Pr pro HD výstup. Pod nimi je jeden analogový výstup SCART. Následuje optický digitální audio výstup a HDMI 1.3 port pro připojení LCD nebo plazmy. Posledním portem je USB 2.0 pro připojení externího USB disku, nebo softwarovou aktualizaci. Zcela vpravo na panelu je napevno zabudovaný síťový kabel a síťový vypínač (90–240V, 50/60Hz).

Homecast HS 3200CIIR dálka

Dálkové ovládání

Dálkové ovládání je v černém, na dotek mechovém provedení s postranními chromovanými lištami. Ve spodní části je v prostoru baterií mírně zesílené. Má 47 gumových dobře popsaných tlačítek, které mají dostatečný zdvih a jsou dobře ovladatelná jednou rukou. Je napájeno dvěma AAA bateriemi. Má také několik přímých tlačítek, které vás přímo navedou rovnou k volbám tak, aby nebylo nutné k nim přistupovat přes menu.

Instalace

Uživatelsky příjemné on-screen menu v 19 jazycích s funkcí FIRST INSTALL pro rychlé naladění a jednoduché zprovoznění přijímače, které umožní nastavit satelitní přijímač i méně zdatnému uživateli.

Homecast HS 3200CIIR hlavní menu

Na screenshot vidíte okna všech šesti Hlavních menu, ze kterých se dostanete k dalším přednastavením, funkcím a volbám.

Přijímač připojíme k televizoru buď prostřednictvím portu YPbPr, nebo HDMI pro ysoké rozlišení, nebo pomocí analogových výstupů například SCART. V menu si zvolíme češtinu. Dále zvolíme příslušné rozlišení (1080p, 1080i, 720p, 576p nebo 576i), poměry stran 4:3/16:9, Letterbox. Přijímač připojíme k LNB do vstupu Dish In. Pokud připojíte přijímač k DiSEqC přepínači, nebo multipřepínači, musíte také nastavit v menu Anténa přepínač DiSEqC 1.0. Pro ovládání antény motorem DiSEqC 1.2 musíte zadat v menu Anténa všechny hodnoty z místa příjmu, nebo případně automaticky nastavit motor na pozici družice podle zadané zeměpisné polohy místa, kde je parabola umístěna při funkci USALS.

Homecast HS 3200CIIR nastavení antény

V menu Anténa nastavujeme LNB, vybíráme satelit, volíme ruční či automatické ladění nebo rušíme/přidáváme ručně kmitočty při změnách na transpondérech.

Po těchto základních nastaveních přijímače můžete již přejít k naladění programů z příslušného satelitu. Funkce FIRST INSTALL umožňuje rychlé zprovoznění přijímače i jednoduché naladění českých programů. Přijímač umožňuje uložit do paměti až 6000 kanálů pro TV a rozhlasové programy. K dispozici máme jeden hlavní seznam programů a 8 seznamů oblíbených stanic. Vše lze individuálně upravovat.

Audio stopy můžeme měnit přímo tlačítkem A/V na dálkovém ovládání. Nastavení audio stop a jejich uložení do paměti lze provádět pro každou předvolbu odděleně. Na výběr jsou volby: Stereo, Levý, Pravý nebo LP kanál.

Homecast HS 3200CIIR nastavení OSD
Nastavení OSD a výstupů přijímače

Info banner

Homecast HS 3200CIIR info banner

Info banner zobrazíme tlačítkem INFO na dálkovém ovládání (délka trvání zobrazení se dá nastavit). Opětovným zmáčknutím tohoto tlačítka zobrazíte podrobný popis vysílaného programu (na obr. vpravo). Info banner zobrazuje tyto údaje: SD/HD rozlišení, umístění a název programu, sílu a kvalitu signálu, datum a čas, satelit, dostupný Multifeed, rodičovskou ochranu, Dolby, podmíněný přístup, zámek, alternativní audio, titulky, Teletext, rozlišení obrazu, název právě sledovaného programu z EPG a pod ním následujícího programu a časovou lištu zobrazující čas začátku a konce programu s ukazatelem již odvysílané části.

EPG

Elektronický programový průvodce (EPG) je zobrazován pro náhled na 7 dní dopředu. Spustíme jej zmáčknutím tlačítka EPG na dálkovém ovládání. Má dva režimy zobrazení Singl EPG a Multi EPG. Singl zobrazí časovou osu jednotlivých programů a detailní EPG zvoleného programu. Multi zobrazuje podrobnou časovou osu vysílaných pořadů vybraného programu. V režimu EPG je vlevo nahoře zmenšené okno, kde můžeme sledovat náhled živého vysílání zvoleného programu.

Homecast HS 3200CIIR EPG

Prostřednictvím EPG můžeme také programovat časovač.

PVR

Časovač nahrávání je pro 50 událostí, snadno se programuje prostřednictvím EPG. Pokud potřebujeme nahrávat již probíhající pořad, stačí zmáčknout tlačítko REC na dálkovém ovládání a v zobrazeném okně vybrat možnost nahrávání do konce pořadu, nebo možnost nahrávat na přednastavenou dobu (až 9,55hod.). Nahrané pořady se ukládají na disk, který musí být formátován na FAT16/32. Je doporučeno formátovat disk přímo prostřednictvím přijímače. Seznam nahraných pořadů otevřeme tlačítkem LIST, nebo Play. Vybereme titul a přehráváme tlačítkem Play. Start záznamu je okamžitý, bez rušivého zadrhnutí. Při přehrávání záznamu se v nahrávce můžete pohybovat vpřed i vzad (2, 3 a 4×), zastavit záznam, nebo jej zpomalit tlačítkem SLOW (1/2, ¼).

Homecast HS 3200CIIR seznam nahrávek

Tlačítkem LIST nebo Play se dostanete na seznam záznamů pořízených přijímačem. Tam lze záznamy pomocí červeného tlačítka mazat, zobrazit podrobnou informaci o souboru tl. INFO, přejmenovat soubor v okně s abecedou, nebo nastavit opakování záznamu podle značek. Záznam spouštíte najetím na požadovaný záznam a zmáčknutím tlačítka PLAY. Třídění podle abecedy umožňuje tlačítko A-Z.

Výrobci satelitních i terrestrických přijímačů s funkcí PVR se nám zákazníkům všemožně snaží znepříjemnit editaci pořízených nahrávek v PC. Téměř každý výrobce používá jinou modifikaci transportního balíčku. Ten zpravidla nepřehrajete v jiném přijímači a je nutné ho převést na formáty, se kterými již jde běžně pracovat. Tento přijímač používá k záznamu formát *.tp0, což je ve volném překladu Transfer Protokol Zero. Záznam je ukládán v rozkódovaném stavu (při přehrávání nemusí být v přijímači přístupová karta). Záznam jsem zkoušel převést v několika různých programech jako například VideoRedo TV Suite, nebo Streamclip. Bohužel bez dokonalého výsledku. Nejlepší výsledky jsem zaznamenal s programem DVR Studio Pro. Tento program je na webu i v šedesátidenní zkušební verzi. V něm můžete stříhat, převést formát i případně vypalovat DVD. Některá omezení však má u záznamu kódovaných programů, které nepřijme k editaci a na „obrazovce“ programu se objeví přeškrtnutý dolar. Názvy nahrávek s českou diakritikou je nutné při otevírání v tomto programu nejdříve přejmenovat na jakýkoliv název bez akcentů, jinak jej nepřijme. Takto přejmenované nahrávky ale již „neuvidí“ na disku satelitní přijímač, pokud je tam necháte.

Záznamy jsem zkoušel přehrát také v TV Samsung jeho vestavěným Playerem. To se mi podařilo až poté, co jsem soubor *.tp0 přejmenoval na *.mpeg, *.ts, *.tp nebo *. trp. Záznamy 16:9 byly však reprodukovány ve formátu 4:3 a jiný poměr stran se nedal nastavit.

Homecast HS 3200CIIR DVR Studio Pro

Pokud máte v PC nainstalován K-Lite mega codec pack, stačí někdy k přehrání záznamů z tohoto přijímače přejmenovat koncovku na MPEG nebo TRP. Přehrát tyto soubory jde pak většinou v VLC Media Playeru, KMPlayeru nebo Media Player Clasic.

Ještě nejnovější obecná informace co se chystá. V Las Vegas právě skončil největší světový veletrh elektroniky CES. Tam prezentoval ředitel Intelu Paul Otellini novou generaci procesorů. Mají obsahovat technologii, která dokáže rozeznat data chráněná autorským právem a zamezit jejich kopírování. Filmová studia se z toho radují už dnes. Bude z čeho si pořídit za nějaký měsíc doma záznam oblíbeného filmu?

Teletext

Homecast HS 3200CIIR teletext

Teletextový generátor s 800 stránkovou pamětí je po načtení stran velice rychlý. Zobrazuje se ve zmenšeném okně na popředí programu. Nastavuje se ve třech režimech průhlednosti, bez pozadí vysílaného programu jej však nezobrazíte. Česká i slovenská diakritika je bezchybná.

CI slot a vestavěný dekodér pro Irdeto

Homecast HS 3200CIIR common Interface

Pod odklopným víčkem na předním panelu je nahoře jeden licencovaný slot pro přístupovou kartu Irdeto. Tu vložíme chipem dolu a dopředu. V něm bez problémů fungují jak zcela nové karty Skylinku Irdeto Plsys, tak starší ICE karty Cryptoworks-Irdeto. Pod tímto portem je CA slot pro CA moduly. Tam můžete použít nejrůznější moduly. Například modul Cryptoworks, nebo starší modul T-Rex pracují s kartou CS-Link, nebo starší kartu Cryptoworks TT, ale i s kartou ICE. V modulu Irdeto Smit pracuje jak nová originální karta Irdeto, tak ICE karta Cryptoworks-Irdeto. Problém nebyl ani při použití různých kombinací dvou různých karet. Poznámku mám k vyjmutí modulu z přijímače. Ten nemá tlačítko na jeho vysunutí, a tak musíme modul uchopit po stranách dvěma prsty a vyjmout jej s vyvinutím značné síly.

Homecast HS 3200CIIR moduly a karty

Tuto kombinaci karet a modulů jsem použil při zkouškách podmíněného přístupu.

Homecast HS 3200CIIR Irdeto menu
Homecast HS 3200CIIR Irdeto parametry

Informace o použitém mudulu a kartách je velice rozsáhlá a zde vidíte část informací, které si můžete postupně zobrazit.

Upgrade software

To můžete provést pomocí USB portu z klíčenky, na kterou nakopírujete nový firmware stažený z Internetu, nebo pomocí OTA ze satelitu Astra 23,5°E. Tato možnost je na rozdíl od jiných přijímačů až překvapivě snadná a rychlá.

Rodičovský zámek

Homecast HS 3200CIIR rodičovský zámek

Hodnocení a závěr

Kladné hodnocení tomuto přijímači dávám za bezchybný obraz hlavně u HD programů, dále za výborné menu s kvalitním EPG, aktualizaci software přes OTA a bezproblémové nahrávání a reprodukci záznamů pořízených tímto přístrojem (nastavení až na 9,55 hodin záznamu bez přerušení). Skvělá spolupráce s kartami a moduly a rozsáhlé možnosti nastavení v menu správy karet a modulů. Výborné je i kvalitní dálkové ovládání a jeho bezchybné funkce. Manuál k tomuto přijímači je výborně podrobně zpracován i co se týče barevné grafiky, použitého hlazeného papíru i kroužkové vazby. Výborně se v něm bude orientovat i satelitní laik.

Záporné hodnocení mám k nemožnosti sledovat jiný program, než ten, který momentálně nahráváme, mírné výtky mám také k lokalizaci češtiny při některých zobrazeních české diakritiky v EPG. Osobně bych u tohoto přijímače také uvítal ethernetový port a R232. Zpracování některých záznamů z tohoto přijímače v PC působí značné potíže.

Sledování televize - 200

Vyřešte digitální příjem televize na e-shopu DigiZone.cz!

Máte doma starý analogový televizor a potřebujete přejít na digitální příjem televize? Nebo jste se rozhodli pořídit satelit a nevíte, jak na to? Sledujete už satelitní programy a chtěli byste přijímač, který zvládne rozluštit televizi ve vysokém rozlišení obrazu (HD)? Řešíte potíž s televizní anténou nebo rozvody? Se vším vám poradí e-shop DigiZone.cz. Nejlevnější ceny, kvalitní zboží, zásilka až do domu nebo osobní převzetí na některé z kamenných prodejen. Vyberte si právě teď!

Celkové hodnocení vyznívá kladně a přijímač se jistě uplatní jako hlavní zdroj satelitního příjmu pro diváky, kteří nepreferují multimediální funkce například přehrávání videozáznamů pořízených v jiném formátu (mimo nahrávání televizních, nebo rozhlasových pořadů tímto přijímačem), nebo prohlížení svých fotografií, či audio souborů MP3. Na druhou stranu Vám tyto služby může poskytnout každý novější televizní přijímač.

Poklepáním pravým tlačítkem myši na jakýkoliv obrázek v textu jej zvětšíte v novém okně.

Fotografie a screenshots autor

Balení obsahuje:

Homecast HS 3200CIIR krabice

• Přijímač Homecast HS 3200CIIR
• Dálkové ovládání
• 2× AAA baterie
• HDMI kabel cca 1,5 m
• Skvěle zpracovaný český barevný manuál v kroužkové vazbě

POZOR! AKTUALIZACE FIRMVARE Z BŘEZNA 2012:

V březnu 2012 byla vydána aktualizace firmware L(009) pro tento přijímač. Do změn jsou již zahrnuty i velké přesuny frekvencí na satelitech našich poskytovatelů, které se uskutečnily dne 1.2.2012. Nový firmware a postup aktualizace si můžete stáhnout zde: http://www.allcnet­.cz/product_in­fo.php?produc­ts_id=10058

Jedná se o několik důležitých změn:

Jsou kompletně aktualizované a setříděné programové skladby pro SkyLink, CS Link a freeSAT s plnou funkčností všech programů.

Změna nastavení automatické aktualizace pro systém OTA na Astře 23,5 stupně východně, kmitočet 12070MHz / 27500 / DVB-S, horizontální polarizace.

Content tip EARLY

Přidání nové položky a funkce: možnost manuálního vypnutí/zapnutí funkce DCM (dynamic channel management), funkce je pod názvem DOLAĎOVÁNÍ KANÁLŮ zařazena do MENU pod záložku PŘEDVOLBY.

Přijímač k testu zapůjčila firma: ALLCOM, spol. s.r.o se sídlem v Praze 10, Sedmidomky 457
Web přijímače: http://www.allcnet­.cz/product_in­fo.php?produc­ts_id=9951&os­Csid=519d2f45ff59fa707fc­6e40a38017eea
e-mail: office@allcom.cz
Orientační cena přijímače: 3.670 Kč vč. DPH
Recyklační poplatek 15 Kč vč. DPH
Přijímač je v prodeji od ledna 2011

Jaký disk nejraději připojujete ke svému přijímači?

Autor článku

Externí spolupracovník DigiZone se specializací na satelitní a terestrické vysílání, dálkový příjem televize i VKV rozhlasu a přítel elektroniky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).