Hlavní navigace

Homecast HS2000 CI: Satelitní HDTV přijímač s USB rozhraním

6. 5. 2009
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Autor: 118483
I HDTV satelitní přijímač je v dnešní době možné sehnat pod cenou pěti tisíc korun. Jako důkaz je tu nový model od společnosti Homecast, který je na trhu za doporučenou cenu 4290 Kč. Nenáročný uživatel zde najde všechny funkce, které by se mu mohly hodit. Zamrzí bohužel absence funkce PVR. Naopak potěší téměř sedmdesátistránkový manuál v českém jazyce. K dispozici už je také předladění stanic pro český trh, a to včetně nových HDTV kanálů v platformě Skylink. Set-top-box získal také známku Umí dobře česky.

Přední a zadní panel

Přední panel obsahuje všechna tlačítka nutná pro to, abyste mohli přijímač ovládat i bez dálkového ovladače. Najdete tu Power, Menu/OK, Exit, Volume a Channel. Poslední jmenovaná tlačítka zároveň slouží pro pohyb v menu. Nad nimi najdete čtyřmístný displej, který zobrazuje velké zelené číslice a ve stand-by režimu zobrazuje čas. O něco více než poslední třetinu předního panelu si zabralo odklopné víko, pod nímž je schovaná šachta pro CI modul. V redakci jsme k recenzovanému kusu dostali model Eurocam Cryptoworks. Místo pro abonentskou kartu tu nehledejte. Tím, že je tu ale šachta pro CI modul, můžete využít v podstatě kterýkoliv kódovací systém. Na zadním panelu je pak vstup pro anténu DISH IN a výstup z přijímače LOOP OUT. Zvuk můžete vyvést kabelem s cinchy přes výstupy L a R nebo opticky přes S/PDIF. Reprodukci obrazu ve vysokém rozlišení zajistí buďto HDMI výstup nebo cinche YPbPr, klasické video pak stejnojmenný výstup. Nechybí zde ani rozhraní USB pro případnou aktualizaci firmwaru nebo vytvoření zálohy programové skladby přijímače.

Homecast HS2000 CI přední panel
Homecast HS2000 CI zadní panel
Homecast HS2000 CI DO

Instalace

Při prvním spuštění se nám na obrazovce televizoru objeví třísloupcové menu Erst Inbetriebnahme známé z posledních modelů Homecastu. V prvním sloupci se nastavuje jazyk, ve druhém družice a třetí obsahuje možnosti pro předchozí dvě položky. Po nastavení češtiny už vám bude přijímač komunikovat v tomto jazyce. Jako pozitivní hodnotím skutečnost, že se u možností družic objevila také Astra 1(CZ) + Astra 3A(CZ), tedy ideální volba pro ty, kteří používají např. tzv. DuoLNB od společnosti SES Astra. Přítomna je tu také možnost Astra 3A/1E (CZ), tedy šance pro ty, kteří mají karty CS Link nebo Skylink. Tuto volbu jsme vybrali a ihned po jejím potvrzení se nám objevil seznam všech stanic vysílajících v obou platformách. Dokonce tu nechyběla ani hudební televize Óčko, která často i v seznamu frekvencí některých přijímačů chybí. Pokud si budete chtít nějaké programy z této pozice (23.5 st. vých.) doladit dodatečně, samozřejmě to není problém. V seznamu už se dokonce nacházely i nové HDTV kanály od Skylinku – History, Filmbox, Discovery a dokonce i Nova Sport.

Homecast HS2000 CI kanaly

Sledování kanálů

Přepínání mezi SD a HD kanály nemá téměř žádné prodlevy. Probíhá v podstatě okamžitě, bez jakéhokoliv kostičkování a zobrazování rušivých barevných artefaktů. K dispozici jsme měli již zmíněný modul Eurocam CryptoWorks. Přepínání mezi jednotlivými obrazovými formáty (1080i/720p/576p) není možné na dálkovém ovladači, ale až v menu. Seznam kanálů si vyvoláte tlačítkem OK, stejným ho pak můžete zrušit. Tato tabulka je pak také univerzální v tom, že si v ní můžete seřadit programy podle abecedy, přesouvat je, měnit názvy, zamykat pro nevhodný obsah, mazat nebo přidat do oblíbených. Favoritních skupin je tu mimochodem osm. Když se „podíváme“ na rozhlasové stanice, tak ty se při zvolení možnosti Astra 3A/1E (CZ) nastaví na české a slovenské. Jsou zde tedy rádia z portfolia ČRo, SRo a slovenská komerce v podobě Funrádia, Okey, Vivy atd. I zde je možné provádět stejné operace jako u televizních kanálů. K dispozici je opět i položka Oblíbené.

Homecast HS2000 CI EPG

EPG, teletext, čeština

Známka Umí dobře česky je tu bez komentáře na místě. V češtině je nejen menu (diakritika u něj bohužel chybí), tak i elektronický programový průvodce (EPG), teletext a hlavně je k dispozici téměř sedmdesátistránkový manuál, za který Allcomu smekáme. Právě tato společnost má oficiální zastoupení pro distribuci této značky v České republice. Po dvojitém stisknutí tlačítka INFO na dálkovém ovladači (DO) se vám kromě informačního proužku s názvem pořadu a jeho časem vysílání otevře také box, ve kterém se nachází jeho podrobný popis – anotace. Po navolení EPG na DO se objeví na obrazovce tabulka rozdělená do třech pomyslných sloupců. V prvním máte náhled právě sledovaného programu a jeho detailní popisek, ve druhém seznam kanálů a ve třetím samotné EPG v podobě časové osy. Zapnutí přijímače. Posouvat se po jednotlivých stránkách detailního popisu je možné opakovaným stiskem tlačítka „i“. Teletext se vyvolává tlačítkem TXT v dolní části DO. Stránky se načítají naštěstí do flash paměti, takže je pak možné mezi nimi přepínat bez časových prodlev. Důležitá je také zmínka o tom, že přes EPG je možné naprogramovat zapnutí a následné vypnutí set-top-boxu např. z důvodu nahrání pořadu.

Homecast HS2000 CI nastavení

Nastavení

Anténu je možné nastavit v položce anténa, pokud to tedy potřebujete a nevyhovuje vám stav, který máte po počáteční instalaci. Jsou zde např. záložky Satelit, Transponder, Napajeni LNB, Zpusob vyhledavani atd. Automatické vyhledávání je pak pod stejnojmennou položkou v záložce Instalace. Důležité je třeba zmínit, že set-top-box podporuje DiSEqC 1.0, 1.2 a USALS. V automatickém vyhledávání je pak seznam dvaatřiceti nejžádanějších družic. V prostředním sloupci pak vyberete, zda chcete vyhledat program televizní, rozhlasové nebo obojí a dělení je tu ještě na kódované, nekódované a opět kombinace. Jako velmi šikovný jsme v redakci shledali třetí sloupec, který obsahuje seznam kódovacích systémů, takže si u družice můžete např. vybrat, že chcete najít programy kryptované pouze v Conaxu. Ruční vyhledávání pak vypadá podobně jako položka Anténa. Je opět rozdělené do tří sloupců, kde v jednom máte položku menu, ve druhém její aktuální volbu a ve třetí možnosti pro druhý sloupec.

Homecast HS2000 CI další

Další položky menu

Přijímač dále opět v podobě třísloupcových tabulek umožňuje řadu dalších nastavení, a to jak pro video, tak audio. Podporován je obrazový formát 4:3, 4:3 Letter Box a 16:9. Zvuk Dolby Digital (DD) je jednou z možností pro audio, podporován je také PCM nebo DD prostřednictvím HDMI rozhraní. Tuto možnost můžete mít na volbě Zrusit nebo Aktivovat. Dále je zde nastavení pro jazyk menu, audio sledovaného kanálu (audio 1 a 2), stejná možnost je i pro titulky. Řízení času můžete nastavit buďto na možnost Automaticky nebo Uživatelsky. Pro první možnost je zde dokonce k dispozici datum, kdy začíná a končí letní čas, a to v případě, že tuto položku nastavíte na Aktivovat. Dále můžete upravit i jas menu, aktivovat spořič obrazovky (čas, kdy se má zapnout). Upravit můžete také seřazení kanálů, a to buď podle transpondéru, distributora nebo kódovacího systému. Dále nechybí ani funkce OTA, tedy aktualizace firmwaru přijímače přes satelit. Pokud byste tu hledali hry, tak je nenajdete. Čím dál tím více jsme radši, pokud je u přijímačů nenajdeme.

Homecast HS2000 CI podmíněný přístup

Podmíněný přístup

Položce System info jsme se rozhodli v recenzi věnovat zvláštní prostor, protože je zajímavá tím (pokud je přijímač osazen CA modulem), že se dále větví do pěti podpoložek, které informují a věnují se nastavení modulu a karty. Počet, význam a uspořádání těchto podpoložek je dán použitým CA modulem a typem zasunuté dekódovací karty. V našem případě se jedná o modul CRYPTOWORKS a kartu CS Link nebo Skylink. Ony položky jsou General Smartcard Information, Available entitlements, Smard card management, Language a Check for new software. První položka vám přinese základní informace o vaší kartě včetně použitého kódovacího systému, poskytovatele, dostupných providerů apod. V Available entitlements máte např. u karty Trade&Technology položky T&T SMS I a T&T SMS II. V první najdete údaje o neplacených stanicích, ve druhé o zpoplatněných. K dispozici je vždy název kanálu a doba abonence (od kdy do kdy). Nastavit si můžete také věkovou dostupnost.

Homecast HS2000 CI USB

Aktualizace přes USB

V přijímači je možné aktualizovat např. firmware pomocí USB rozhraní. K tomuto účelu slouží položka USB Transfer. Po potvrzení této volby se objeví známá třísloupcová tabulka. Je zde možné buďto nahrát na přenosný disk seznam kanálů nebo firmware. Tato centra funguje jak ve směru USB – STB, tak i opačně. V případě, že nemáte flashku připojenou, v prostředním sloupci se vám objeví hlášení „USB zařízení nerozpoznáno!“.

Ilustrační Umí dobře česky 100

Přijímač k testu zapůjčila firma Allcom se sídlem v Praze.

cif 24 - early cena - média

Web: http://www.allcnet­.cz
e-mail: info@allcom.cz
Orientační cena: 4752 Kč vč. DPH

Foto a screenshoty: autor + Marcush.de

Lákal by vás tento HDTV set-top-box kvůli nízké ceně?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).