Hlavní navigace

Honba za megabity

Byl by to příběh jako pro televizní zpravodajství; ostatně právě televizní zpravodajství ho rozpoutalo. Na konci ovšem není chudý zákazník, který porazil zlou firmu, jako spíše zákazník, který porazil sám sebe.
Vojtěch Bednář 5. 6. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

„Rychlost připojení k internetu často není taková, jakou poskytovatelé inzerují“, byl ve stručnosti titulek zprávy, která nedávno řádila na České Televizi. Její autoři, oplývající brutální neznalostí reálií, technických parametrů připojení k internetu, a dokonce ani základních pojmů, předváděli, jak ISP tahají zákazníky za nos svými desítkami „mega“, aby jim pak dali jen pár set „kilo“. Chtělo se mi z toho blinkat.

Ale byli i takoví, a bylo jich dost, kteří po shlédnutí výše popsané masáže seznali, že by nebylo na škodu zjistit, jak na tom s rychlostí připojení vlastně jsou.  Jako můj známý. Bodrý maloměšťák, živnostník, „obyčejný člověk“, který se ale rád a často domáhá svých práv.

Stačilo několik nástrojů k měření rychlosti (jeden z nich má i Lupa), aby dotyčný zjistil, že rychlost připojení je u něj asi šest megabitů symetricky. Sekundu poté se přímo šíleně rozlítil, protože taková rychlost měla být jen zlomkem toho, co jeho lokální ISP sliboval, a co on za svých asi čtyři sta korun měsíčně chtěl. Ba přímo nutně potřeboval. Šest mega, to už je dneska úplně k ničemu. „Já se divím, že mi šel vůbec e-mail,“ lál dotyčný, když kvačil do kanceláře operátora. Tam přišla studená sprcha.

EBF20-tip-temata

„Podle smlouvy, kterou jste s námi uzavřel, máte mít připojení o rychlosti tři megabity“ usmála se paní v kanceláři a ukázala opis dokumentu. „Ale letos v lednu jsme vám internet zrychlili na dvojnásobek za stejné peníze. Ostatně, jako všem zákazníkům. Přišel vám k tomu informační mail. Známý se nevzmohl na slovo a jen tiše sípěl „Já jsem myslel, že mám šedesát megabitů!“ vysypal ze sebe po chvíli. „Je mi líto, ale takové rychlosti my neposkytujeme. Pocítil jste po zrychlení připojení v lednu nějakou změnu?“ zeptala se paní. Dotyčný nic neřekl, ale sám pro sebe musel uznat, že ne. Sklapl kufry, napůl zhrzeně, ale spíše poníženě odcházel. „Vy jste to viděl v té televizi, že?“ dorazila ho po cestě paní. „Nic si z toho nedělejte, už jste čtvrtý…“.

Poučení, které v této historce vidím, jsou dvě.  Za prvé, pokud je rychlost připojení k internetu vyšší, než na nějaké hladině, normální člověk není s to poznat rozdíl. A za druhé, pro běžné použití na ní vlastně po překročení onoho minima nezáleží. To znamená, že honba za megabity, pro mnohé stále tak aktuální téma, vlastně  nemá smysl.