Hlavní navigace

Horst Fuchs vrací úder

29. 11. 2004
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Náhoda neexistuje. Všechno má svou příčinu a svůj následek. Nic se nestane jenom tak pro nic za nic. Z kosmického hlediska musí existovat nějaká atomární souvislost mezi tím, že jsem před týdnem upozorňoval na právní problematiku fotomontáží na českých webech a o tři dny později jsem obdržel dopis podepsaný "JUDr. Petr Dítě" a nadepsaný "Zásah do práva na ochranu osobnosti pana Horsta Fuchse".
Náhoda neexistuje. Všechno má svou příčinu a svůj následek. Nic se nestane jenom tak pro nic za nic. Z kosmického hlediska musí existovat nějaká atomární souvislost mezi tím, že jsem před týdnem upozorňoval na právní problematiku fotomontáží na českých webech (o tom ten článek byl primárně, ne o vzájemném kradení obrázků mezi servery), a tím, že jsem o tři dny později obdržel dopis podepsaný „JUDr. Petr Dítě“ a nadepsaný „Zásah do práva na ochranu osobnosti pana Horsta Fuchse“. Vzhledem k tomu, že je na mé jméno registrována doména kompost.cz, žádal mě dopis o odstranění dvou článků z tohoto serveru. Konkrétně šlo o dvě série fotomontáží „Vesjolyje Kartinki“ na téma „Horst Fuchs, WS Teleshopping a zločiny proti lidskosti“. Z dopisu i z telefonní komunikace s panem Markem Hončem (který buď pracuje pro pan Dítěte, nebo naopak) vyplývalo, že pan Horst Fuchs se cítí poškozen fotomontážemi v těchto článcích!

Vzhledem k tomu, že podobné maily dostáváme často, bylo nejdříve potřeba zjistit jeho pravost. Po ověření doménového záznamu adresy, ze které byl email odeslán, po nahlédnutí do Obchodního rejstříku a po prohledání databáze České advokátní komory bylo jasné, že oba páni skutečně existují, věnují se právu a jeden z nich je dokonce předsedou dozorčí rady společnosti WS International, tudíž svou žádost pravděpodobně myslí přinejmenším stejně upřímně jako Stanislav Gross.

KL22_nominace

To ovšem ještě neznamená, že stejně upřímně myslí své zdůvodnění „závadnosti“ fotomontáží a nedělá pouze „bububu“. Naštěstí jsou mezi fanoušky Kompostu i právníci, kteří nám poradili, jak se zachovat. Plné znění originální stížnosti i naší odpovědi najdete zde, ale v krátkosti se věc má takto: je zajímavé, že když je pan Horst Fuchs slavný (a obecně známý), můžete si z něho beztrestně dělat legraci v mnohem větší míře, než kdyby to byl někdo zcela neznámý. Potenciálně problematické materiály pak jsou „registrovaná loga a obchodní značky“, „porno“ a „nacismus a spol.“. Obrázky s panem Fuchsem spadající do těchto kategorií jsme tedy odstranili a jejich tvůrci se pokusí vytvořit „zcenzurované“ verze – „bez problematických materiálů“, nebo bez pana Fuchse.

Pan Fuchs (pokud o celé té záležitosti vůbec ví) bude zřejmě dočasně spokojen – dokud zhrzení autoři nedají ještě horší montáže na nějaké jiné servery. A schválně, jak si myslíte, že dopadne časopis Týden, který má na obálce svého 48. čísla fotomontáž Horsta Fuchse s krvavým nožem v ruce?

Autor článku

Autor je víceméně nezávislým publicistou, překladatelem, programátorem, skladatelem a tak podobně.