Hlavní navigace

Horst Fuchs vrací úder

29. 11. 2004
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Náhoda neexistuje. Všechno má svou příčinu a svůj následek. Nic se nestane jenom tak pro nic za nic. Z kosmického hlediska musí existovat nějaká atomární souvislost mezi tím, že jsem před týdnem upozorňoval na právní problematiku fotomontáží na českých webech a o tři dny později jsem obdržel dopis podepsaný "JUDr. Petr Dítě" a nadepsaný "Zásah do práva na ochranu osobnosti pana Horsta Fuchse".
Náhoda neexistuje. Všechno má svou příčinu a svůj následek. Nic se nestane jenom tak pro nic za nic. Z kosmického hlediska musí existovat nějaká atomární souvislost mezi tím, že jsem před týdnem upozorňoval na právní problematiku fotomontáží na českých webech (o tom ten článek byl primárně, ne o vzájemném kradení obrázků mezi servery), a tím, že jsem o tři dny později obdržel dopis podepsaný „JUDr. Petr Dítě“ a nadepsaný „Zásah do práva na ochranu osobnosti pana Horsta Fuchse“. Vzhledem k tomu, že je na mé jméno registrována doména kompost.cz, žádal mě dopis o odstranění dvou článků z tohoto serveru. Konkrétně šlo o dvě série fotomontáží „Vesjolyje Kartinki“ na téma „Horst Fuchs, WS Teleshopping a zločiny proti lidskosti“. Z dopisu i z telefonní komunikace s panem Markem Hončem (který buď pracuje pro pan Dítěte, nebo naopak) vyplývalo, že pan Horst Fuchs se cítí poškozen fotomontážemi v těchto článcích!

Vzhledem k tomu, že podobné maily dostáváme často, bylo nejdříve potřeba zjistit jeho pravost. Po ověření doménového záznamu adresy, ze které byl email odeslán, po nahlédnutí do Obchodního rejstříku a po prohledání databáze České advokátní komory bylo jasné, že oba páni skutečně existují, věnují se právu a jeden z nich je dokonce předsedou dozorčí rady společnosti WS International, tudíž svou žádost pravděpodobně myslí přinejmenším stejně upřímně jako Stanislav Gross.

Lupa tip MF temata2

To ovšem ještě neznamená, že stejně upřímně myslí své zdůvodnění „závadnosti“ fotomontáží a nedělá pouze „bububu“. Naštěstí jsou mezi fanoušky Kompostu i právníci, kteří nám poradili, jak se zachovat. Plné znění originální stížnosti i naší odpovědi najdete zde, ale v krátkosti se věc má takto: je zajímavé, že když je pan Horst Fuchs slavný (a obecně známý), můžete si z něho beztrestně dělat legraci v mnohem větší míře, než kdyby to byl někdo zcela neznámý. Potenciálně problematické materiály pak jsou „registrovaná loga a obchodní značky“, „porno“ a „nacismus a spol.“. Obrázky s panem Fuchsem spadající do těchto kategorií jsme tedy odstranili a jejich tvůrci se pokusí vytvořit „zcenzurované“ verze – „bez problematických materiálů“, nebo bez pana Fuchse.

Pan Fuchs (pokud o celé té záležitosti vůbec ví) bude zřejmě dočasně spokojen – dokud zhrzení autoři nedají ještě horší montáže na nějaké jiné servery. A schválně, jak si myslíte, že dopadne časopis Týden, který má na obálce svého 48. čísla fotomontáž Horsta Fuchse s krvavým nožem v ruce?

Autor článku

Autor je víceméně nezávislým publicistou, překladatelem, programátorem, skladatelem a tak podobně.