Hlavní navigace

Hoši, děkujem

1. 4. 1998
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Za tím, že se dnes můžete dívat na tyto stránky, se skrývají stovky hodin práce několika lidí, kteří je dávali dohromady. Zasloužili by si, abychom jejich jména vytesali do žuly; nemajíce žuly, napíšeme o nich alespoň tady.

Nápad, že by mohlo vzniknout něco jako Lupa, se v našich hlavách zrodil zhruba v květnu loňského roku, ano, je to dávno. Na počátku jsme byli dva – Petr Tesařík a moje maličkost. S testy poskytovatelů jsme měli už docela dlouhou zkušenost, začal jsem je dělat pro Computer Press už před více než rokem (z tehdejšího pohledu) a Petr se ke mně záhy přidal. Jeho hlavní zásluha spočívala v tom, že korigoval moje nesmělé představy o metodice a následně je vtělil do měřícího systému, který potom spolehlivě fungoval ještě téměř rok. I nyní je to především on, kdo má na starosti všechny technické problémy kolem Lupy a je rovněž autorem současného měřícího systému s poetickým názvem NetSpy.

Vymysleli jsme si tedy Lupu, ale jak se ukázalo, nikomu z nás se nechtělo napsat kompletní informační a především databázový systém pro stranu serveru. Trn z paty nám vytrhl Karel Kovář, který se v těchto problémech pohybuje jako ryba ve vodě, a to, co tady vidíte, je z velké části jeho dílo. Neměl přitom lehkou práci, zkuste si jen spočítat, kolik naměřených hodnot denně musí uložit do databáze a zpracovat!

Zbýval však ještě jeden problém, a tím byl design. Ani v tom nejšílenějším snu jsme si nedokázali představit, že by ho měl zkusit navrhnout někdo z nás. Sám jsem se obával, že kdybych něco podobného spáchal a někdo tu stránku navštívil, okamžitě bych měl na krku obvinění z těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti. Něco tak příšerného, jako je moje snaha o výtvarný projev, nepřežijí často ani otrlé povahy. I tady se ovšem našlo řešení – všechny grafické prvky na Lupě pocházejí z dilny Adama Haunera z firmy Flamingo Web Design.

To jsou tedy ti, kteří se na Lupě podepsali nejvíce; až čas ukáže, v jakém smyslu slova. :-) Mimo ně tu ale byla celá řada dalších, kteří nám také často dosti pomohli, a bylo by nespravedlivé je opomenout. Především to byl Hynek Med, který se poskytovateli připojení zabývá už dost dlouho a přispěl spoustou drobných rad a nápadů. Zapomenout nelze ani na Pavla Kolesnikova, na kterého jsem se často obracel o radu a o pomoc s Apachem, PHP a vůbec se vším možným. Do třetice – velmi zajímavé náměty k testům přinášel člověk, u kterého jsem trochu na rozpacích. Přestože si s ním už nějakou dobu dopisuji, neznám jeho skutečnou identitu ani jméno, znám jen jeho doménu a přezdívku. Tedy – díky i Tobě, Seancone.

Cloud23

Uf, jestli jste to dočetli až sem, jste patrně stejně sentimentální, jako já. Není ale čas na vzpomínky, musíme hledět s hlavou vztyčenou ke světlým zítřkům – jestli k nim Lupa jednou dospěje záleží zase jen a pouze na práci lidí, které to baví.

Hoši, děkujem.

Marek Antoš

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).