Hlavní navigace

Hotfile.com končí, filmovým studiím zaplatí 80 milionů dolarů

4. 12. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dnes se odmlčel další velký server pro sdílení obsahu. Na základě soudního rozhodnutí navíc musí asociaci, která sdružuje americká filmová studia, zaplatit 80 milionů dolarů.

Provozovatelé služby Hotfile.com dostali od floridského soudu na výběr, buď začnou používat filtrovací technologii, která zajistí, že nebude prostřednictvím serveru docházet k porušování autorských práv, nebo budou muset provozování služby ukončit.

Majitelé zvolili druhou možnost. Uživatelé tak od dnešního dne na webu najdou pouze strohé oznámení. Služba byla prý vypnuta kvůli rozhodnutí soudu, který shledal, že porušuje autorské právo. Uživatelům, kteří hledají své oblíbené filmy či televizní pořady, provozovatelé doporučují, aby využili legální platformy.

Soudní rozhodnutí je vyvrcholením sporu, který vyvolala v roce 2011 Motion Picture Association of America známá také pod zkratkou MPAA, která sdružuje velká hollywoodská filmová studia. Ta tehdy podala k floridskému soudu žalobu, ve které vinila provozovatele Hotfile.com z porušování autorských práv. Hotfile.com prý na svém zneužívání pro pirátské šíření autorským zákonem chráněných děl postavil svůj byznys. Pirátskému šíření obsahu nijak nebránil a navíc uživatele motivoval, aby autorsky chráněný obsah na úložiště nahrávali.

Zástupci MPAA v žalobě tvrdili, že více než 90 % souborů, které byly každý den z úložiště staženy, obsahovalo autorsky chráněný obsah. Právníci Hotfile.com ale argumentovali tím, že služba funguje jako úložiště dat a její provozovatelé nejsou zodpovědní za to, k čemu ji uživatelé používají.

Tato taktika fungovala až do srpna letošního roku, kdy soudkyně floridského soudu rozhodla, že se na Hotfile.com nevztahuje tzv. bezpečný přístav (safe harbour) v rámci známého amerického zákona Digital Millennium Copyright Act (DMCA), který dává provozovatelům služeb na Internetu za určitých okolností možnost zbavit se odpovědnosti za činy svých uživatelů.

ICTZ_2022_EARLY

Tehdy začalo být zřejmé, že to pro provozovatele Hotfile.com nevypadá dobře. MPAA konečný verdikt soudu prezentuje jako své velké vítězství a tvrdí, že rozhodnutí soudu je dalším krokem směrem k ochraně Internetu, který funguje pro každého. (Kompletní tisková zpráva MPAA v PDF)  Dá se předpokládat, že odstartuje další vlnu žalob na podobné služby.

Hotfile.com, který vznikl v roce 2009 a za čtyři roky získal 5,3 milionů registrovaných uživatelů, není přitom jediným velkým serverem pro sdílení obsahu, který v poslední době ukončil svou činnost. Mediálně nejznámější je případ serveru Megaupload.com, který počátkem loňského roku odstřihla od Internetu americká FBI. O sedm měsíců později se pak odmlčel další z velkých hráčů – server Oron.com.

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.