Hlavní navigace

DMCA

Videa se kradou a Facebook s tím nic moc nedělá. Doplácejí na to autoři

Videa se prostě kradou a Facebook proti tomu dostatečně rychle nezasahuje. Tvůrce videí to přitom připravuje o nemalé peníze.

Daniel Dočekal

1. 4. 2016 11:37
Doba čtení: 3 minuty

Roboti se neptají, rovnou mažou. Poučný příběh This Isn't Happiness

Jeden ze skvělých blogů na Tumblru This Isn't Happiness na dva týdny zmizel po nahlášení přes DMCA. Jak příznačné pro samotný název.

Daniel Dočekal

3. 3. 2016 9:12
Doba čtení: 2 minuty

Dohoda TPP by mohla přinést i konec služeb na sdílení souborů

Před nedávnem jsme se jedné podivuhodné dohody (ACTA se to jmenovalo) zbavili. A už tehdy bylo jasné, že se vrátí. Možná v ještě horší podobě.

Daniel Dočekal

14. 10. 2015 13:09
Doba čtení: 1 minuta

Nahlašování podle DMCA je v boji proti pirátství nanic, uznává šef RIAA

DMCA proslulo hlavně jaké nástroj cenzury a umlčování nevhodných hlasů. A teď už i šéf RIAA přiznává, že je v zásadě k ničemu.

Daniel Dočekal

28. 9. 2015 10:32
Doba čtení: 2 minuty

Ukradl vám někdo tweet? Nahlaste ho a Twitter kradený tweet zruší

Víkendové pozdvižení v amerických médiích i na Twitteru o tom, jak „snadné“ je nechat smazat vtip, který vám někdo ukradl, vypovídá spíš o neznalosti médií.

Daniel Dočekal

27. 7. 2015 9:55
Doba čtení: 2 minuty

Google čelí žalobě o 1 miliardu dolarů za 20 tisíc skladeb na YouTube

Global Music Rights spravuje práva písní Johna Lennona, The Eagles, George a Iry Gershwinových, Pharella a řady dalších. A teď chce zažalovat YouTube.

Daniel Dočekal

29. 12. 2014 9:26
Doba čtení: 1 minuta

Google dostává denně žádosti o smazání milionu adres s pirátským obsahem

Vlastníci autorských práv se nejspíše naučili velmi dobře automatizovat žádosti o odstranění obsahu z vyhledávání.

Daniel Dočekal

25. 8. 2014 9:39
Doba čtení: 1 minuta

Počet žádosti o odstranění obsahu z Googlu za 4 roky stoupl o 711 887 %

Pokud jsme loni řešili stoupající objem žádosti o odstranění obsahu, letos je to ještě horší. O smazání odkazů přitom stále žádá pouze úzká skupina subjektů.

Daniel Dočekal

2. 4. 2014 6:30
Doba čtení: 2 minuty

Hotfile.com končí, filmovým studiím zaplatí 80 milionů dolarů

Dnes se odmlčel další velký server pro sdílení obsahu. Na základě soudního rozhodnutí navíc musí asociaci, která sdružuje americká filmová studia, zaplatit 80 milionů dolarů.

Martin Vyleťal

4. 12. 2013 14:54
Doba čtení: 2 minuty

Microsoft chtěl po Googlu zcenzurovat vlastní web a svou stránku na Wikipedii

DMCA nabývá stále absurdnějších rozměrů. LeakID, tedy nástroj Microsoftu pro DMCA stížnosti, poslal Googlu žádost o cenzuru MSDN a stránky o Microsoftu na Wikipedii.

Daniel Dočekal

30. 9. 2013 9:28
Doba čtení: 1 minuta

Google maže z vyhledávání přes půl milionu odkazů denně, přestává to stíhat

Každou sekundu odstraní Google z vyhledávání šest odkazů „porušujících“ autorská práva. Počet požadavků o odstranění na základě DMCA neustále stoupá.

Daniel Dočekal

8. 7. 2013 11:03
Doba čtení: 2 minuty

Filmová studia žádala Google, aby odstranil z výsledků hledání Mega

Boj mezi Kimem Dotcomem a hollywoodskými filmovými studii pokračuje. Warner Bros a NBC Universal chtěly po Google, aby z výsledků hledání odstranil odkaz na homepage Mega. Ten to ale odmítl.

Martin Vyleťal

30. 5. 2013 14:41
Doba čtení: 1 minuta

HBO.com porušuje autorská práva HBO. MarkMonitor poněkud šlápl vedle

Ochrana autorského práva možná nakonec stojí víc peněz a práce, než kdyby se systém změnil. Pět set tisíc nahlášených odkazů denně k zablokování zní jako hodně vysoké číslo.

Daniel Dočekal

6. 2. 2013 19:30
Doba čtení: 1 minuta

Google upozorňuje na zvyšující se míru požadavků vlád o informace a odstranění obsahu

Nový Transparency Report  bohužel pouze potvrzuje doposud známý trend. Stoupá počet požadavků na data o uživatelích (20 938 za první pololetí tohoto roku vs. 15 744 za stejné období roku loňského) a opravdu dramaticky stoupl počet vládních žádostí o odstranění obsahu z Google – těch bylo 1 791 v prvním poletí tohoto roku a pouze 949 ve stejné období v roce loňském.

Daniel Dočekal

14. 11. 2012 7:40
Doba čtení: 1 minuta

Twitter bude ukazovat informaci o odstranění tweetu vyvolaném DMCA

Twitter mění způsob, jak bude zacházet s tweety odstraněnými na základě žádosti podané v souladu s DMCA (Digital Millenium Copyright Act). Původně takovéto tweety prostě mazal, nově bude zobrazovat informaci o tom, že tweet byl odstraněn. Na zvoleném řešení je dobré hlavně to, že bude možné sledovat i případné reakce na odstranění, stejně tak jako to,že zůstane zachována případná původní komunikace.

Daniel Dočekal

5. 11. 2012 15:28
Doba čtení: do minuty

Jailbreak telefonu je legální, tabletu nikoliv.

U.S. Copyright Office se zabýval přezkoumáním výjimek z DMCA (Digital Millennium Copyright Act) a dospěl k závěrům, které jsou „tak trochu zvláštní“. Jailbreak telefonu tak například je legální, zatímco jailbreak tabletu nikoliv. Stejně stále není legální si vytvořit kopii vlastního zakoupeného DVD a klasické americké „fair use“ se na tuto činnost nevztahuje.

Daniel Dočekal

28. 10. 2012 15:05
Doba čtení: 1 minuta

Microsoft poslal žádost o blokování obsahu BBC, Wikipedie i vlády Spojených států

Zjevně automatizované posílání žádostí a stížnosti na „nelegální“ obsah se v případě Microsoftu poněkud vymklo kontrole a dohledávání „pirátského“ software vedlo k tomu, že žádost v rámci DMCA postihují BBC, CNN, TechCrunch, Wikipedii či vládu Spojených států. A je vhodné připomenout, že za uplynulé roky Microsoft žádal u Google o cenzorství v zhruba pěti milionech případů, takže těchto „pár“ ojedinělých omylů je vlastně „zanedbatelných“.

Daniel Dočekal

8. 10. 2012 19:13
Doba čtení: 2 minuty

Požadavky na odstranění obsahu z Google stouply o 1000 %, Pirati.cz mezi rekordmany

Za poslední rok se objem požadavků na odstranění „nelegálního“ obsahu z Google zvýšil o více než 1000 % a objevuje se více a více případů, kdy DMCA (Digital Millenium Copyright Act) požadavky slouží k cenzuře i konkurenčnímu boji. Usnadňuje to jak mechanismus nahlašování (online formulář), tak vlastní zákonná norma. Ta nijak neřeší obranu proti zneužívání.

Daniel Dočekal

26. 8. 2012 9:32
Doba čtení: 1 minuta

Google bude penalizovat weby, které porušují autorská práva

V An update to our search algorithms najdete zmínku o něčem hodně významném. Od příštího týdne se součástí algoritmu ovlivňujícího pozici ve vyhledávání stane i to, jestli web porušuje autorská práva. Google se chystá zohlednit počty žádostí o odstranění obsahu – web mající vysoké číslo žádostí o obsahu bude penalizován a jeho pozice ve vyhledávání se zhorší. Google také v článku upozorňuje, že za posledních 30 dní zpracoval požadavky na odstranění více než 4.3 milionu adres.

Daniel Dočekal

10. 8. 2012 20:11
Doba čtení: 1 minuta