Hlavní navigace

Google maže z vyhledávání přes půl milionu odkazů denně, přestává to stíhat

8. 7. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Každou sekundu odstraní Google z vyhledávání šest odkazů „porušujících“ autorská práva. Počet požadavků o odstranění na základě DMCA neustále stoupá.

543 000 odkazů odstraněno z vyhledávání denně, přes čtyři a půl milionu týdně, nebo taky šest odkazů odstraněných každou sekundu. Taková jsou čísla o počtu odkazů odstraňovaných na základě DMCA, tedy po upozornění na porušování autorských práv.

Požadavky na odstraněné URL z vyhledávání týdně

Záplava požadavků na odstranění neustále stoupá a Google začíná upozorňovat, že není možné technicky ani organizačně něco takového zvládat. Dokonce zavádí omezení na počet požadavků, které je možné zpracovat. To se samozřejmě „anti-pirátským“ organizacím nelíbí a tvrdí, že současný limit (10 tisíc na den) se musí zvednout alespoň na čtyřnásobek.

Google navíc také upozorňuje, opakovaně a už od loňského roku, že DMCA je příliš snadno zneužitelné pro potlačování svobody slova a informací. V počtu požadavků, které dostává, je prakticky nemožné jednotlivé žádosti pořádně ověřovat.

Kdo podá nejvíc stížností

Ani přes 16 milionů odstraněných odkazů měsíčně ale nemá na pirátství a šíření nelegálních kopií žádný vliv. A pro představu, chronicky známá RIAA podala za uplynulý měsíc žádosti o odstranění 3 328 299 adres. BPI „pouze“ 3 020 927 adresami a na třetím místě najdete Degban s 2 742 509 adresami.

Nejvíce žádosti o odstranění směřuje na filestube.com, ale 702 817 adres k odstranění je stále méně než jedno procento z celkového počtu.

Mezi žádostmi v Česku najdete tradičně ty směřující na odstranění obsahu z pirati.cz (221 993 adres). Následuje fastshare.cz (10 742), edisk.cz (10 593), warezak.cz (9 282) a dataport.cz (4 297).

MMF24

Teoretický největší hrozba autorskému právu (podle pozornosti médií i dalších aktérů) v podobě ulozto.cz má pouze 969 adres k odstranění. Mezi žádostmi ale najdete i jednu, která se týká třeba diskusního vlákna na root.cz (je jednou z 998 adres, u kterých o odstranění žádá Microsoft). Mezi paradox můžeme přiřadit i to, že Microsoft se v desítkách případů domáhá odstranění adres z Microsoft.com. A podobně je to s Adobe žádajícím o odstranění adres z Adobe.com.

Mimochodem, věděli jste, že data z Google Transparency Report je možné stáhnout v podobně 116 MB velkého ZIP archivu? Najdete v něm snadno použitelné CSV soubory. Užitečné může být i to, že obsahují odkazy na konkrétní znění žádostí prostřednictvím ChillingEffects.com. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).