Hlavní navigace

Google maže z vyhledávání přes půl milionu odkazů denně, přestává to stíhat

Daniel Dočekal

Každou sekundu odstraní Google z vyhledávání šest odkazů „porušujících“ autorská práva. Počet požadavků o odstranění na základě DMCA neustále stoupá.

543 000 odkazů odstraněno z vyhledávání denně, přes čtyři a půl milionu týdně, nebo taky šest odkazů odstraněných každou sekundu. Taková jsou čísla o počtu odkazů odstraňovaných na základě DMCA, tedy po upozornění na porušování autorských práv.

Požadavky na odstraněné URL z vyhledávání týdně

Záplava požadavků na odstranění neustále stoupá a Google začíná upozorňovat, že není možné technicky ani organizačně něco takového zvládat. Dokonce zavádí omezení na počet požadavků, které je možné zpracovat. To se samozřejmě „anti-pirátským“ organizacím nelíbí a tvrdí, že současný limit (10 tisíc na den) se musí zvednout alespoň na čtyřnásobek.

Google navíc také upozorňuje, opakovaně a už od loňského roku, že DMCA je příliš snadno zneužitelné pro potlačování svobody slova a informací. V počtu požadavků, které dostává, je prakticky nemožné jednotlivé žádosti pořádně ověřovat.

Kdo podá nejvíc stížností

Ani přes 16 milionů odstraněných odkazů měsíčně ale nemá na pirátství a šíření nelegálních kopií žádný vliv. A pro představu, chronicky známá RIAA podala za uplynulý měsíc žádosti o odstranění 3 328 299 adres. BPI „pouze“ 3 020 927 adresami a na třetím místě najdete Degban s 2 742 509 adresami.

Nejvíce žádosti o odstranění směřuje na filestube.com, ale 702 817 adres k odstranění je stále méně než jedno procento z celkového počtu.

Mezi žádostmi v Česku najdete tradičně ty směřující na odstranění obsahu z pirati.cz (221 993 adres). Následuje fastshare.cz (10 742), edisk.cz (10 593), warezak.cz (9 282) a dataport.cz (4 297).

Content 2017 - tip Footshop

Teoretický největší hrozba autorskému právu (podle pozornosti médií i dalších aktérů) v podobě ulozto.cz má pouze 969 adres k odstranění. Mezi žádostmi ale najdete i jednu, která se týká třeba diskusního vlákna na root.cz (je jednou z 998 adres, u kterých o odstranění žádá Microsoft). Mezi paradox můžeme přiřadit i to, že Microsoft se v desítkách případů domáhá odstranění adres z Microsoft.com. A podobně je to s Adobe žádajícím o odstranění adres z Adobe.com.

Mimochodem, věděli jste, že data z Google Transparency Report je možné stáhnout v podobně 116 MB velkého ZIP archivu? Najdete v něm snadno použitelné CSV soubory. Užitečné může být i to, že obsahují odkazy na konkrétní znění žádostí prostřednictvím ChillingEffects.com. 

Našli jste v článku chybu?
8. 7. 2013 12:23
x (neregistrovaný)

Jinak receno, kdo chce neco zajimaveho najit, ma si sosnout ten csv soubor a prohledavat jen jej? Ok, jdu na to.

8. 7. 2013 12:19

Nejvtipnější mi na tom přijde, že všechny požadavky na odstranění jsou ukládány na veřejný server, který Google rovněž indexuje, takže tím, že tyto firmy požadavek zadají, tak Google ho sice odstraní, ale obratem při další indexaci se do indexu před třetí stranu hned dostane :))))

Je otázka kdo bude rychlejší, jestli ochranné organizace nebo Google indexátor :)

Poslouchaj labelové, není lepší odstraňovat příčinu, než následek?