Hlavní navigace

Microsoft chtěl po Googlu zcenzurovat vlastní web a svou stránku na Wikipedii

30. 9. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

DMCA nabývá stále absurdnějších rozměrů. LeakID, tedy nástroj Microsoftu pro DMCA stížnosti, poslal Googlu žádost o cenzuru MSDN a stránky o Microsoftu na Wikipedii.

Vynalézavost společnosti LeakID nezná mezí, stačí se podívat na další sérii omylů. V čerstvých požadavcích na cenzuru vyhledávání u Google totiž najdete msdn.microsoft.com/en-us/library/dd902097(v=ofifce.12).aspx (což je mimochodem návod, jak nahrávat soubory na SharePoint Server 2007) spolu s en.wikipedia.org/wiki/Mi­crosoft_Office_2007.

Hitparáda DMCA pro .cz doménu

Konkrétní žádost je zde a najdete v ní podstatně více adres, které na seznamu určitě nemají co dělat (další například office.microsoft.com/en-us/access-help/convert-a-database-to-the-access-2007-file-format-HA010048406.aspx)

Za posledních dvanáct měsíců obdržel Google žádosti o odstranění 15 526 168 internetových adres. To vše prostřednictvím 18 301 požadavků (v průměru 137 žádostí týdně, 119 040 URI týdně). LeakID přitom není zdaleka nejpilnější (pouze 1 000 037 adres) – na prvním místě je MarkMonitor AntiPirady s 7,5 milionem adres, druhé Marketly llc s 6,6 miliony adres.

V praxi je to tak, že už červenci vyplynulo,že Google maže z vyhledávání přes půl milionu odkazů denně, a přestává to poněkud stíhat. DMCA požadavky se navíc zcela běžně staly nástrojem konkurenčního boje i cenzury. Žadatelé zhusta zneužívají toho, že jim za neoprávněné požadavky v rámci DMCA nehrozí žádné postihy.

Content 23

Co se požadavků na odstraňování z .cz domény týče, tak donedávna vedli hlavně Pirati.cz (230 521 URL), nově se v přehledu objevuje doména pražského hackerspace Brmlab.cz (244 354 URL). Pro vysvětlení proč se podívejte například do této stížnosti.

Zdroj: Microsoft Wants Google to Censor Its Wikipedia Page

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).