Irvin Azolf, který se stará o práva ke zhruba 20 000 písním, chce zažalovat YouTube. A nechce maličkost – něco přes 1 miliardu dolarů. Důvodem k tomu je prý to, že YouTube nemá zajištěné licenční smlouvy, které by umožnily jím spravovanou hudbu zahrnout do služby Music Key.
Rozepře mezi Googlem a Azolfem se začala právě v momentě, kdy Google oznámil, že službu Music Key spustí. Za předplatné v ní můžete poslouchat hudbu, stejně jako je tomu například ve Spotify, Pandoře a dalších podobných službách. Azolf tehdy prostřednictvím The Hollywood Reporter dal vědět, že Google práva nemá a že svých 20 tisíc písní z YouTube nechá odstranit.
Spuštění Music Key není podle všeho až tak triviální, Google musí zajistit potřebná práva k nabízeným skladbám s řadou subjektů, ať už jde o ASCAP a BMI, dva zásadní hráče spravující značné množství práv, ale hlavně snažící se za hudbu získávat co nejvíce peněz. Mimo to se musí dohodnout s řadou dalších (Sony, UMG, Warner Music Group například), včetně jednotlivých hudebníků a dalších dílčích správců práv.
Příchod služeb streamujících hudbu, tedy takových, co neřeší nákup konkrétních alb či skladeb, přinesl navíc řadu zásadních problémů. Spotify čelí nelibosti správců práv v tom, že neodvádí dostatek peněz. Více peněz ale asi těžko může od předplatitelů vybírat a přestat poskytovat poměrně značné množství hudby zdarma (příjmy představují pouze reklamy, které prokládají poslech) také nejde.
Každopádně, tahanice mezi Google a Global Music Rights je zajímavá i z pohledu vývoje – součástí jsou výměny dopisů mezi právníky nebo Google argumentující tím, že vyhrožovat stažením skladeb je v rozporu s mechanismem určeným k řešení podobných problémů, tedy DMCA. Firma se také hájí tím, že na podílech z reklamy už vyplatila přes miliardu dolarů pěti tisícovkám těch, kteří jejího programu využili.
Zdroj: Google facing $1 billion lawsuit over 20,000 unlicensed songs on YouTube