Hlavní navigace

Roboti se neptají, rovnou mažou. Poučný příběh This Isn't Happiness

3. 3. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa
Jeden ze skvělých blogů na Tumblru This Isn't Happiness na dva týdny zmizel po nahlášení přes DMCA. Jak příznačné pro samotný název.

Pokud máte v oblibě thisisnthappiness.com pro milou dávku inspirace v podobě skvělého výběru fotografií (může za to Peter Nidzgorski), tak asi víte, že před několika týdny přestal fungovat. Důvodem bylo podání stížnosti v rámci DMCA, tedy pro porušování autorských práv, a automatizovaná reakce systémů Tumblru.

Mnoho obsahu na This Isn't Happiness je poněkud na hraně autorského práva, s výhodou toho, že podle amerického výkladu je většinou možné najít důvod, proč by takto zveřejněný obsah mohl obstát.

Na DMCA stížnostech také není nic zvláštního, dějí se běžně. Zpravidla ale vedou pouze ke stažení/zrušení konkrétního obsahu. 

Paradoxem výpadku This Isn't Happine je, že se o něj postaral i známý copyright troll z Velké Británie, který navíc přes DMCA řešil práva k hudbě spojené s některými fotografiemi. Ale také to, že Tumblr zjevně přešel na automatizovaný systém, který okamžitě po stížnosti reaguje stažením/zablokováním, nikoliv doposud obvyklým upozorněním a následným řešením. A příliš si neláme hlavu s manuální, lidskou kontrolou, protože jinak by k něčemu takovému nemohlo dojít.

This Isn't Happiness je nakonec po zhruba dvou týdnech znovu funkční a jeho příklad přináší poučení v tom, že pokud si někde vytváříte kolekci toho, co vás zaujalo, tak může kdykoliv přijít někdo, kdo vás o ni připraví.

S tím, jak více a více firem neřeší podstatu, ale svěřuje reakce na nahlášení obsahu robotům, je to takřka okamžité a v řadě případů nevratné.

Jak píše Peter Nidzgorski, na DMCA stížnost, která ho zasáhla, můžete podat rozpor, ale pokud jste kdy něco takového řešili, tak víte, že je to velmi obtížné. A protože by se to mělo podat v rámci DMCA procesů, tak také nákladné a časově náročné. O svou práci tak můžete přijít v zásadě okamžitě, dostat ji zpět ale může trvat i týdny.

Peter popisuje i absurdnost celé situace, kterou důvěrně známe z Facebooku. Tumblr ho upozornil na DMCA problém, ale protože předmětný příspěvek už smazal, nebylo ani možné zjistit, o jaký příspěvek vlastně šlo. A protože Tumblr si vymyslel „tři porušení a dost“, tak třetí DMCA nahlášení znamenalo, že zmizel kompletní blog. Dobré vědět, pokud chcete někoho zlikvidovat.

MM socky3

Ve výsledku nakonec This Isn't Happiness nahlásily tři subjekty, dva z nich ve skutečnosti vůbec neměly k předmětnému dílu práva a třetím byl známý copyrightový troll z Velké Británie. 

Celé to má šťastný konec, takže  thisisnthappiness.com je zpět a vy můžete opět pokračovat v obvyklých rituálech. 

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.