Hlavní navigace

Hra o trůny u pirátů vede, recenze Apple Watch a čínské „dělo“, co sestřelilo Github

12. 4. 2015
Doba čtení: 10 minut

Sdílet

 Autor: Apple
Twitter odřízne firmy od dat, falešný kníže rekordmanem, televize odvysílala vlastní hesla, 18 let za revenge porn. Co přinesl právě končící #TYDEN?

Why the death of sentimentality in modern journalism is a very good thing je dost zvláštní čtení. O budoucnosti žurnalistiky, ale hlavně o konci sentimentality. A také o tom, že nikoho nezajímá, jak chcete dělat svoji práci, jestli se přizpůsobíte nebo ne, co umíte či neumíte, ani to, jestli budete pracovat přesčas. Asi tak nějak. A pokud tohle nedokáže pochopit a projít proměnou, tak… máte prostě smůlu. A řeč je o konci tisku a změně v digitál.

Jestli si snad myslíte, že předchozí text je mimo realitu a je tu prostor pro tisk či tradiční televizi, tak doporučím ještě BBC shifts focus to ‘internet-centric’ programme delivery.

Tak to bychom měli další studii, která upozorňuje na to, že Facebook může (teoreticky) vyvolávat deprese. Proč? Protože jde o nikdy nekončící sociální porovnávání záplavu závisti a tak podobně. Viz STUDY: Envy of Friends, Family Can Make Facebook Use Depressing.

20 let za postupné trávení pětiletého syna, které vedlo k jeho smrti. Ten příběh je zajímavý tím, že matka je 27letá bloggerka, která si tímto způsobem pomáhala k získání pozornosti. Viz Blogger Gets 20 Year Prison Sentence For Fatally Poisoning Son.

TELEgraficky

Turecko už zase blokuje Twitter a YouTube ■ Apple koupilo Ottocat ■ Přej si něco, padá Chrome ■ SingTel kupuje Trustware ■ Googly prý (už zase) chce koupit Twitter ■ Square koupilo Fastbite ■ TV5Monde hacknuto „IS“ ■ Linkedin kupuje Lynda.com za 1,5 miliardy dolarů ■ GoDaddy koupilo Elto ■ Bulk Crap Remover ■ RIP Bold Italic

WEBDESIGN, INTERNET

Google's Colorful Help Centers zmiňuje to, co jste možná už viděli sami. Nápovědní weby Googlu mají „material design“. Což je ta plochá nepřehledná věc, kterou je Google posedlý. A v tomto případě to dotáhl k dokonalosti použitím zcela nevhodné rudé barvy na mnoha místech.

Google Moderator končí k 31. červenci 2015. A pokud netušíte, o co šlo, tak o systém kladení otázek a poskytování odpovědí s nějakou tou funkčností okolo. V Google Moderator is shutting down on July 31, 2015 zmiňují, že ale nemůže konkurovat něčemu tak silnému jako Reddit.

S tímhle bych hodně souhlasil. Nepoužívejte v návrzích webu falešné texty, ani lorem-ipsum. Viz Why designers should never use fake text

Google’s Truth Algorithm: 5 Facts You Should Know se vrací k tomu, jestli Google dokáže poznat, co je pravda a co není  - viz Google a optimalizace webu „na pravdu“: dostane SEO sourozence? A hlavně k tomu, zda podle toho může rozhodovat o umístění ve vyhledávání.

Flipkart (indický e-shopový gigant) prý chce zrušit web a nechat jenom mobilní aplikaci. To prý proto, že se právě přes mobily prodává většina věcí. Zajímavé. Viz například Flipkart’s Move to Dump Mobile Site Could Hit Google

Po „Velké zdi“ si Čína pořídila i „Velké dělo“. To má ale sloužit k sestřelování webů. V praxi mělo být použito při nedávném útoku na Github. Viz ‘Great Cannon’ Is China’s New Weapon That Shoots Down Internet Sites

How to create the right emotions with color in web design je o barvičkách a webdesignu. A je to docela dobré čtení.

Process Lasso je dobrá pomůcka na zjištěné kdo v systému nejvíc žere procesor. A obecně i co vám tam vůbec běhá.

Process Lasso je dobrá pomůcka na zjištěné kdo v systému nejvíc žere procesor. A obecně i co vám tam vůbec běhá.

SOFTWARE

Open source is better off without FoundationDB se vrací ke konci FoundationDB. A také k tomu, jestli to je dobré nebo špatné.

Adobe má Document Cloud. Bohužel je to hlavně jenom cloud pro PDFka, ale podle všeho tam lze nahrávat i jiné soubory. A žádná láce, jen 30 denní trial zadarmo. Viz Adobe’s new Document Cloud isn’t a threat to Box or Dropbox — but it could be (a tisková zpráva o spuštění).

Kik je možná na prodej. Sice tvrdí, že hledají partnera, ale těžko říct. Možná je navíc nejvyšší čas. Viz Messaging app Kik could be up for sale.

Dropbox doplnil možnost editace souborů z Microsoft Office přímo online. Viz Dropbox now lets non-business users edit Microsoft Office Online files.

BitTorrent Maelstrom je už prý těsně před zveřejněním. Viz BitTorrent's secure web browser one step closer to release.

„Opuštěné“ hry to mají těžké. Sice jsou opuštěné, ale jejich původní tvůrci (či herní průmysl vůbec) je nechtějí pustit z rukou. Viz Publishers fight to block third-party revival of “abandoned” game servers.

Tohle zní docela zábavně: Aperture, iPhoto disappear from Mac App Store following Photos debut.

HARDWARE

The Apple Watch is ‚not for everyone,‘ says almost everyone shrnuje recenze hodinek od Apple. On tedy i ten Twitter celou středu řešil hodinky od Apple. Závěr to ale nemá nic moc. Byť některé věci ano, třeba ten, že to zatím je dost k ničemu. A bude, dokud  Apple nepřijde na to, co to vlastně dělá.

How Other Smartwatches Stack Up to Apple Watch se snaží být pomocníkem pro výběr chytrých hodinek. A je to docela dobrý přehled. Otázkou zůstává, co si koupit? Nebo nekoupit?

Nádherný kousek, nový dron od DJI, Phantom 3. To prostě chci. Viz The World's Largest Drone Company Unveils Newest Product DJI Phantom 3.

Svět by prý měl včas zakázat zabijácké roboty. Viz Ban ‚killer robots‘ now.

Brian Solis a The Apple Watch Will Make Work More Delightful and Reshape Employee Engagement je čtení s mnoha otazníky. Proč by zrovna hodinky měly způsobit něco lepšího než věčně vyrušující mobily?

Early Supercomputers: A Visual Overview vám ukáže „počítače“, které ani jako „počítače“ nevypadají. Ale byly.

MARKETING A KOMUNIKACE

Social Network Analysis Reveals Full Scale of Kremlin's Twitter Bot Campaign ukazuje, jak silně působí na sociálních sítích (Twitteru) pro-kremelská armáda botů. 

Na tom něco bude. Why your traditional agency will never really understand digital si nakonec můžete odzkoušet v praxi v Česku. Děs, běs, bída. A když už jsme u tohoto tématu, tak můžete pokračovat do Building the Digital Marketing Agency of the Future.

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

Manifestační petice anonymního provozovatele a lidé tam přesto v množství rozhodně více než malém dávají své osobní údaje. Bezmezná hloupost nebo jenom naivita?

Manifestační petice anonymního provozovatele a lidé tam přesto v množství rozhodně více než malém dávají své osobní údaje. Bezmezná hloupost nebo jenom naivita?

18 let za provozování „revenge porn“ webu, píší na WSJ. Tenhle „fenomén“ je hodně nechutný. Kevin Bollaert dával na web nahaté fotky obětí, včetně jejich osobních informací. A za jejich smazání požadoval peníze.

Dobrá otázka: jak může soukromí přežít v době internetu věcí? Tohle bude ještě hodně velký boj. Viz How can privacy survive in the era of the internet of things?

Hackeři prý získali přístup do e-mailu Bílého domu a ke kalendáři prezidenta Obamy. Bilý dům to ale označuje za spekulace. Viz Report: Russian hackers accessed White House email.

Microsoft a Getty Image se dohodly na spolupráci. A světě div se, žaloba na obrázky v Bing.com je stažena. Viz Microsoft & Getty Images Announce Partnership & Drop Infringement Lawsuit Over Bing Images.

Founder of Satyam, Software Outsourcing Company in India, Found Guilty of Fraud se sice odehrává v daleké Indii, ale jde o Satyam. A také o největší případ účetních podvodů v indické historii.

Amazon podal první žalobu ohledně falešných produktových recenzí v historii. Směřuje proti provozovateli několika webů, které slibují prodejcům na Amazonu koupení si 4 či 5 i hvězdičkových recenzí. Viz Amazon files first-ever suit over fake product reviews, alleges Calif. man sold fraudulent praise

Ještě k TV5Monde hacknuto „IS“. Rozuzlení? Hacked French network exposed its own passwords during TV interview. Ano, rozumíte tomu správně, TV ukázala všechna hesla při vysílání. Měli je nalepené na zdi. Někoho z nedávné doby mi to připomíná…

‚Game of Thrones‘ is still the world's most popular illegal download, by far asi nepřekvapí. Co pořád překvapuje, je, že se filmový a hudební průmysl stále nepoučil. A jestli už GoT máte, na dalších místech je The Walking Dead, Breaking Bad, Vikings a House of Cards.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Google nově umožňuje přesouvat YouTube kanály mezi profily. Sice to není bez kliček a rizika, ale přesto. Návod je v CConnected to wrong Google+ profile or page.

A je to tady, už i papíry k rozvodu můžete doručit přes Facebook. Viz Judge says Brooklyn woman can use Facebook to serve divorce papers.

Facebook spustil samostatný webový Messenger. Pokud bude na rozdíl od chatování přímo na Facebook.com použitelný, tak budu jenom rád. Viz Facebook launches standalone Messenger for web browsers, kde spuštění oznamují jako středeční fakt. V ten samý den ale www.messenger.com stále nabízelo jenom mobilní aplikace, a na webovou verzi se dalo dostat přes www.messenger.com/t. Druhý den ráno (čtvrtek) už ale kompletní www.messenger.com ukazovalo jenom „Please try again later.“ Po dalších  mnoha hodinách se Facebooku podařilo službu zprovoznit, ale ještě teď (v neděli) někteří uživatelé koukají pouze na točící se kolečko. 

Facebook Messenger stále nefunguje pro některé uživatele

Facebook Messenger stále nefunguje pro některé uživatele

Soukromí sem, soukromí tam, Snapchat na něco takového tradičně zvysoka… víte co. Samomazací se fotky se chystá důkladně analyzovat a vytěžit. Viz Snapchat is quietly building a research team to do deep learning on images, videos.

A je to tady. Facebook prý uživatele šmíroval jen omylem. Prý chyba. A prý už ji opravili. Viz Facebook hits back at study claiming it had breached EU privacy law, concedes there was a ‘bug’, kde se také píše, že autoři studie prý Facebook nekontaktovali. Inu, to bude prosté, už je to hodně let, co u Facebooku na dotazy neodpovídá ani tiskové oddělení. Tak co ještě.

Karel Schwarzenberg má na Twitteru 100 000 sledujících. Skvělá zpráva, protože jde o @schwarzenbergk, což je jeden z těch hodně zábavných účtů na českém Twitteru. Ten podstatně méně zábavný @schwarzenbergk je sice k uzoufání pravý, ale má pouze přes 36 tisíc sledujících.

A když už jsme u těch 100 000 sleďů, tak ještě @JaromirBosak. A pak, že ten Twitter v Česku nikdo nepoužívá.

Real-Time Perverts and Trolls Pose Challenges for Periscope Marketers se  zmiňuje o tom, že služby jako Meerkat či Periscope přinášejí nové problémy. Vedle perverzních slídilů také klasiku, trolly. Ti prý dokáží zaplevelit připojený chat.

Twitter zařízne přístup k FireHose, tedy k „čistým“ datům o tweetech. První na řadě je DataSift, což je o to zajímavější, že právě tahle firma si na tom postavila celé podnikání. Viz Twitter Cuts Off DataSift To Step Up Its Own B2B Big Data Analytics Business.

MOBILNÍ APLIKACE

Popcorn Time je pro iPhone a iPad. Což je svého druhu dobrá zpráva. Háček samozřejmě je, že přes App Store ho nezískáte. Ale na druhou stranu, jailbreak taky není potřeba. Další háček je, že instalátor blokuje Chrome a hned poté i Windows. Kdo se odváží? Viz Piracy app Popcorn Time sneaks onto iPhones and iPads.

iOS 8.3 je venku a prý nenechal kámen na kameni. Tedy aspoň to píší v iOS 8.3 released with fixes for performance and just about everything else. A dočtete se tam také, že prý iOS bude rychlejší. A taky strašně důležitá novinka, nová emoji klávesnice.

V CNN žasnou nad tím, že nové emoji z iOS 8.3 nejsou vidět ve starším iOSu. A co až jim někdo řekne, že nejsou vidět nikde jinde, než ve světě Applu? Viz Oops. Apple's diverse emoji turn into aliens.

Pokud chcete na mobilních hrách (nebo vůbec hrách) vydělávat peníze, tak by vás mohlo zajímat, že 64 % příjmů ve hře vytvoří 0,23 % hráčů. Viz Swrve: 0.23% of Gamers Account for 64% of All In-Game Revenue.

STARTUPY A EKONOMIKA

The $1,000 CPM je čtení na téma, jak se vydělávají peníze přes YouTube. Tedy vydělávají – spíš nevydělávají. Ale také o budoucnosti internetové reklamy a velmi zvláštním porovnání internetové inzerce a té filmové či televizní. V něčem mi to navíc připomíná Facebook. Tedy v tom, že „aby to fungovalo“, musíte na YouTube nahrávat až několik videí denně. Hlavně kvantita. Hlavně kvantita.

Cord-Cutting Easier Said Than Done, According To Report víceméně považuje všechny ty předpovědi úmrtí kabelovek za přehnané.

Bit.ly rebranduje. Má nové logo, nový slogan. Viz Bitly Refreshes Brand for Enhanced Clarity Across Devices,

Craigslist má prý na kahánku. Mohou za to prý vertikální tržiště. Zajímavé. Viz As Vertical Marketplaces Rise, Craigslist Faces Its Demise,

INFOGRAFIKA

Apple Product Flops Timeline #Fai ukazuje 21 příkladů produktů, které se Applu nepovedly.

How to Build a Website in 2015 pro osvěžení pojmů a dojmů ve webdesignu.

ICTZ23

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se v uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. Vzniká průběžně celý týden.

Pokud chcete seriál sledovat, má vlastní štítek v podobě #TYDEN

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.