Hlavní navigace

Humax HDCI-2000: HD přijímač s „pasivní“ češtinou

3. 3. 2008
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: 118483
Recenzovanému satelitnímu set-top-boxu lze pochválit dvě vlastnosti - bohatě vybavený zadní panel a přehledné menu, v kterém se bez problémů bude orientovat i laik. Má však i své minusy. Aktuální firmware, který zobrazuje bezproblémovou češtinu v EPG, je dostupný pouze na internetu. A občas se objevil problém s dekódováním programů ve vysokém rozlišení. Záporem přijímače může i být i řazení satelitních pozic, které je v seznamu nahodilé.

Přední a zadní panel

Přední panel na první pohled neobsahuje žádná tlačítka. Je zde pouze velký displej, který zobrazuje název právě sledovaného programu a aktuální čas. Vše se ale změní, když odklopíte přední panel. Objeví se celkem sedm tlačítek, kterými je možné zapnout/vypnout přijímač, zvolit rozhlas nebo televizi, přepnout kanál o jeden vpřed nebo vzad. K dispozici je i hlasitost nebo formát videa. Pravá část předního panelu obsahuje šachtu pro dva moduly podmíněného přístupu.

Humax HDCI-2000 zepředu

Na zadním panelu najdete poměrně rozsáhlou škálu konektorů. Přítomny jsou pochopitelně LNB-IN i OUT, 2 scarty (pro připojení k televizoru a rekordéru), audio (left and right) a video cinche a také optický výstup S/PDIF. Na výběr máte také to, jak dostanete z receiveru vysoké rozlišení. Je to možné prostřednictvím rozhraní HDMI i výstupem COMPONENT OUT (červený, modrý a zelený cinch). Zapomenout nesmíme ani na přítomnost rozhraní RS-232 a také USB. Receiver má na zadním panelu také tlačítko pro zapnutí/vypnutí zdroje.

Instalace

U Humaxu HDCI-2000 není instalace žádný problém. Po prvotním zapnutí přijímače se po načtení firmware objeví modrá obrazovka, kde v prvním kroku vybíráte jazyk. Prioritně je tu nastavena angličtina, ale nechybí tu ani čeština, kterou je možné vyhledat jednoduše pomocí šipek. Naopak tu chybí slovenština. Ihned poté, co přepnete na požadovaný jazyk, ve vybraném jazyce přijímač komunikuje. Na následující krok, kterým je Nastavení antény, se dostanete stisknutím tlačítka Další. Mezi jednotlivými tlačítky se opět pohybujete pomocí šipek. Např. satelit můžete vybírat buď stiskem doleva nebo doprava, celý seznam si pak vyvoláte tlačítkem OK. Jednotlivé družice jsou ale řazené nahodile a není mezi nimi nějaký logický pořádek. Pro zajímavost jsou první pozice osazeny satelity Hotbird, Astra 1, Eutelsat W2, šestý je Sirius, jako poslední pak Astra 3A.

Humax HDCI-2000 nastavení antény

Přijímač má předdefinovaných 24 pozic. Bohužel není možné během instalace nějakou přidat. Později tu ale tato možnost pochopitelně je. V Nastavení antény je možné také upravovat parametry konvertoru. Automaticky je zde nastaven parametr Univerzální, ale opět není problém z předdefinovaných hodnot vybrat tu vyhovující (9750, 10600, 5150 a 11475), popř. není-li v seznamu, k dispozici je i položka Definovat uživatelem, kde si pomocí tlačítek na ovladači zvolíte vámi vyhovující parametr. V nastavení přepínače DiSEqC je možné opět vybrat z možností v seznamu (DiSEqC A – DiSEqC D a Tone Burst A a B). Pokud tuto možnost nevyužijete, nastavení ponecháte na Disable. V dolní části obrazovky pak vidíte důležité parametry, kterými jsou úroveň a kvalita signálu.

Ve třetím kroku označeném „Vyhledat kanály“ je v podstatě zhodnocení předchozí operace. Vidíte, jakou družici máte nadefinovanou, jaký používáte konvertor, a že DiSEqC vstup je na možnosti Disable. Otázkou je, co má označovat položka Auto. Možností je hned několik a velkou nevýhodou je, že v této části instalace nevidíte, co je nastaveno. Celý popis v našem případě byl totiž pouze: ASTRA 3 / Univerzální / Auto / Disable. V případě, že byste chtěli přidat další parabolu, máte možnost právě v tomto kroku. Při zvolení této položky se pak bude opakovat předchozí krok.

Humax HDCI-2000 automatické vyhledávání

Stisknutím tlačítka Další se dostanete na Automatické vyhledávání. Jiná možnost tu bohužel není, a tak po naladění kanálů musíte vyselektovat ty, které nechcete mít v seznamu. V první instalaci zkrátka není možnost pro vybrání kanálů nekódovaných nebo kódovaných. Musíte se smířit s tím, že se naladí všechny. Poměrně nepřehledně se tu pak řadí i samotné kanály – televize a rozhlas jsou řazeny do jednoho sloupce. Sumarizaci jednotlivých kanálů pak vidíte vpravo.

Stisknutím tlačítka Další se uloží výsledek a uživatel se dostane na další část instalace, kterou je nastavení časového pásma. V závěrečném kroku prvního nastavení je pak informace o aktuální verzi firmware s možností stažení aktuální verze. Poslední však vyšla v roce 2006, takže máte velkou pravděpodobnost, že vám receiver stejně zobrazí hlášku, že nebyl nalezen nový řídící program. Na závěr zhodnocení instalace s informací o jazyku a výsledku kanálového prohledávání.

Řazení kanálů

Poté, co proběhlo nastavení přijímače, jej můžeme začít užívat. Jak už bylo řečeno, byly naladěny všechny programy bez ohledu na to, zda jsou volné nebo jsou abonovány, takže tento nedostatek se musí napravit. Stisknutím tlačítka menu a šipkami se dostaneme do položky Editovat programy, kde zvolíme stejnojmennou možnost. Objeví se tabulka, kde už jsou řazeny pouze televizní programy. Ty, které jsou kódované, jsou označeny jakýmsi černým čtverečkem se žlutým políčkem. Ty je zapotřebí odebrat. V případě, že ale např. používáte kartu CS Link, Sky Link, UPC Direct nebo jinou, ponecháte tam ty, které s ní dekódujete. Výhodou je, že stisknutím jediného tlačítka je možné označit celý seznam a tlačítkem OK pak odznačíte ty, které se vám hodí. Pak už zmačknete jen modré tlačítko a je hotovo.

Humax HDCI-2000 menu

Menu přijímače

Abychom ale nebrali menu skoro od konce a neskákali z jedné položky na druhou, podívejme se na něj od začátku. Jeho velkou předností je, že je jednoduché. Pokud nemusí, zbytečně nezabíhá do podrobností. Obsahuje totiž pouze čtyři položky a teprve ty pak mají podsekce. Např. položka Systém zahrnuje informace o modulu, systému a přijímači, obrazu, zvuku a je zde také nastavení možnosti kanálu, na kterém se přijímač aktivuje, pokud ho zapnete.

Nastavení pak obsahuje položky Rodičovský zámek, Vybrat jazyk, Nastavení času, Nastavení A/V a Další nastavení. Rodičovský zámek pak obsahuje možnost znepřístupnit vámi zvolené kanály podle věku, či zavřít všechny bez náhrady. V položce Vybrat jazyk pak můžete zvolit řeč, ve které s vámi bude komunikovat menu, zobrazit nebo zakázat titulky a dokonce si vybrat jejich font. Nastavení času není, jak by se mohlo podle popisu zdát, určeno pro zvolení aktuální data a hodin, ale jde o časovač, kde si zvolíte, na kterém kanálu se má přijímač zapnout a vypnout a hlavně kdy. Ostatní položky pak není třeba komentovat.

Určitě ale stojí za to zmínit poslední záložku, kterou je Instalace. Zde je totiž možné doladit některé nepřesnosti, které se staly během prvotního nastavení. Zastavíme-li se u samotné pozice 23,5 st. východně, můžete přidat např. slovenský transpondér Sky Linku, který se nenaladil, popř. i přidat HD kanály, které také v seznamu chybí. Vždyť hlavně pro ty je Humax HDCI-2000 určen. Naladí se sice kanál HD5, ale je zapotřebí upravit modulaci, protože mezitím, co neprobíhala aktualizace firmwaru, se právě tento parametr změnil. Instalace obsahuje i u mnoha přijímačů málo obvyklou položku SMATV, kterou ale využijí spíše jen satelitní odborníci a nadšenci a pro laika je zbytečná.

Humax HDCI-2000 Astra HD

Sledování kanálů

Se sledováním klasických SD programů nebyl problém, ať šlo o kanály volné nebo placené. Dokonce u abonovaných naskočil program ve stejnou dobu jako u tzv. free-to-air. S problémem jsem se však setkal u programů ve vysokém rozlišení. Zatímco ty volné naskakovaly bez problémů, s placenými byl problém. S touto skutečností jsem měl možnost se setkat v minulosti při sledování TV Nova HD, když vysílala v satelitní platformě CS Link. Málokdy se totiž stalo, že šel program bez problémů – někdy nešel obraz, jindy zas byl zvuk oproti videu opožděn. To je u přijímače, který byl v Německu distribuován pro satelitní platformu Premiere, na pováženou. Kde byl problém, se mi bohužel zjistit nepodařilo.

Humax HDCI-2000 EPG

Čeština a elektronický programový průvodce

Zaslouží si přijímač naši pečeť „Umí dobře česky“? Možná ano, možná ne. Problém je v tom, že na satelitu je k dispozici pouze verze HDXSCI 1.00.08. V případě, že si ji stáhnete, samotné menu má sice bezproblémovou češtinu, ale kamenem úrazu je u něj elektronický programový průvodce (EPG). Receiver totiž nezvládne místní diakritiku, a tak se místo háčků a čárek zobrazují deformované znaky, kvůli kterým je někdy luštění popisu pořadu opravdovým oříškem. Na internetu jsou však už verze firmwaru vyšší (novějšího data) a ty už problém s diakritikou odstranily.

Samotné EPG je pak možné vyvolat buď klasicky tlačítkem „i“ v informační liště nebo opětovnou volbou v tabulce, kde se zvolí podrobný popis v tabulce. Dálkový ovladač obsahuje také tlačítko EPG, kterým se po jeho stisknutí objeví přehledný průvodce podle časové osy. Výhodou je pak i to, že když kliknete na kterýkoliv pořad v průvodci, automaticky se vám naprogramuje časovač.

Humax HDCI-2000
Celkové hodnocení 8 b. (s novým fw 9,5 b.)
Technická výbava a cena (max. 5 bodů) 4,5 b.
Podpora češtiny (max. 3 body) 1,5 b. (s novým fw 3b.)
Instalace, obsluha a dojem (max. 2 body) 2 b.

Přístroj zapůjčil: obchod.digizo­ne.cz

Orientační cena: 7590 Kč (Koupit)

BRAND

Foto: archiv cdss.com.pl

Screenshoty: Autor

Máte možnost sledovat satelitní vysílání ve vysokém rozlišení?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).