Hlavní navigace

Hütermann GS30 GSM: zásuvka s milionem funkcí

13. 12. 2013
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: Hutermann
Chytrá zásuvka je určena pro ovládání připojených spotřebičů a spuštění zařídí třeba SMS nebo prosté prozvonění. V ceně je i teplotní čidlo…

Jedno takové zařízení jsme už recenzovali zde. Toto je jednodušší, nemá ovládací software (a ani aplikaci pro chytrý telefon – tu ale nemá Elektrobock TS11 GST) a rozhraní mini USB, které najdete pod gumovou záslepkou slouží jen pro aktualizaci firmwaru. Nemá ovšem ani anténu, což může být v některých oblastech na závadu, a nemá ani mikrofon pro odposlech místnosti.

Jak vidíte, oproti Elektrobock TS11 GST, představuje vlastně o něco levnější a jednodušší variantu. Vlastnostmi se však určitě zahanbit nedá ! Primárně je opět určena pro spínání napojeného spotřebiče, ať už na dálku, spínacími hodinami (ty Elektrobocku bohužel chybí!) nebo automaticky přes teplotní čidlo, které dostanete v ceně a je veskrze elegantní. Na chatě či chalupě se tak nejen dá ovládat topení a spínat osvětlení, ale můžete rovněž například na 30 minut v pátek dopoledne sepnout čerpadlo. Teplotní čidlo udržuje – přes připojené topidlo – teplotu, kterou mu nastavíte přes GSM podobně, jako u pokojového termostatu. Funkce jsou propracované a je jich asi milion…

Hütermann GS30 postrádá venkovní GSM anténu. Nezapomeňte si tudíž prověřit signál…
Autor: Hutermann

Hütermann GS30 postrádá venkovní GSM anténu. Nezapomeňte si tudíž prověřit signál…

Co umí?

Jak již bylo řečeno, umí toho spoustu, Třeba zjistit aktuální teplotu a následně zapnout vytápění tak, aby se zabránilo promrznutí objektu. Můžete si také i v určitou dobu nechat sepnout třeba čerpadlo pro závlahu, nebo to prostě můžete udělat i ručně přímo na zásuvce. Přitom ovládací SMS zprávy jsou akceptovány pouze z povolených čísel, kterých může být maximálně pět, možnost sepnutí prostým provoláním je však povolena pouze majiteli, který aktivuje SIM kartu a tohle je prostě o přístupu, takže těžko to nějak kritizovat.

Ve stručnosti jsou funkce jsou následující:

  • Zapnutí a vypnutí napojeného spotřebiče zprávou SMS nebo prostým prozvoněním zdarma (podle typu uživatele).
  • Zapnutí a vypnutí podle nastaveného časovače, funguje jako klasické spínací hodiny „od“ – „do“.
  • Funkce termostatu, tedy udržování nastavené teploty prostřednictvím teplotního čidla a napojeného topidla. 
  • Zjištění stavu či třeba teploty. 
  • Možnost ovlivnit celou řadu nastavení (zvukové, výstražné či potvrzující zprávy atd.).
  • Zabezpečení definicí čísel oprávněných k používání GSM zásuvky.
Zleva tlačítko ručního ovládání (sepnutí/rozepnutí), konektor pro teplotní čidlo a pod záslepkou DATA umístěné USB. LED diody pak signalizují stav, například přihlašování ke GSM síti, či přijímání povelu.
Autor: Hutermann

Zleva tlačítko ručního ovládání (sepnutí/rozepnutí), konektor pro teplotní čidlo a pod záslepkou DATA umístěné USB. LED diody pak signalizují stav, například přihlašování ke GSM síti, či přijímání povelu.

Praxe

Jakmile máte zasunutou kartu SIM, která nesmí být chráněna přes PIN, a posuvným vypínačem zapnete zásuvku, začne se přihlašovat ke GMS síti, což dává najevo blikáním modré diody. Jakmile je připojena, modrá dioda se rozsvítí trvale a můžete začít pracovat. Z výroby je GS30 nastavena tak, že prozvonění je vypnuto, automatické nastavení času z GSM sítě není povoleno a mj. zvuková signalizace je vypnuta.

Počáteční nastavení upravíte zasláním textové zprávy. Například definování čísla majitele uděláte tak, že zásuvce odešlete zprávu ve tvaru „#00#“ čímž ví, že vaše číslo je to hlavní. Jakmile zprávu přijme, rozbliká se modrá LED a vzápětí vám přijde potvrzení „Welcome to use TUTA-S30. Your Password is:1234.“ Druhým základním krokem, který musíte udělat, je povolení pro nastavení času přímo z GSM sítě, což je standardně z pochopitelných důvodů (nemusí být signál) zakázáno. Právě v tomto okamžiku se zadává dlouhé číslo SIM karty, což musíte nějak přežít. Pokud vše klapne, přijde vám zpráva o aktuálním datumu a času. Pak už je vše nastaveno a můžete zásuvku na dálku ovládat. Pokud vám z jakéhokoliv důvodu vadí zasílání potvrzujících zpráv, jde tuto funkci vypnout.

Řada příkazů funguje tak, „#01#“ sepne, takže třeba přivedete proud do napojeného spotřebiče. Zasláním zprávy „#02#“ naopak zásuvku, resp. spotřebič, vypnete. Totéž uděláte při plánovaném sepnutí (a vypnutí) i v určitý čas a dokonce i pro vybrané dny v týdnu nebo jen v pondělí až pátek či třeba každodenně. Uděláte to opět přes SMS a opět vám přijde potvrzující zpráva v angličtině například typu „Schedule Control: function OFF, Tuesday, 11:20–11:23.“ 

Šikovné je, že stačí časový interval stačí nastavit jednou a pak se už jen zapíná nebo vypíná. Nastavení drží, dokud zásuvku neresetujete nebo časovač nepřenastavíte. Oproti příručce právě tady narazíte na drobnou změnu. Jakmile si spínací hodiny nastavíte, přijde vám potvrzující zpráva, a jak vidíte o pár řádek výše, je v ní vždy uvedeno, že časovač je vypnutý, což je oproti příručce změna. Spustit ho tudíž musíte manuálně další textovou zprávou.

Podobně ovládat můžete i teplotní čidlo a tak vlastně udělat ze zásuvky termostat, přičemž v potvrzující textové zprávě máte vždy uvedenu i teplotu, takže neutrácíte přehled. Navíc můžete aktivovat i funkci, při níž vám GS30 dá vědět třeba při poklesu teploty pod vámi definovanou hranici. Jak vidíte, možností je opravdu spousta a stačí si jen vzít k ruce příručku.

Sepnutí zásuvky, tedy napájení připojeného přístroje můžete udělat rovněž manuálně stiskem tlačítka M na asi půl sekundy, nebo prozvoněním, což jde pouze u majitele zásuvky. Jelikož vždy chodí potvrzující SMS, nemusíte se bát, že byste stav zásuvky zapomněli.

Zásuvka je před zneužitím zajištěna tím, že reaguje pouze na pokyny oprávněného uživatele. Vedle vlastníka (Master) je to kdokoli další, kdo v textové zprávě uvede správné heslo a kdo je majitelem zásuvky také povolen k čemuž rovněž slouží speciální textová zpráva. Zabezpečení je určitě dostatečné. I tak může oprávněný uživatel pouze zásuvku sepnout či vypnout. Nic jiného povoleno není.

Heslo je z výroby nastaveno klasicky, tj. 1234, ale kdykoli si ho majitel může změnit. Pokud ale třeba zásuvku sepne jiná oprávněná osoba, potvrzující SMS vždy dostanete i majitel, což je určitě správný přístup.

Zleva tlačítko ručního ovládání (sepnutí/rozepnutí), konektor pro teplotní čidlo a pod záslepkou DATA umístěné USB. LED diody pak signalizují stav, například přihlašování ke GSM síti, či přijímání povelu.
Autor: Hutermann

Zleva tlačítko ručního ovládání (sepnutí/rozepnutí), konektor pro teplotní čidlo a pod záslepkou DATA umístěné USB. LED diody pak signalizují stav, například přihlašování ke GSM síti, či přijímání povelu.

Jaká je?

Hütermann GS30 GSM se dodává bez karty SIM. Tu si dokoupíte podle toho, jakého operátora máte v oblibě a dnes to není nijak drahá záležitost. Díky solidnímu zajištění před zneužitím je vaše zásuvka v bezpečí, pokud pochopitelně někdo neodhalí heslo nebo neukradne váš telefon, resp. SIM. I když by se mohlo zdát, že ovládání přes textové zprávy je těžkopádné, což je v případě úvodního nastavení i pravda a chvíli to trvá zvláště při zadávání předlouhého čísla SIM karty, za provozu jde v podstatě o pár povelů. Typicky je dobré si zapamatovat tvar „#00#“. Druhou nulu pak nahradíte buď jedničkou nebo dvojkou podle toho, co chcete se zásuvkou udělat. Druhý tvar je pro zapnutí/vypnutí přednastaveného časovače, resp. intervalu, což je „#128#1#“ pro zapnutí a totéž s dvojkou na konci pro vypnutí. To samé pak můžete udělat s termostatem, ale tady už záleží na tom, jaké konkrétní funkce chcete využívat.

Pokud ovšem požadujete sofistikovanější ovládání budete si tvary buď muset zapamatovat, nebo si udělat nějakou nápovědu, protože přes chytrý telefon zásuvka řídit nejde (vývoj k tomu evidentně směruje). Jde vždy ale pouze o majitele zásuvky, protože další oprávněný uživatel ji může jen zapnout/vypnout, a to pouze odesláním SMS ve tvaru „#00#heslo#“. Je ovšem škoda, že to nejde prostým prozvoněním…

Aktuální stav pak vždy máte v SMS zprávě, navíc se posílá zpráva (nebo si ji lze nechat posílat) i při poklesu teploty, či při plánovaném zapnutí a vypnutí. Právě funkce klasických spínacích hodin je obrovskou výhodou GS30. V testovaném kuse sice nešlo zadat interval přes půlnoc, ale Hütermann už to vyřešil a nabízí testovanou GSM zásuvku s novým firmwarem.

Ten dovoluje nastavit až tři časové intervaly, čímž se půlnoc elegantně obejde. Pokud po novém firmwaru toužíte, kontaktujte prodejce. Musí se totiž udělat v servisním středisku.

Přístup se mi líbí…

Líbí se mi nejen přístup jako takový, spínací hodiny, což je praxi velice užitečné, ale i to, že zásuvka podá zprávu i o tom, že ve vaší nemovitosti vypadl proud (nechybí ani oznámení o jeho opětovném zapnutí). Hodí se to mj. i proto, že řada majitelů má ve své víkendové chaloupce ledničku, kterou přes sezónu třeba i nechávají zapnutou. Zpráva „o stavu elektřiny“ je tak velice potřebná. V tomto okamžiku ale přijde k duhu i zálohovací baterie, takže se vaše nastavení v GSM zásuvce neztratí. Tady zjevně někdo myslel hlavou a prakticky!

Pokud se ptáte na srovnání s GSM zásuvkou Elektrobock TS11 GST, kterou jsme recenzovali zde, tak za ni zaplatíte 2800 Kč. Za Hütermann GS30 GSM dáte 2297 Kč a rozdíl v ceně v podstatě odpovídá rozdílu ve vlastnostech. U GS30 je škoda, že nenabízí odposlech, TS11 zase postrádá spínací hodiny. Oba pak postrádají rozumný ovládací software přes chytrý telefon.

MMF23 tip3

A teď babo raď!

Hodnocení

pro: spousta funkcí, včetně funkce klasických spínacích hodin, elegantní teplotní čidlo, potvrzení voleb via SMS, včetně například teploty či stavu, dokáže podat zprávu o vypnutí, resp. zapnutí elektřiny v objektu, zálohovací baterie, velice dobré zajištění před zneužitím
proti: snad jen to, že oprávnění uživatelé mohou zásuvku obsluhovat pouze via SMS a nikoli prozvoněním

Balení obsahuje

  • teplotní čidlo
  • šroubovák
  • papírová uživatelská příručka
  • záruka: 24 měsíců

Užili byste na vaší víkendové nemovitosti něco inteligentnějšího než prosté spínací hodiny?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).