Hlavní navigace

Hyundai DLH 32285 Smart: poprvé „na chytro“ a výborně!

26. 6. 2013
Doba čtení: 10 minut

Sdílet

Testujeme první chytrý televizor této značky, který v úhlopříčce 81 cm přijde na pouhých 6800 Kč. A za tyto peníze toho dostanete opravdu hodně!

„Smart televizory“ značky Hyundai můžete zakoupit v nebývale malých úhlopříčkách 56 cm (22“), 61 cm (24"), 66 cm (26“) a 81 cm (32") už od 4699 Kč. Nikdy dříve se chytré televizory nedostaly na takovéto rozměry a na takovéto ceny! A premiéra není vůbec špatná jak co do „chytrých“ vlastností, tak co do obrazu a zvuku a hlavně co do kombinace cena/výkon. Ta je vpravdě excelentní (!) a vůbec nezáleží na tom, že rozlišení je pouze HD Ready. Kontrovat bychom mohli tím, že v takto malých rozměrech je to stejně jedno, což je ostatně pravda. Mě osobně navíc toto rozlišení vzhledem k mizerné kvalitě českého DVB-T vůbec nevadí a nevadilo mi to ani při posuzování kvality obrazu, takže mi odpusťte, že to neuvádím jako nevýhodu. Navíc je tu plošné podsvícení, které mám rád a které funguje dobře, i když bych ho pochopitelně více ocenil v nějakém tom metru…

A další vlastnosti? Certifikované DLNA (trochu zlobilo), zvuk v Dolby Digital Plus (dts samozřejmě nikoli), podpora HbbTV (funguje kupodivu až po připojení k internetu) a možnost – za pouhých 1499 Kč – dokoupit kameru s mikrofonem pro telefonování přes Skype. A když jsem u cen: pohybový dálkový ovladač Hyundai MotionRC pro snazší ovládání internetového prohlížeče (funguje prý podobně jako myš) přijde na 699 Kč a nechybí ani USB WiFi adaptér za 499 Kč (pracoval bezproblémově), protože v základu je televizor vybaven konektorem typu Ethernet. Televizor a jeho funkce můžete řídit i přes aplikaci Smart Remote Control pro telefon či tablet s operačním systémem Android či iOS a jako obvykle je zdarma. Bohužel v době testu a z důvodů zřejmě rané verze firmwaru (či aplikace) vzájemně obě části nespolupracovaly. Aplikace prostě televizor na síti, a samozřejmě témže WiFi směrovači, neidentifikovala.

„Chytré“ funkce – a napojení na internet, stejně jako práce s ním, byly bez potíží. Obstarává vedle zmiňovaného přístupu na domácí síť s podporou DLNA také otevřený přístup na web s možností zadat libovolnou adresu, což jsem i vyzkoušel. Jsou tu i widgety, například pro přístup na Voyo, Youtube či poněkud komplikovaný Topfun.


Foto: Hyundai

Televizor sice používá jednoduché materiály, přesto ale nepůsobí vysloveně lacině

Instalace včetně setřídění

Sestavení televizoru je snadné, protože podstavec dostanete už smontovaný. Vlastně ho tvoří jediný kus plastu, takže je i nenatočitelný. Celek je jednoduchý a vzhledem k ceně není divu. Naladění tuneru DVB-T je taktéž snadné a rychlé a na závěr vše jednoduše setřídíte podle svého. Tak by měla instalace vypadat. Setřídění můžete samozřejmě udělat kdykoli později, nebo zvolit cestu přes oblíbené položky. Snadno jde televizor i přeinstalovat, protože v menu ve volbě Instalace nechybí položka „První instalace“.

V případě, že máte v televizoru při instalaci zasunutý WiFi USB adaptér (za zmiňovaných 499 Kč), moc vám to nepomůže, protože není součástí instalačního procesu. Je třeba ho tak dodatečně nainstalovat přes volby Menu, Nastavení, Nastavení sítě. Ale jde to převelice snadno, prakticky ukázkově! Jen v mém případě se v televizoru (jsem na routeru verze „n“) objevily dvě WiFi sítě. Ovšem bez označení, která je která.


Foto: Hyundai

Rozložení nevypadá špatně, ale protože jsem ho k dispozici ještě neměl, nechme si hodnocení na někdy příště

Svižné a pohodové ovládání

Ovládání na televizoru je na levém boku utopeno o skoro 16 cm a představuje ho třípolohové kolečko s OK uprostřed. Nasahává se ovšem velmi obtížně, takže je to opravdu nouzové řešení. Dálkový ovladač je však jiná káva. Tedy alespoň jsem si to myslel, než jsem zjistil, že jsem neměl ten, který se bude opravdu dodávat. Ten vidíte na poněkud problematickém snímku, ale lepší jsem nesehnal. Nicméně tlačítko OK v tuneru bude zřejmě taktéž vyvolávat seznam naladěných kanálů a v multimédiích zřejmě nebude dělat nic stejně, jako u všech předchozích ovladačů za poslední léta.

Menu je na první úrovni grafické, na druhé textové a vždy je výtečně ovladatelné nejen kvůli rychlým reakcím televizoru, ale i možnosti v nabídkách kolovat. Ne všechny „chytré“ televizory zvládají ovládání takto pohodově a bezproblémově.

Na problém jsem v ovládání narazil pouze u aplikace Smart Remote Control. Stáhl jsem ji bez potíží i nainstaloval, ale ani přes několikerou opakovanou instalaci televizoru, resp. WiFi adaptéru nepracovala. Úvodní skenování totiž nenašlo televizor, který jsem samozřejmě měl umístěn na stejném WiFi routeru. Podle zpráv ze zastoupení by aplikace měla umožnit přepínání kanálů a mj. i ovládání hlasitosti.


Foto: Hyundai

EPG nabízí filtrování podle žánru, zapnout můžete podrobný popisek k pořadu nebo zvolit program pro více stanic. Nastavit jde i časovač události i v okamžiku, kdy nemáte připojeno nahrávací médium.

Osmidenní EPG

Je sice bez obrazu a zvuku, ale program nabíhá nezávisle na tom, kde se nacházíte, ať už jde o kanál nebo multiplex. Program se objevuje buď pro deset stanic bez jakýchkoli informací k pořadu, nebo – po zmáčknutí „i“ pro šest stanic (viz foto), ale už z časy začátku a konce a podrobnějším popiskem.

Na pořad se můžete nechat upozornit, nebo si ho nahrát. Bohužel už to ale jde pouze po štábní linii, takže s nutností vlastního formátování disku.


Foto: autor

DO „chytrých funkcí vstoupíte přes tlačítko zeměkoule a objeví se takováto obrazovka. Povšimněte si českých widgetů a ikony pro vstup na otevřený web („Internet“).

„Chytré funkce“

Stačí se připojit, zmáčknout na dálkovém ovladači tlačítko zeměkoule a jste v nabídce, kterou vidíte výše. Běžným způsobem, tedy přes multimédia, se dostanete i na domácí síť s podporou DLNA a souborový manažer je přehledný a jasný, i když bohužel neukazuje koncovky souborů, což může být při přehrávání problém (neustále mi psal, že daný soubor nepodporuje). Adresářovou strukturu a volby zobrazoval bez problémů a s výjimkou absence koncovek i přehledně.


Foto: autor

Softwarová klávesnice byla za všech okolností výborná. Ať už při zadávání hesla do WiFi nebo při zadávání webové adresy.

Vraťme se ale napojení na internet. V úvodní nabídce vedle aktuálního televizního kanálu vidíte i řadu widgetů, včetně těch českých (TopFun, Voyo) a těch nejvyhlášenějších (Youtube, sociální sítě). A také ikonku otevřeného webového prohlížeče v němž upoutá výborné zadání adresy přes softwarovou klávesnici na obrazovce (foto výše). Skvěle viditelná, a hlavně při posunu po stránce přesná, je také šipka měnící se správně na webovém odkazu ve výraznou ručičku. Vše přes klasický dálkový ovladač, protože Hyundai MotionRC fungující prý podobně jako myš (699 Kč) jsem k dispozici neměl.


Foto: Hyundai

Zleva kamera s mikrofonem pro Skype, ovladač, MotionRC a WiFi USB adaptér

Možná vám připadá zvláštní, že se o tom tak dopodrobna rozepisuji, ale bohužel tohle není pravidlem ani u mnohem slavnějších značek. Tak mě napadá, možná by nebylo špatné otestovat chytrý Hyundai v kompletní podobě, včetně kamery pro Skype a přídavného ovládání…

Překvapivě hodně možností nastavení a úprav

Obraz má pět přednastavených režimů (mj. Kino, Hra) a ne v každém jdou upravit všechny volby. Nicméně do pokročilých nastavení se dostanete vždy. V nich ovlivníte teplotu barev, barvu pleti a barevný posun v rámci mezi červenou a zelenou (viz foto). Je tu ale i tzv. RGB zesílení, v němž – přesně jak říká název položky – přidáte (či uberete) na červené, zelené a modré barvě. A jelikož jsme u plošného podsvícení LED diodami, sluší se dodat, že podsvícení je v základu nastaveno na Automatický (obrazový režim Přirozený), přičemž manuálně ho můžete ještě ztlumit či zjasnit ve třech dalších stupních.

K eko volbám, které jsou taktéž v nastavení obrazu, se dostanu o kousek dále, ale pokud si v menu Nastavení obrazu v položce Úsporný režim budete chtít volbu Eko přepnout na Deaktivováno, zjistíte, že se díky drobné firmwarové chybce volba Přirozený přepnula na Dynamický. Alespoň v mém případě. Zvukových režimů je šest, manuálně upravíte pětipásmový ekvalizér, zapnete zvýraznění basů, virtuální zvuk a máte možnost omezit i zvukové výstřelky, typicky při reklamách.


Foto: autor

Možnosti úprav obrazu jdou nad rámec ceny i třídy. Televizor to kupodivu ale nijak nepotřeboval  a i v základním nastavení nabídl vyrovnaný a solidní obraz.

Pokud jde o přepínání poměrů stran obrazu je jich sedm a nechybí ani 4:3, ani 14:9 či zvýraznění titulků. Televizor se nainstaloval do volby Automatický a také bezproblémově formát zachovával podle signálu jdoucího před pořadem.

Ještě bych měl zmínit nahrávání. To bohužel není tak snadné a pohodové jako dříve. Ne, že by jeho nastavení či úprava časů byla náročná, Hyundai ale – podobně jako už prakticky všechny televizní značky – vyžaduje speciálně naformátovaný disk, takže s běžným se už neuplatníte a musíte si ho nechat přeformátovat.


Foto: autor

Pokud máte domácí síť s podporou DLNA uvidíte hned po vstupu na příslušný druh multimédií takovýto obrázek

Měření spotřeby

Televizor ve standardním nastavení má obraz v režimu Přirozený, zvuk je na Uživatel a „Úsporný režim“ byl zapnut na volbu Eko. Bohužel v okamžiku, kdy jsem přednastavené obrazové režimy přepnul, objevila se volba „Úsporný režim“ jako „Deaktivováno“. Proto jsem spotřebu raději změřil v obou režimech. V prvním případě si televizor po hodině provozu na ČT24 řekl o 36 wattů při rozmezí 32–42 W, v druhém (deaktivovaný eko režim) 35–46 W (45 W). Ve volbě nastavení obrazu v položce Úsporný režim ještě můžete vypnout panel a nechat zapnutý pouze zvuk. V tomto okamžiku si Hyundai vezme 9 wattů, což je výtečné a svědčí o dobrém povypínání v tomto okamžiku nepotřebných částí televizoru. Tlačítko úplného vypnutí chybí.


Foto: autor

Souborový manažer je stále přehledný a na rozdíl od DLNA ukazuje i koncovky souborů

Kompatibilita stále nastejno

V multimédiích kompletně upravíte zvuková i obrazová nastavení, včetně titulkových, aniž opustíte např. přehrávané video. Titulky v bezproblémové češtině jdou upravit v pěti velikostech a bohatě dostačují pro 81 cm. Přehrávání v XviD či MKV (L4.0, L4.1) s titulky v srt bylo bezproblémové, drobné potíže nastaly u kodeku X.264 např. při bočním švenku a pro přehrání typicky WMV HD v plném rozlišení (Full HD) televizor už výkonnostně nedostačoval. Jindy ale k mému překvapení slušně přehrál nahrávku ve Full HD z profesionální kamery s datovým tokem i více než 20 Mb/s. HD nahrávky z kamer a fotoaparátů byly prakticky bez chybičky i v 1 080i (M2TS, MOV, MP4) a formátech AVCHD, MP4 i H.264. Kodek MPEG-4 byl přehrán jen někdy, ale to je běžné.

Při spolupráci s terabajtovým diskem Freecom Mobile Drive Sq TV určeným pro nahrávání z televizoru jsem nezaznamenal jedinou potíž. Hyundai si načítá adresářovou strukturu a umí to rychle a bezproblémově. Tady by se některé firmy mohly učit!

Fotografie nabíhaly rychle, jen BMP trvá o chvilku déle. Muziku jsem vyzkoušel v MP3 i WMA, včetně nejvyšších toků, podporováno je i WAV, FLAC stále nikoli.

Potíže nebyly ani s nahráváním a s přehráváním časově posunutého vysílání. Televizor ostatně nabízí přehrávání takovýchto záznamů v základním menu multimédií s obvyklými položkami Videa, Fotky, Hudba a Knihovna záznamů. Pokud si ale v Nastavení přepnete volbu „Prohlédnout styl“ na Neutrální, objeví se další položka – Všechny. A v ní televizor na jeden zátah přehraje vše, co zvládá, i když si to někdy jenom myslí, takže to není stoprocentní.

Tipy C


Foto: Hyundai

Práce s „chytrými“ funkcemi byla bezproblémová, až na DLNA, které neukazuje koncovky souborů, takže nepoznáte co přehraje a co nikoli. WiFi se instaluje přímo ukázkově.

Solidní obraz i zvuk

Na danou cenovou relaci (nemluvě o výbavě) budete myslím spokojeni. To, co tento televizor předvedl v zacházení s pleťovou barvou, resamplování, při práci s nízkými datovými toky či dekódováním výkonově náročnějších multimediálních formátu je myslím na danou cenu vysloveně ukázkové i přesto, že tu máme „jen“ HD Ready. A i když některé funkce, resp. jejich výsledky, mohla ovlivnit malá úhlopříčka, resp. zmiňované rozlišení, stále je toho v plusu více než dost. Mimochodem reproduktory sice vyzařují směrem dozadu, ale tam uvidíte plastové výústky naopak mířící směrem dolů. Zajímavé řešení, které jsem doposud neviděl. Zvuk je v každém případě určitě nad rámec třídy, což ostatně platí i o zesilovači s výkonem 2× 6 W.

Balení obsahuje

  • dálkový ovladač
  • 2× mikrotužkové baterie (AAA)
  • kabel A/V jack
  • Nero Media Home 
  • nenatáčitelný podstavec
  • napájecí kabel (dvoužilový, napevno přidělaný)
  • papírová uživatelská příručka

Výborný byl i obraz s vysokým rozlišením na DVB-T multiplexu 7 (hokej byl parádní!), výborně a hlavně rychle byly podávány fotografie a kupříkladu i malé, 250 MB soubory klasických seriálových dílů s kodekem X.264 (se zmíněnou drobností typicky při švenku). Celkově vzato, je Hyundai DLH 32285 Smart ve své třídě značným překvapením a něco takového hned tak neuvidíte. Po pravdě: myslím, že to nikde jinde neuvidíte. Možná jen u jedné značky, ale to je na jiný příběh…

  • pro: excelentní poměr cena/výkon, překvapivě kvalitní obraz, výkon zesilovače, naprosto špičková výbava, jednoduché a svižné ovládání (a svižné chování televizoru), vysoké pohledové úhly, resamplování nad rámec třídy i ceny, příslušenství za pár korun (!)
  • proti: EPG bez obrazu a zvuku

Co pro vás představuje značka Hyundai?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).