Hlavní navigace

IBM za týden koupila tři firmy, Xerox se dělí, na nákupech i Apple a Cisco

5. 2. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

IBM Autor: Jan Sedlák
Cisco za 1,4 miliardy kupuje Jasper. Magic Leap získal investici 793 milionů dolarů. Apple dělá na VR. Týdenní výběr zpráv ze světa velkého IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa velkých IT firem. Co se událo v tomto týdnu?

IBM za poslední týden koupilo tři společnosti, všechno to jsou digitální agentury. Ecx.io je z Německa a má dvě stovky zaměstnanců, rovněž německé Aperto má přes 300 lidí a klienty typu Airbus či Siemens, a americký Resource/Ammirati v minulosti dělal i pro Apple. Akvizice se stanou součástí divize Interactive Experience (iX). Vše spadá do nové IBM, kam patří IBM Studios. Jedno takové studio minulý týden otevřelo i v Praze a chce konkurovat právě digitálním agenturám.

Legendární Xerox se rozdělí na dvě samostatné firmy, obě kótované na burze. Jeden podnik se bude soustředit na tradiční kopírky a tiskárny (roční tržby 11 miliard dolarů a 40 tisíc zaměstnanců) a druhý pak na služby (tržby sedm miliard a 104 tisíc zaměstnanců). Byznys s hardwarem firmě padá už několik let. Zajímavé je, že japonská Konica Minolta naopak oba světy více propojuje, nejvíce si ale slibuje od služeb.

Apple kupuje firmu Flyby Media, která umí pomocí kamer a senzorů chytrých telefonů vytvářet virtuální realitu. Apple zřejmě v této oblasti něco chystá, VR tým už má přes stovku lidí.

IBM Studios v Praze.
Autor: IBM

IBM Studios v Praze.

Cisco Systems za 1,4 miliardy dolarů kupuje Jasper Technologies. Jasper vyvíjí cloudovou SaaS platformu, která zvládá spravovat a obsluhovat sítě internetu věcí. Mezi klienty má řadu velkých jmen a postupně na investicích posbírala přes 205 milionů dolarů. Cisco v IoT vidí další zdroj příjmů a využití sítí.

Docker kupuje mladou firmu Unikernel Systems, která umí kompilovat kód do custom operačního systému. Technologie je více rozepsána na blogu.

Startup pro rozšířenou realitu Magic Leap získal investici ve výši 793 milionů dolarů, kolo bylo vedeno čínskou Alibabou. O Magic Leapu se toho veřejně nic moc neví, web nějaké náznaky ukazuje. Firma už každopádně celkově vybrala 1,39 miliardy dolarů, investoval i Google, Qualcomm, Warner Bros, Morgan Stanley či Andreessen Horowitz.

Forrester odhaduje, že investice do IT v regionu Asie a Pacifiku letos dosáhnou na 689 miliard dolarů. Čína přitom v roce 2015 poprvé překonala Japonsko (209 versus 203 miliard dolarů). Růst Číny má pokračovat i letos, zatímco Japonsko a Austrálii čeká spíše stagnace.

KL24

Nový Media Cloud od Českých Radiokomunikací nově využívá také Prima pro své streamování Prima Play. O Media Cloudu jsem nedávno více psal, běží na OpenStacku.

Skupina Silver Lake Partners, která spolufinancuje třeba odchod Dellu z burzy, investuje 500 milionů dolarů do bezpečnostní firmy Symantec. Ten v loňském roce ze svých struktur vyčlenil firmu Veritas a prochází transformací. Nová investice v tom má pomoci.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).