Hlavní navigace

Inactive Account Manager: určete, jak má Google naložit s neaktivním účtem

Daniel Dočekal

Google zvolil odpovídající přístup i pro okamžik, kdy dojde k úmrtí uživatele. A je dobré si uvědomit, jak velký rozdíl v přístupu k této otázce panuje mezi Googlem a Facebookem.

Hodně lidí netuší, že když po dobu několika měsíců nepoužijí účet u Microsoftu (Hotmail, Live.com, Outlook365), bude jim přístup deaktivován a za dalších pár týdnů smazán. Podobný mechanismus používá celá řada služeb. A teď s možností, nastavit si, jak tomu bude u vašeho účtu, přichází také Google.

Google Inactive Account Manager (Správce neaktivních účtů) umožňuje zadat telefonní číslo či další mailovou adresu, které Google použije pro zaslání upozornění na to, že účet je neaktivní a že může dojít k jeho zrušení.

Stejně tak je možné si nastavit dobu, po které bude Google účet považovat za neaktivní. Počáteční nastavení jsou 3 měsíce, ale je možné změnit je až na 18 měsíců.

Můžete také vybrat až deset přátel či členů rodiny, které Google na neaktivní účet upozorní. S těmito lidmi můžete také sdílet data (což v praxi znamená, že si budou moci data stáhnout). A máte také možnost nastavit automatickou odpověď na e-maily poslané na váš Gmail. Ta se uplatní v okamžiku, kdy bude účet neaktivní.

Poslední možností v nastavení je to, co má Google s účtem udělat. Můžete si například zvolit, zda má být neaktivní účet zcela smazán, včetně obsahu Google+, YouTube, AdSense, Gmailu a Blogger.com. Je dobré vědět, že případné smazání účtu v Gmailu neuvolní použitou adresu pro další použití.

EBA_24.5.

Jak Google posuzuje, zda účet je aktivní? Podle informací v nápovědě k tomu používá přihlášení, historii webu, použití Gmailu (včetně aplikace na telefonu/tabletu) a informace o poloze z tabletu s Androidem.

A poznámka na závěr? Google zvolil odpovídající přístup i pro okamžik, kdy uživatel zemře. Je zajímavé, jak se přístup Googlu k podobné události liší od Facebooku. Ten účty zesnulých odmítá mazat, vytváří z nich virtuální pomníčky a s pozůstalými se odmítá bavit.

Našli jste v článku chybu?
16. 4. 2014 13:07
PT (neregistrovaný)

No a to ani jednou nezakotvil a nesel online? Nerikam, ze to neni mozne, ale kolik lidi opravdu na dva roky utne svoji online pritomnost? Naproti tomu Goolge musi vazit to, ze nekteri lidi si tam da automaticky maximum vicemene pro sichr, kdyby neco - a dojde na to prave pri umrti, prip. migrace nekam jinam. A takovych pripadu bude vetsina (mysleno neaktivita z duvodu umrti vs dobrovolna izolace) a data k temto mrtvym uctum by pak Google mel drzet trebas dlouha leta... Mne pripadne uz jen to, ze…

16. 4. 2014 2:46
post (neregistrovaný)

Já tohle nechápu. 18 měsíců? No to je teda doprčic doba jako stehno! Známý tuhle odjel na 2 roky na plavbu kolem světa. Asi má smůlu, chlapec. To by ty molochy skutečně zabilo, kdyby neaktivní účty mazaly třeba po 10 letech? Těch pár smazanejch Kb je fakt vytrhne. Tohle se mi pravidelně děje na různejch portálech, kde je člověk jednou za uherskej rok. Moje ID zabírá v databázi asi 3 Kb, ale maže se každej 3. měsíc. Někdy mám pocit, že je všeobecnej předpoklad, že kdo se nepřihlašuje alespoň jedn…