Hlavní navigace

Integrace je in

Michal Černý

Všichni se dnes spojují. Státy, portály, firmy. Vypadá to, že integrace je jednoduše in.

Michal Černý - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Když se spojili Centrum a Atlas, vyrojilo se nemálo otazníků nad tím, zda je toto spojení perspektivní, investice návratná a vývoj kompatibilní. Je překvapivé, že, dle mého subjektivního soudu, převažovaly názory záporné. Myšlenky o tom, že Atlas zanikne a Centrum takřka nic nového nezíská, byly vidět na každém kroku. A ejhle, emoce se ani neusadily a již je tu integrace další – Jyxo a Novy.

Server tn.cz svým potenciálem k dosažení požadovaného počtu návštěvníků zřejmě nestačí, a tak přišla na řadu zajímavá koupě. Otázkou je, co vlastně Nova koupila. Vyhledavač, agregát zpráv, blogovací systém? Nebo jen uživatele? Tedy jde o investici kvantitativní nebo o investici do technologií? Dost možná o oboje.

Nova se tedy může pustit do vybudování vlastního portálu. Téměř vše již má – zprávy, vyhledávač, blogy, televizní program, předpověď počasí. Na české poměry je to téměř vše, co je potřeba. Navíc je dobré připočíst i reklamní systém. Nova tedy jednoznačně má technologie i potřebné množství návštěvníků k tomu, aby mohla spustit portálový web, jak ho známe z Centra či Seznamu.

Otázkou je, zda Nova touto cestou bude chtít vykročit a zda by nedopadli jako Klikni.cz. Mezi technologie, které by bylo potřeba dotáhnout či přinést, by jistě patřil e-mail či komunitní projekt (třeba i s využitím blogů), sdílení záložek, slovník (ten lze pronajímat), mapy (poměrně drahá záležitost) a katalog.

Spuštění tn.cz bylo provázeno značnou kritikou, a nutno říci, že vesměs oprávněnou. Co by se s ním stalo po vzniku portálového webu, je těžké říci. Stejně jako to, co sama CME chce na český Internet přinést. Zatím koupila jeden z nejlukrativ­nějších subjektů v poměru ceny a výkonu, ale nic nenaznačila o dalším možném vývoji.

Marcom

A jaké integrace se dočkáme příště? Šeptá se o Microsoftu a Seznamu, ale osobně si myslím, že dříve nějaký nákup provede Mafra, která se nebude chtít nechat ustrkovat CME, a to i přes to, že se tváří, že jí daná akvizice vůbec nevadí. iDnes má dnes nad Novou stále výhodu. Ať koupí prakticky cokoli, bude se mu to do velice volně a široce pojaté koncepce hodit. Nova svou cestu musí teprve najít a na tom, zda se jí to povede, závisí i zakoupené místo české internetové trojky.

Žádný překotný vývoj však čekat nemůžeme.

Našli jste v článku chybu?
1. 6. 2008 14:07
Matla (neregistrovaný)
Originalita je na internetu trochu pase, jakmile se udela jedna sluzba, hned je "okopirovana" nekym jinym, proto bych to nevycital. Mozna by spoustu problemu vyresilo masivni investovani do vedy a vzdelani (nejake slevy na dani), treba by pak bylo vice programatoru se smelejsimi cili