Hlavní navigace

Intel má nové logo, platnost HTTPS certifikátů se zkracuje, Rusko sníží desátky pro Apple a Google

4. 9. 2020
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Intel
Nové GeForce RTX na Ampere a mobilní procesory od Intelu. Problém tří těles na Netflixu. První disky pro PCI Express 4.0. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa IT. Co se událo v tomto týdnu?

Intel představil nové logo a branding obecně. Jde o teprve třetí logo v jeho historii. Podle firmy má být minimalistické a vychází z původního návrhu, který měl písmeno „e“ posazené níže oproti zbytku. Typická znělka zůstává, měla by ale doznat mírných úprav.

Netflix chystá seriál postavený na knižní sci-fi trilogii Problém tří těles od čínského autora jménem Liou Cch'-sin (Liu Cixin). Adaptují ji David Benioff a D.B. Weiss, kteří stojí i za seriálovou verzí Game of Thrones.

Chrome, Safari a Firefox od září u nově vydaných HTTPS certifikátů akceptují délku platnosti pouze 398 dnů. Detaily už dříve v článku rozebíral Root.cz.

Rusko chce snížit provize Applu a Googlu z jejich obchodů s aplikacemipopisuje Reuters. Návrh zákona počítá s tím, že poplatek, který obě firmy požadují po vývojářích, klesne z 30 na 20 procent. Zákon by také chtěl zavést praxi, kdy by obě firmy platily prostředky do fondu pro podporu vzdělávání IT odborníků. Plány Ruska jsou dalším z příspěvků do debat rozvinutých bitvou Epic Games a Applu.

Nvidia ukázala grafiky GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 postavené na architektuře Ampere. Nejvyšší model přijde s 24 GDDR6X RAM, nižší model s 10 GB GDDR6X a nejnižší s 8 GB GDDR6. Čipy jsou vyráběny 8nm procesem od Samsungu. Nové funkce jsou nastíněny zde. Grafiky se na trh začnou uvolňovat od 17. září. 3070 vyjde na 13 999 korun, 3080 na 18 999 korun a 3090 na 40 999 korun.

Prvním počítačem Applu s ARM procesorem Apple Silicon by se měl stát 12" MacBookThe China Times informují, že by stroj měl vážit pod kilogram s výdrží 15 až 20 hodin a že by oznámen měl být ještě letos (5nm technologie od TSMC). Něco takového dává smysl. Apple 12" řadu MacBooků (Core M od Intelu) dočasně zaříznul a právě u přístroje, kde je vyžadována vysoká mobilita, by ARM dával smysl.

ARM se také místy oťukává s počítači Windows, viz naše zkušenosti s Microsoft Surface Pro X. Procesor Microsoft SQ1, který tento stroj pohání, vychází z Qualcomm Snapdragon 8cx. Ten nyní dostává druhou generaci. Snapdragon 8cx Gen 2 má čtyři jádra Cortex-A76, čtyři Cortex-A55, GPU Adreno 680 či 5G modem X55. K dispozici je Wi-Fi 6 a podpora LPDDR4X. Do budoucna by se tak měly začít objevovat Windows notebooky neustále připojené k mobilní síti a velkou výdrží.

Tento týden se s novou generací mobilních procesorů ozval i IntelJde o jedenáctou generaci Core s označením Tiger Lake. Hlavní novinkou je nová architektura jader Willow Cove, výkon má být o více než 20 procent větší než v případě Ice Lake. A to i díky využití pamětí LPDDR4–4266. Výrazně narostl i grafický výkon, Tiger Lake totiž přináší integrovanou grafiku Iris Xe (Xe-LP). Novinka podporuje PCI Express 4.0 a Thunderbolt 4. Výroba probíhá pomocí 10nm technologie (vylepšená varianta SuperFin).

ARM se v superpočítačových operacích ukazuje být jako cenově výhodnýThe Numerical Algorithms Group udělala test výpočtů předpovědí počasí na instancích Amazon Web Services s Intelem, AMD a Graviton2, což jsou ARM čipy od Amazonu. Tradiční x86 bylo rychlejší, v přepočtu na cenu ale vyhrával ARM.

Nginx nadále posiluje jako nejpoužívanější webový server na světěukazuje statistika Netcraft. Od roku 2008 stabilně roste, dva roky výrazným tempem a dnes má téměř 37 procent trhu. Naopak Apache se z dominantní pozice kolem 70 procent propadl na necelých 26. Sešup zažívá i Microsoft.

Rozšíření Shadowlands pro World of Warcraft bude vyžadovat SSD a 100 GB místa na němpíše NotebookCheck. Je tak možné, že s příchodem nové generace konzolí, které konečně budou mít SSD namísto klasických HDD, vývojáři začnou SSD používat jako výchozí volbu.

Samsung představil disk pro PCI Express 4.0. Samsung 980 Pro při sekvenčním čtení zvládá 7 GB/s, u zápisu 5 GB/s. U čtení má být k dispozici milion IOPS, u zápisu 60 tisíc IOPS. Cache je 1 GB LPDDR4, slot M.2. Ceny zatím nejsou k dispozici. Firma Sabrent zase ukázala disk Sabrent Rocket 4 Plus využívající řadič Phison E18. Rovněž má využívat PCIe 4.0 a pro Samsung má být výraznou konkurencí.

Amazon Web Services vydává vlastní linuxovou distribuci. Jmenuje se Bottlerocketje k dispozici na GitHubu a je určená k běhu softwarových kontejnerů. Mnoho komponent je napsaných v jazyce Rust. 

Indie zakázala dalších 118 čínských aplikací. Jsou mezi nimi i PUBG, Baidu (čínský Google) nebo Youku (něco jako YouTube). Indická vláda tento krok zdůvodňuje tím, že aplikace posílají osobní data a informace na servery do Číny, má jít tedy o bezpečnostní záležitost. Indie nedávno zakázala prvních 59 čínských aplikací, mimo jiné WeChat, QQ či Weibo.

Intelsat za 400 milionů dolarů kupuje od Gogo sekci provozující internet v letadlech. Intelsat zase provozuje satelity, které dodávají konektivitu. Jak rozebírá The Verge, Intelsat nedávno podal žádost o bankrot.

Zajímavý startup Kneron vydává čip KL720 AI SoC, který chce soupeřit s Intel Movidius a Google TPU. Je tedy určený pro úlohy točící se kolem AI. Firma už má na investicích 73 milionů dolarů, mimo jiné od Alibaby.

Content First 2022_tip temata

Velká Británie pracuje na vlastním komerčním kvantovém počítači. Vláda do něj vkládá deset milionů liber, stroj by měl být v chodu během několika let. Více rozebírá ZDNet.

Šéf HTC Yves Maitre ani ne po roce končí. Firma uvádí rodinné důvody, protože Maitre kvůli koronaviru a restrikcím v cestování dlouho neviděl svoji rodinu. Funkci opět přebírá spoluzakladatelka a předsedkyně představenstva HTC Cher Wang. HTC je v přerodu, kdy se snaží soustředit primárně na VR headsety a služby kolem. Devět kvartálů za sebou je ve ztrátě.