Hlavní navigace

Internet 2000 bude

17. 12. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Trochu mimo světla reflektorů v minulých týdnech dobíhala jednání poskytovatelů připojení s SPT TELECOMem o tarifu Internet 2000. Hlavní otazníky se stále vznášely kolem podílů poskytovatelů z provolaných poplatků, nakonec však, zdá se, byla uzavřena dohoda.

Podoba tarifu Internet 2000 pro zákazníky byla oznámena již před nějakým časem a dá se říci, že SPT TELECOM v tomto ohledu nastavil poměrně příznivou tvář. Nový tarif Internet 2000 sice oproti tarifu Internet 99 není nijak zvlášť výhodnější, ale odstraňuje některé nespravedlnosti, které vznikaly pod vlivem sestavovacího poplatku: pro určité délky hovorů bylo výhodnější použít standardní tarif. To už neplatí: Internet 2000 je pro libovolnou délku připojení v libovolném časovém pásmu výhodnější, nebo alespoň stejně výhodný, jako běžný tarif ve stejných podmínkách a také jako Internet 99.

Druhá část, která zajímá poskytovatele připojení, však byla doposud stále v jednání: poskytovatelé požadovali větší podíl, než jim byl SPT TELECOM ochoten nabídnout. Nakonec se však podařilo dosáhnout dohody s tím, že přesný vzorec pro výpočet podílu by měl být zveřejněn na dnešní tiskové konferenci. Podle předběžných informací by však mělo jít zhruba o třicet haléřů z každého impulsu, což je sice podstatně méně, než nabízí poskytovatelům v Praze Dattel (minimálně o polovinu), ale i tak mohou mít poskytovatelé radost. Příjem z těchto poplatků by podle mého názoru mohl být nezanedbatelný.

Nejasná zůstává situace u další významné vymoženosti, kterou Internet 2000 přináší: možnost jednotného telefonního čísla pro přístup k Internetu z celé ČR. Přesné podmínky zatím vzdor slibům zveřejněny nebyly, nicméně SPT TELECOM pro přidělení jednotného čísla požaduje pokrytí 30 konkrétně daných UTO. Dosavadní postoj poskytovatelů k jednotnému číslu je poměrně negativní a zdá se, že by nakonec jediným poskytovatelem, kdo toto číslo nabídne, mohl být Internet OnLine. Vedle něj však určitý zájem o tuto výhodu pro své zákazníky projevuje i několik dalších poskytovatelů, podle neoficiálních informací například CESNET, takže zatím není jisté, jak věci dopadnou. Podle mého názoru by byla velká škoda, kdyby jednotné telefonní číslo spadlo pod stůl, poskytovatelé však na tuto otázku musí nezbytně hledět skrze analýzu, jaké naklady by jim přineslo.

Jedno je však v této chvíli jisté: Internet 2000 rozhodně nebude hned 1.1.2000. Co se stane vteřinu poté bylo dlouho nejasné, protože výjimka z číslovacího plánu pro Internet 99 končila 31.12.1999 a mohlo by se tedy stát, že po přechodné období nebude nic. SPT TELECOM sice žádal o prodloužení o tři měsíce, ale ČTÚ (ve shodě s poskytovateli připojení) byl ochoten prodloužit I99 jen o kratší dobu. SPT TELECOM však odmítal podat žádost v tomto směru (která by byla jistě vyřízena kladně) a raději se zkoušel odvolávat, což vnášelo značnou nejistotu. Podle posledních zpráv mu zřejmě tato taktika nakonec vyšla, protože prodloužení výjimky o 3 měsíce nakonec posvětil osobně ministr dopravy a spojů Peltrám, pod jehož ministerstvo ČTÚ doposud spadá. Více informací se však nepochybně dozvíme na dnešní tiskové konferenci, o které jsem se již zmínil.

KL22 hlasovani

Marek Antoš


Související články a odkazy:

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.