Hlavní navigace

Internet 2000 už je na světě!

24. 1. 2000
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

V očekávání nového tarifu Internet 2000 jsme už od začátku ledna, stále však nebylo zcela jasné, kdy tento tarif Český Telecom zavede u prvního poskytovatele připojení. Podle našich informací se tak stalo v pátek ve 13:00 u jednoho z menších poskytovatelů, ale další budou následovat.

Proces zavádění tarifu Internet 2000 není úplně jednoduchý. Zájemce z řad poskytovatelů připojení si nejprve musí nechat na ČTÚ přidělit příslušné identifikační číslo (od 1 do 999, jak odpovídá schválenému formátu telefonního čísla pro I2000). Tato čísla jsou přidělována už od prosince a poskytovatelé připojení si většinou pochvalují pružnost ČTÚ. Dalším krokem je dohoda s Českým Telecomem, která vyústí v podepsání smlouvy. Od tohoto okamžiku má Telecom zhruba dva týdny na to, aby Internet 2000 poskytovateli zavedl.

Na zavedení tarifu mají společný zájem poskytovatelé připojení i jejich zákazníci. Pokud jde o poskytovatele, důvod je zřejmý: teprve v rámci nového tarifu mají možnost získat od Telecomu podíl na provolaných minutách. Zákazníkům sice přinese nový tarif podstatně menší prospěch, ale nějaký také: tarif Internet 2000 je mírně výhodnější než starý Internet 99. Až do změny čísel přitom platí i nadále tarif Internet 99, jehož platnost byla výjimkou prodloužena až do 29. února. Poskytovatelé, kteří do té doby nestihnou přejít na Internet 2000, a zejména jejich zákazníci, budou mít po tomto datu smůlu; není však pravděpodobné, že by jich bylo příliš.

První vlašťovkou je společnost Zero, která byla podle všeho první, které Český Telecom nový tarif implementoval. Historický okamžik nastal v pátek 21. ledna v 13:00. Zero patří do kategorie menších poskytovatelů, přípojné body má v Praze, Brně a Říčanech; tarif 2000 se však zatím týká zřejmě jen pražského uzlu.

Další poskytovatelé však zřejmě přijdou brzy na řadu. Podle Vladana Crhy, vedoucího tiskového oddělení Českého Telecomu, má v současné době s Telecomem uzavřenou smlouvu 50 poskytovatelů (čísla od ČTÚ jich dostalo 70), z toho zhruba 20 poskytovatelů by mělo být přepojeno ještě do konce ledna. Jednou z velkých ryb bude patrně Czech On Line se službou VOLný, jež by podle informací na serveru POST.CZ (který této společnosti patří) měla být přepojena zítra, tedy v úterý 25. ledna. Přechod se týká všech uzlů po republice s výjimkou pražského, který je umístěn u Dattelu, a bude podle informací ze stejného zdroje přecházet na nový tarif až během února.

Zájem mezi poskytovateli je v souladu s očekáváním zejména o lokální verzi, národní číslo zřejmě získají jen zhruba 3 poskytovatelé. O dvou jsme již na Lupě psali, jsou jimi CESNET a Internet OnLine, třetím je poměrně překvapivě PVT, které sice doposud o zákazníky na dial-upu nejevilo příliš velký zájem, ale zřejmě hodlá částečně změnit svou strategii. Zatím poněkud v mlze se rýsuje ještě jeden potenciální kandidát, v tomto případě však není nic jisté – nejpozději do konce února, kdy končí Internet 99, však nepochybně budeme vědět vše a zcela přesně.

KL22_nominace

Marek Antoš


Související články a odkazy:

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.