Hlavní navigace

Internet 99 nakonec zřejmě přeci jen nebude

11. 2. 1999
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Vznik nového tarifu Internet 99, v podstatě jediného hmatelelného výsledku podzimní akce Internet proti Monopolu, je provázen neustálými problémy. Nyní se však zdá, že se ho zákazníci nakonec nedočkají vůbec - přestože nikdo neucedil ani slůvko, je velmi pravděpodobné, že poskytovatelé připojení ho budou bojkotovat.

Vznik nového tarifu Internet 99, v podstatě jediného hmatelelného výsledku podzimní akce Internet proti Monopolu, je provázen neustálými problémy. Nyní se však zdá, že se ho nakonec zákazníci nedočkají vůbec – přestože nikdo neucedil ani slůvko, je velmi pravděpodobné, že poskytovatelé připojení ho budou bojkotovat.

Včera, tedy ve čtvrtek, jsem, podobně jako řada dalších novinářů, dostal velmi zvláštní pozvánku na tiskovou konferenci, která se má konat v pondělí. Podle znění mailu od pana Bělousova, který ji rozesílal, jde o poměrně naléhavou akci.

Pozvánka neobsahuje příliš konkrétních údajů, ale člověk přesto nemusí mít schopnosti Sherlocka Holmese, aby si domyslel, oč může jít. Podle pozvánky se má totiž jednat o „mimořádnou tiskovou konferenci, týkající se zvláštního telefonního tarifu Internet 99, jehož zavedení připravuje SPT Telecom, a.s.“ Pod pozvánkou je přitom plných 17 tuzemských poskytovatelů připojení.

Poněkud mi to připomíná slavný dopis, který v roce 1415 sepsala česká šlechta a opatřivši jej desítkami pečetí, poslala jej do Kostnice, žádajíc propuštění Jana Husa. Nechci tvrdit, že i tentokrát by měl být někdo upálen, ale podobná monstr-akce tolika poskytovatelů, kteří spolu jindy těžko nalézají společnou řeč, dává tušit, že jde o něco velmi významného.

Všichni „spiklenci“ sice mlčí jako hrob v souladu se slibem, který si dali, ale odpověď na otázku, co se chystá, je celkem nasnadě. Jsou vlastně jen dvě možnosti dalšího vývoje. Poskytovatelé v pondělí v každém případě bouchnou do stolu a prohlásí, že podmínky nového tarifu jsou pro ně zcela nepřijatelné a žádají změnu. Potom ale budou buď nadále pokračovat v přípravách pro nasazení tohoto tarifu, nebo řeknou: „Tůhle, v tomhle my nejedeme.“

Jsem přesvědčen, že bé je správně, protože jinak by celá akce neměla žádný smysl. V praxi to tedy znamená, že zmíněných 17 poskytovatelů připojení zřejmě tarif Internet 99 nezavede. Z 19 členů NIXu, tedy největších českých poskytovatelů, chybí jen dva – SPT TELECOM a IBM, která se ovšem přístupu po dial-upu příliš nevěnuje. Přesto není údajně vyloučeno, že i IBM se k akci ještě přidá.

Již několikrát jsem psal, že Telecom tarifem Internet 99 elegantně předal Černého Petra do rukou poskytovatelům připojení, kterým předepsal dávky nových poplatků, které jim oproti současnému stavu nic nového nepřinesou; doplácejí tedy na to, aby se Telecom mohl tvářit jako zachránce českého Internetu. To není zrovna vděčná úloha a v tomto ohledu jsou tedy poskytovatelé ve svém případném bojkotu v právu.

Kromě toho Telecom poskytovatelům připojení původně tvrdil, že technické podmínky budou podstatně příznivější, než jak to nakonec dopadlo. Detailně to ve svém článku popsal Patrick Zandl na Mobilu, takže jen stručně. Většina velkých poskytovatelů má zavedenou linku E1 do svých modemových centrál, jedna tato linka představuje 30 telefonních kanálů. Podle původních slibů mělo být možné rozdělit těchto 30 čísel do dvou skupin – jedna by byla v Internetu 99, druhá ve standardním tarifu. To však nakonec není pravda – a pro poskytovatele s 30 modemy to znamená, že musí koupit zcela novou modemovou centrálu, nechat zavést zcela novou linku E1, přestože z každé využije jen dejme tomu polovinu, aby mohl svým zákazníkům nabídnout čísla z obou tarifů. I kdyby to bylo skutečně způsobeno technickými důvody, měl to Telecom říci rovnou – takhle jde o skutečný podraz.

Je pravděpobné, že se poskytovatelé připojení rozhodnou tento problém vyřešit požadavkem, aby byl tarif Internet 99 v každém případě výhodnější než standardní tarif. Pak by všichni mohli spokojeně používat Internet 99, který by byl levnější než dnes. Vydělal by na tom zákazník i poskytovatel, který by nemusel mít dvojí přístupová čísla.

I když jsou však poskytovatelé v právu, svou akcí se nepochybně vystaví obrovskému tlaku svých zákazníků, kteří se na Internet 99 těší, protože si od něj slibují snížení svých nákladů na telefon – a v některých případech by jim úlevu skutečně mohl přinést. Z pohledu zákazníků je tedy logické, že nebudou nadšeni tím, že je poskytovatelé kvůli nějakému svému bojkotu nutí nadále platit jako mourovaté.

Velmi proto záleží na dvou věcech. Především bude důležité, jak se poskytovatelům podaří svůj postoj obhájit a vysvětlit. Tady se podle mne už dopustili první taktické chyby – namísto toho, aby alespoň rámcově představili své plány již nyní, bezprostředně poté, co se domluvili, mlčí jako hrob a čekají se vším až na oficiální tiskovou konferenci za čtyři dny. Mezitím si však už většina lidí beztak utvoří na celou otázku svůj názor a třeba na základě špatných, nepřesných či vůbec nepravdivých informací. Projevuje se tu znovu tajnůskářství, na které jsme si už u našich velkých poskytovatelů připojení zvykli – a které se často obrací proti nim samotným. Je zajímavé pozorovat, že přestože dnes máme v řadě případů čest s poměrně velkými společnostmi, jen několik naprostých výjimek má na čele lidi, kteří ovládají alespoň základní poučky pro komunikaci s veřejností a novináři.

Druhou velmi významnou podmínkou úspěchu celé akce je udržení jednoty. Pokud Internet 99 pro své zákazníky připraví pouze Internet On Line – v tomto případě není třeba pochybovat – je to nepříjemné, ale nikoliv fatální. Kdyby se však Telecomu podařilo získat i některého ze 17 opozičníků, začala by se nepochybně zeď drolit a za chvíli bychom byli jen svědky závodů o to, kdo Telecomu na lopatu v podobě tarifu Internet 99 usedne dříve, aby se mohl svým zákazníkům pochlubit. Jednotný postup je teď proto přímo nezbytný.

Vyčkejme tedy věcí příštích, jsem zvědav, co se z této tajnosnubné akce vyvine. Možná jsem jen podlehl baštovskému syndromu a slyším trávu růst, zatímco poskytovatelé připojení se v pondělí jen chystají oznámit, že společným nákladem postaví kamenný pomník neznámému vojínovi v lesíku u Kunratic. Možná naopak pošlou Telecom do patřičných míst.

Uvidíme.

Marek Antoš

Content tip EARLY


Starší, související články:

* Jak vypadá Internet 99 u Dattelu? Výhodněji.
* SPT TELECOM stanovil podmínky pro Internet 99
* Internet 99 bude. Brzo.
* Internet On Line nebude mít tarif Internet 99 jako první
* Proč zatím ČTÚ nepovolil Internet 99?
* Bojkot 2: přišel a zase odešel
* Přichází Bojkot 2 – pláč na špatném hrobě
* Snaží se SPT TELECOM potopit Internet 99?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).