Hlavní navigace

Internet 99 o chlup lacinější

28. 2. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Závěr minulého týdne nám SPT TELECOM osladil oznámením, že provedl další úpravu tarifu Internet 99. Změna se týká sestavovacího poplatku, který odnynějška nebude účtován po první minutě, ale po minutě druhé. Je to dostatečné zlevnění? Bude nám to stačit? A bude to stačit "opozičníkům"?

Úprava, se kterou SPT TELECOM přišel, je poměrně zajímavá. Tím, že posouvá sestavovací poplatek z 59. na 119. sekundu, odstraňuje do nebe nejhalasněji volající nespravedlnost, kterou byla neúměrná drahota spojení o délce mezi jednou a dvěma minutami. I tak však zůstávají časové úseky, pro které je tarif Internet 99 méně výhodný než standardní tarif.

Strávil jsem uplynulou hodinu tím, že jsem se mordoval se svým tabulkovým procesorem a snažil se vyrobit co nejpřehlednější grafy, které by aktuální stav tarifu přiblížily. Nakonec jsem tohoto marného zápolení zanechal – obdobné grafy najdete v článcích Jiřího Peterky na Novinkách a Patricka Zandla na Mobil serveru. Ostatně nejen grafy v nich stojí za pozornost, doporučuji oba dva k pozornému přečtení.

Jak sami zjistíte, Patrickův článek plane poněkud větším nadšením, podle mého soudu až přílišným. Je to sice pěkné, že SPT TELECOM vyšel ze svých zabetonovaných zákopů a učinil ústupek, ale jde o ústupek skutečně maličký, týká se pouze spojení, které spadají do rozmezí jedné konkrétní minuty.

V tomto kontextu nelze nezdůraznit myšlenku, kterou ve svém článku rozvedl pan Peterka. V loňském roce jsme měli nějaký tarif. Přišel Nový rok a s ním i zdražení zhruba o 62,5 procenta. Návrh tohoto tarifu byl pro řadu lidí natolik nepřijatelný, že neváhali „vyjít do ulic“ a demonstrovat. Pak přišel v mnoha peripetiích tarif Internet 99, na který se soustředila velká pozornost. A co děláme nyní? Snažíme se vybojovat, aby tarif Internet 99 v některých okamžicích aspoň nebyl dražší, než letošní tarif. Jinak řečeno, chceme aspoň standardní tarif, právě ten, proti němuž jsme „zvonili klíči na náměstích“. O původních poplatcích, které byly podstatně nižší, se už nehovoří vůbec.

Na tuto myšlenku nesmíme zapomínat, když mluvíme o tom, že SPT TELECOM posunul sestavovací poplatek o 60 vteřin. Takové drobty nestačí – ani uživatelům, jak jsem se o tom mohl z četných mailů o víkendu přesvědčit, ani „opozičníkům“. Jejich podmínka, aby byl tarif Internet 99 za všech okolností a v každé chvíli levnější než standardní tarif, zatím nebyla splněna. V pondělí odpoledne by se měly setkat trojčlenné delegace obou stran a jednat o dalších východiscích ze současné krize. Večer tedy budeme vědet víc.

BRAND23 Workshop

Marek Antoš


Starší, související články (a že jich je požehnaně):

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).