Hlavní navigace

Internet & Business Live 2002

6. 3. 2002
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

V pražském hotelu Jalta proběhla již počtvrté konference Internet & Business Live. Tentokrát byly v popředí zájmu systémy CRM a s nimi související. Organizátoři nelhali, když akci anoncovali jako příležitost seznámit se se souhrnnými informacemi o principech podnikání na Internetu, které byste jinak pracně hledali.

Včerejší den byl hodně perný, kromě aukce „zakázaných“ domén se v Praze konala ještě jedna akce, a to čtvrtý ročník konference Internet & Business LIVE, který se odehrával v pražském hotelu Jalta. A tamtéž pak večer ještě proběhlo setkání First Tuesday.

Konference začala už v devět hodin ráno. Jako první bylo na programu vystoupení Stevena Carlsona (First Tuesday, Inc.), který referoval o postavení First Tuesday v Maďarsku a střední Evropě vůbec. Z jeho příspěvku vyplynulo, že First Tuesday se z akce pro start-upy mění na společenskou příležitost určenou více pro zavedené společnosti, které na trhu už působí dvě i více let. Těm potom umožnuje setkání s dalšími podnikateli, rozšiřuje jejich rozhled a zprostředkovává kontakty.

Na Carlsona navázal Martin Kamín, jehož texty můžete znát z ISDN. Kamín shrnul desetileté fungování Internetu v České republice a vývoj připojení k Internetu. Tento historický úvod Kamínovi posloužil jako odrazový můstek k tématu aplikačních služeb.

Dvakrát v Jaltě vystoupil Pavel Knapp, ředitel internetových projektů vydavatelství Computer Press. Poprvé se jeho přednáška týkala praktických zkušeností s provozem internetového obchodu. Podruhé prezentoval mikroplatební systém Monetka.cz. Po přestávce na dopolední kávu navázal Štěpán Havlas (PwC Consulting) s přednáškou věnovanou reálnému stavu internetového bankovnictví.

Před obědem ještě vystoupil Ivan Bureš s referátem o Využití marketingových kanálů na IT trhu. Podle pozitivních reakcí přítomných posluchačů byla tato část konference nejzajímavější. Bureš účastníky překvapoval, když postupně vyvracel zažitá dogmata o e-marketingu. Bureš – podobně jako předtím Knapp – připomínal, že poptávku i nabídku tvoří skuteční lidé, nikoli stroje, a tomu je třeba přizpůsobovat firemní komunikaci. Patrně nejnosnější myšlenkou Burešova vystoupení se stala věta: „Vztahy se budují mezi lidmi, mezi počítači se vytváří spojení.“

Po Burešovi a přestávce na oběd pokračoval na téma vztahy se zákazníkem (CRM, Customer Relationship Management) Petr Koubský (Inside). Jeho přednáška byla plná odhadů do budoucnosti a číselných statistik. Přesto v jeho řeči nezapadl důležitý moment, a totiž, že v současnosti jsou metody CRM ještě velmi podceňovány, což se projevuje podhodnoceným odhadem nákladů implementace do podnikového života (až o 300 procent).

Ve dvě hodiny odpoledne převzal mikrofon Ivo Rehberger s přednáškou na téma, které v poslední době zpracovával formou článků pro Lupu – clickstreamovou analýzou a datovými sklady s důrazem na propojení se systémy CRM a ERP (Enterprise Resource Planning).

Po skončení Rehbergerova vyčerpávajícího vystoupení se slova ujal šéf strategie společnosti CenTrade Jiří Donát, aby se společně s posluchači zamyslel nad otázkou, zda jsou současné informační systémy připraveny na opravdový e-business. Důraz kladl především na otázku bezpečí dat a (ne)překvapivě došel k závěru, že data jsou obvykle více ohrožena v uzavřeném podnikovém systému, ke kterému mají přístup jen zaměstnanci, nežli u ASP.

A maraton pokračoval pohledem web integrátora na totéž téma zprostředkovaným Jiřím Voldánem (Lundegaard). Těžiště jeho výpovědi spočívalo v upozornění na využité i nevyužité možnosti informačních systémů. Po Voldánovi štafetu převzal Martin Smrt (Siemens), který měl šanci na závěr uvést praktické využití e-businessu ve své mateřské společnosti.

Po občerstvení výtečným jablečným závinem následovala nekonfliktní panelová diskuse Jakuba Dadáka (Brain Systems), Radka Hrachovce (Baťa), Martina Kubeše (Škoda Holding), Leoše Raibra (IBM ČR) a Michalem Svatým (AMI Praha) za moderování Vlastmila Veselého (First Tuesday). Debata probíhala mezi web integrátory a zástupci podniků v zájemné shodě na téma, zda „web integrace“ představuje nějaký nový fenomén, nebo je to jen prázdná nálepka, módní slovo. Už podle názvu konference si můžete domyslet, k jakému závěru nakonec diskutéři došli.

BRAND

Tímto vystoupením konference skončila a po hodině následovalo First Tuesday s již zmíněným představením mikroplatebního systému Monetka.cz, doplněným o diskusi na téma internetového marketingu, které se zúčastnili: Oldřich Bajer (NetCentrum), Jan Čep (Media.com Interactive), Ladislav Trpák (Advertures) a v roli moderátora Marek Antoš (Internet Info). Během krátké chvíle se strhla velmi živá diskuse o smyslu internetové reklamy.

Z vlastního pohledu musím říci, že strávit celý den v jedné místnosti v centru Prahy, není žádná slast, ale každá prezentace měla své světlé okamžiky, pro které měla účast smysl. Ne každý je tak zábavným řečníkem jako Ivan Bureš nebo sběhlým prezentátorem jako Jiří Donát. V některých chvílích jsem litoval, že z pozice přihlížejícího se nehodí poslat přednášejícímu lísteček se vzkazem, ale předávané informace měly – snad vyjma integrátorské diskuse – vždy svou hodnotu. Není k zahození strávit jednou ročně den reflexí uplynulých událostí v oboru a prostředí Jalty důvěrně známé z každoměsíčních akcí First Tuesday je k takovým příležitostem jako stvořené. I když je pravda, že narozdíl od jiné jaltské konference, tato nebude mít za následek nové rozdělení světa a neuvede masy v pohyb.

Navštěvujete akce First Tuesday?

Autor článku

Autor se zabývá výkonovým marketingem na internetu. Pracoval pro Advertures, Dobrý web a Outrider. Martin byl dříve redaktorem Lupy a dalších periodik o IT.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).