Hlavní navigace

Internet jako lidské právo

Jan Handl

Přístup k Internetu podle OSN patří k lidským právům, nemělo by docházet k odpojování z jakýchkoliv důvodů. Ti, kterým by Internet mohl pomoci, se odpojení bát nemusejí, nebyli totiž nikdy připojeni…

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Základní lidská práva jsou obvykle vyjmenována v ústavách. Třeba u nás to je Listina základních práv a svobod. Podobné dokumenty definují, na co všechno máme právo – na svobodu, na vlastnictví majetku, na svobodu myšlení nebo právo na sepsání petice. Podobné dokumenty mají velkou tradici a jsou staré někdy i stovky let, jenom se obměňují. Organizace spojených národů nyní přišla s nápadem, aby se právo na připojení k Internetu stalo také jedním z lidských práv. To, zda se má šanci toto právo dostat do zákonů jednotlivých států (a kdy), je spíš otázkou pro právníky. OSN říká, že Internet napomáhá vzdělanosti, zaměstnanosti a je pro státy obecně dobrý. S tím se dá jenom souhlasit. Jde o to, aby si problémové země nedovolovaly odpojovat lidi od sítě, byť pod záminkou pirátství či jiných nešvarů. Vlastně nemusí jít ani o problémové země v Africe a Asii (kde jsou vůbec potíže s dodržováním lidských práv), ale i některé země Evropy mají občas choutky odpojovat třeba ty zmíněné piráty.

Když se ale na prohlášení OSN podíváme z trochu jiného úhlu pohledu, jde vyloženě o provokaci. Mělo by jít hlavně o nesvobodné země, tam je úloha Internetu nezastupitelná. Zatímco budeme na dálku bojovat o to, aby nebyli lidé v Asii a Africe odpojováni od Internetu, měli bychom myslet na to, že většina tamních obyvatel nemá vůbec počítač a možná ani elektřinu. I kdybychom jim velkopansky dodali počítače a infrastrukturu, může jim být právo na Internet k ničemu, když je někdo sebere a zavleče do otroctví.

Marcom

Globálně je právo na Internet pochopitelný nápad, i když se trochu divím tomu, že se před pár lety neozval někdo s nápadem na právo na televizní vysílání. Vyspělé a demokratické Finsko nedávno uzákonilo právo na Internet pro každého. Každý Fin by měl možnost připojit se rozumnou rychlostí. Toto právo na Internet v těchto podmínkách dává daleko větší smysl. Je v zákoně, který je možné uplatňovat a odvolávat se na něj. Jak se bude řešit právo na Internet v rozvojových zemích podle nápadu OSN si ani nedokáži představit. Jde spíš o deklaraci, která má světu naznačit, že Internet je důležitý pro každého (s odpuštěním i pro divochy, kteří si v chatrčích svítí loučemi) a nikdo by neměl být odpojován. Ti, kteří by Internet opravdu ze zákona potřebovali, zatím totiž nejsou ani připojeni, takže je žádné odpojení  netrápí. A co víc, ani nevědí, co to připojení a odpojení vůbec je.

Právo na Internet je pěkný nápad, ale čeká ho dlouhá cesta do zákonů a ústav, bohužel asi hlavně v zemích, kde to není potřeba. Dost možná je to tedy nápad, který je vlastně k ničemu…

Našli jste v článku chybu?
12. 6. 2011 8:06
Brooch (neregistrovaný)

Tak Listina i Ustava neni napriklad v nasi zemi prilis respektovana. Soudy nizsich instanci pres zkorumpovane a nekompetentni soudce si s tim hlavu nedelaji. To ze nam tyto dokumenty davaji nejaka zakladni prava neznamena ze jsme schopni se jich ve skutecnosti domoci. Je to takovy virtualni predpoklad, ktery ale narazi na smutnou realitu dnes a denne.

Zminujete choutky nekterych zemi v Evrope odpojovat treba piraty. Pirati byli pouze prvni narade a vdecne tema pro obhajobu takoveho postupu. Sit…

12. 6. 2011 17:49
PD (neregistrovaný)

O tom, že jsi spáchal zločin, může rozhodnout pouze soud. HADOPI si usurpuje právo posoudit, že jsi zločinec, na základě nepřímých důkazů (IP adresa + hash údajně intelektuálního vlastnictví).

Zbytek vašeho příspěvku jsem nečetl, odradil mě tenhle omyl hned v úvodu.