Hlavní navigace

Internet offline znovu...

3. 9. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

... a naposledy. Každý rok jsem asi v tuto dobu coby vedoucí na chmelové brigádě. Když se mi podařilo z některé z vesniček na Lounsku, Rakovnicku a Litoměřicku připojit k síti, divil jsem se, jak je to GPRS pomalé a na dnešní web nestačí.
Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Web nezměníš. Ale jestli se něco změnilo, je to od loňska vesnička. Malé, romanticky krásné a takřka zapomenuté místečko přibližně patnáct kilometrů od Loun zažilo od loňska zjevně online revoluci a telekomunikace dorazily až sem. Mnoho místních domků bylo od loňska vylepšeno o směrovou anténu, která ukazuje na některý z přístupových bodů v okolí. Obyvatelé si zde zjevně užívají konektivity, která jim dodává vymoženosti srovnatelné s menšími i velkými městy.

Mohlo za to patrně právě zasíťování, že se uvolnila kapacita místní BTS společnosti T-Mobile, a GPRS tak od loňska trochu ožilo. I tak jsem ale se svým obstarožním notebookem jednoznačně chudým příbuzným a pouštět se do žádných testů už nehodlám, neboť tuším, že to postrádá jakýkoliv smysl.

WT100 persony2 (Ilinčev aspol)

Ale nejen Internet dorazil do Divic. Nedaleko vyrostl nový stožár základové stanice O2. Už z dálky vítal svou odpornou a do krajiny se nehodící konstrukcí nové chmelaře. Před pár dny jsme na poli potkali chlapy, kteří jej dostavili. Vysvětlovali, že česká krajina je jako talíř, a divili se tomu, že chmelové rostliny jsou pouze samice. Asi tak předevčírem jejich dílko – k veliké radosti části z padesáti brigádníků – ožilo a zaplavilo krajinu svým signálem.

Romantická krajina se viditelně přibližuje civilizaci. Vyrostlo zde několik nových chat, po silnicích se prohánějí cyklisté a sem tam drahé auto se značkou „A“ s rekreanty. Vím, že je to něco nezadržitelného, ale současně si myslím, že je to škoda. Díra v signálu (v bezdrátových sítích, v dostupnosti ADSL atd.) je z pohledu obyvatel každé vesnice nebo samoty veliké nepohodlí, návštěvníkům může naopak poskytnout něco jako osvěžení. Ale proč plakat a proč si stěžovat. Civilizace je prostě nevyhnutelná.

Autor článku

Autor je sociolog, odborný publicista, poradce, a lektor.