Hlavní navigace

Internet OnLine uzavřel smlouvu s Warner Bros.

26. 1. 2000
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Podle tiskové zprávy v minulém týdnu Český Telecom uzavřel prostřednictvím Internet OnLine smlouvu o vzájemné partnerské spolupráci v oblasti reklamy, propagace a internetových služeb se společností Warner Bros., s.r.o. pro Českou republiku. Co to asi bude znamenat pro rozvoj Internetu v českých zemích?

Zdá se, že „dřevní doby“, kdy Internet používalo jen pár zasvěcenců, jsou nenávratně pryč už i u nás. S tím pochopitelně souvisí i jeho komercionalizace a celková proměna. Z prostředku získávání a vyměňování informací se stále více stává masmédiem. Proto nepřekvapuje, že se o něj začínají zajímat také mediální společnosti. Je to zcela v souladu se světovými trendy – vzpomeňme jen nedávné propojení Time Warner s AOL ve Spojených Státech. Přitom se ukazuje, že USA udávají takt celosvětovému vývoji.

Co se týče konkrétních důsledků, v tiskové zprávě se mj. uvádí, že „cílem podepsané smlouvy je především efektivní reklamní působení a obohacení obsahu českého Internetu jako důležitého média a dále spolupráce v rámci marketingových projektů obou společností“. Co se týče začátku této věty, smysl je víceméně jasný – až příště půjdeme do kina, můžeme před vlastním filmem očekávat poutavou reklamu na to nej, nej připojení k Internetu od IOL a naopak při brouzdání Webem bychom častěji mohli narazit na reklamní proužek s nabídkou kulturního (?) vyžití. :)

Zajímavější je slibované obohacení obsahu českého Internetu. Vzhledem k tomu, že promítací sály svoje dominantní postavení na trhu zábavního průmyslu ztratily už dávno a u televize (resp. videa) se podobný vývoj tiše předpokládá právě s nástupem Internetu, zřejmě se Warner Bros. coby významný filmový distributor domnívá, že právě nastal ten správný čas, přestěhovat filmy z videopásek na SCSI disky výkonných serverů a promítací plátno přestěhovat podruhé, tentokrát z obrazovky televizoru na monitor počítače. V tomto smyslu také hovoří zmíněná tisková zpráva, podle níž se letos můžeme těšit na „speciální webové stránky s filmy a hudbou pro milovníky filmového umění, promotion k zajímavým filmovým titulům apod.“

BTW spolupráce Internet OnLine s Warner Bros. začala již loni v květnu podporou filmu Matrix, kterou obě strany hodnotí jako velice úspěšnou. K samotnému filmu se nechci příliš vyjadřovat, neboť jsem tento snímek neviděl, ale podle komentářů ostatních usuzuji, že s internetovou skutečností má pramálo společného. A tak můžeme očekávat stav, kdy Internet bude používat takřka každý, ale rozumět mu nebude téměř nikdo, jinými slovy stav, kdy nová technologie pokročí do fáze běžného využití. Kdo dnes rozumí fyzikální podstatě elektromagnetických vln, frekvenční modulaci, horizontální a vertikální synchronizaci, zatemňovacím pulsům, způsobům kódování barevného signálu, atd.? Díky televizím, které se samy naladí, je dnes spousta lidí zbavena i potřeby vědět, že různé kanály vysílají na různých frekvencích. A brání to někomu v každodenním sledování televize?

Z tohoto pohledu je další prorůstání Internetu se zábavním průmyslem krok správným směrem a lze očekávat, že IOL s Warner Bros. nezůstane osamocen. Film a Internet, to se k sobě zkrátka hodí, třeba už jen proto, že o obojí dnes široká veřejnost jeví živý zájem. Co se týče samotného Internetu, možná se z něj časem pro miliony uživatelů stane jenom televize s přemírou kanálů a video s možností přehrát si kdykoli kterýkoli film (tj. nejen ten, který zrovna máme doma). Dnešní podoba Internetu převážně jako prostředku obousměrné komunikace sice pravděpodobně nezanikne, ale bude přehlušena mnohem rozšířenějšími variantami pasivní zábavy. Z marketingového hlediska je to samozřejmě v pořádku – zákazník by měl vyvinout pokud možno co nejméně námahy, aby si mohl plně vychutnat firemní produkty. Kdo ovšem od Internetu čekal více, musí být trochu zklamán.

Mimochodem, stojí za úvahu, že sledování filmů nevyžaduje, aby divák uměl číst (nesledujete-li tedy film s titulky). Kdoví, třeba to nějak souvisí s rostoucí negramotností Američanů, ale rozhodně se lépe vytváří psané diskusní fórum (které možná vznikne k tomuto článku) než filmové…

MMF24

Petr Tesařík


Starší, související články:

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je spoluzakladatelem firmy Internet Info. V minulosti se zabýval testy poskytovatelů, v současné době studuje překladatelství a tlumočnictví na FFUK.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).