Hlavní navigace

Internet po elektrické síti i v Praze?

8. 10. 1999
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Možnosti přístupu k Internetu po elektrické síti již nějaký čas vzrušují kdekoho. Elektriku má doma každý a zvláště u nás by tato možnost vzhledem k "láci" telefonních služeb mohla být velmi zajímavá. Současnou situaci ve společnosti Pražská energetika zjišťoval náš stálý spolupracovník Petr Nachtmann.

Před nějakou dobou vzbudila rozruch firma Nortel s technologií Digital Powerline. Možnost datové komunikace po kabelech rozvádějících elektrický proud vypadala lákavě. Nebylo by třeba zakopávat nové kabely, obešly by se de iure či de facto monopoly telekomunikačních společností, na které je bohatá zejména byrokraticky zkostnatělá Evropa, regionální distributoři elektřiny by získali nový zdroj příjmů při relativně nízkých administrativních nákladech: Zákazníky tyto společnosti evidují a peníze od nich vybírají již řádově sto let.

Krásná pohádka začala dostávat trhliny, když se během dvou let v oblasti Digital Powerline kromě pilotních projektů v Británii (tam byl objeven zajímavý problém: kabely ve sloupech veřejného osvětlení fungovaly jako vysílače a rušily radiovou komunikaci), Německu a u nás v Plzni zdánlivě nic nedělo. Nerušeně se rozvíjely alternativní technologie datové komunikace jako využití rozvodů kabelové televize, xDSL a bezdrátová komunikace ve volném pásmu 2.4 GHz (na našem trhu jsou dostupné BreezeNET společnosti Brezecom, WaveLAN společnosti Lucent, Proxim Symphony, nyní i WireFree firmy Planet Networking & Communication). Na obzoru se objevila možnost implementace standardu GPRS u našich operátorů mobilních sítí GSM, který konečně umožňuje v těchto sítích přepínání paketů místo přepínání okruhů a pro přístup na Internet je tedy mnohem výhodnější než způsob užívaný v současnosti. Zajímavý nápad měli ve Vídni, podařilo se jim tam vést optické kabely trubkami na odpadní vodu a kanalizací.

Bydlím v Praze, a proto jsem byl zvědavý, zda zavedení Digital Powerline nebo obdobné technologie nechystá zdejší distributor elektřiny Pražská energetika, a.s. Naivně jsem se domníval, že nejefektivnějším prostředkem bude elektronická pošta. Na jejich webu jsem sice našel dvě e-mailové adresy (jednu z nich PRE dokonce inzeruje i v telefonním seznamu), jenže odpověď na dotaz nepřišla ani z jedné. Rozhodl jsem se tedy použít méně progresivní formu komunikace a vytočil číslo tiskového mluvčího, ale ozvala se pouhá hlasová schránka. Poradenská a informační služba PRE se ukázala být lepší volbou. Odkázali mě jako v pohádce o kohoutku a slepičce na jakýsi dispečink, dispečink na útvar rozvoje a strategie (ten je v telefonním seznamu jaksi utajen).

Postupně jsem se dověděl, že byla vypracována studie včetně seznamu dodavatelů hardware. Firma Nortel mezi nimi kupodivu nebyla, vybráno bylo řešení firmy ABB. Testy prováděné společně s plynárnami(?!) prý nedopadly moc dobře, za problém byly považovány i transformátory. Což je podivné, technologie typu řeší právě takzvanou last mile, v našem případě úsek mezi zákazníkem a transformátorem.

Testování skončilo a celá záležitost v PRE usnula. Pokusil jsem se shrnout příčiny:

Seznam možných dodavatelů hardware sestavovali nedostatečně kompetentní lidé, proto byl neúplný
   
Vybraná firma ABB se zabývá spíše strojírenstvím a vybavením pro rozvod vysokého napětí než telekomunikacemi. Tyto obory se rozvíjejí mnohem méně dynamicky, firma je možná méně zvyklá inovovat.
   
PRE možná nedokáže překročit svůj stín a expandovat mimo svůj původní obor. Vzpomeňme na Parkinsonovy zákony, příčínou může být i složení akcionářů

Na čtenáře bydlící v Praze bych chtěl apelovat, aby řádně platili účty za elektřinu, příjmů z datových komunikací se PRE v nejbližsí době nedočká.

V článku jsem se zmínil o různých komunikačních technologiích, zde je jejich přehled:

ebf - tip do článku - debata

Digital Powerline

+

velké pokrytí (stávající rozvody 220 V)

nikdo neví, kdy a zda vůbec dojde k implementaci
sdílená přenosová kapacita
 
Kabelová televize

+

vyzkoušená technologie

u nás relativně malé pokrytí, například v mém bydlišti nulové

většina zákazníků je připojena způsobem, který datovou komunikaci vylučuje
  sdílená přenosová kapacita
 
xDSL
+ vyzkoušená technologie

+

velké pokrytí (stávající telefonní kabely)

závislost na monopolním telefonním operátorovi (nicméně British Telecom byl údajně přinucen umožnit poskytovatelům přístup na svoje linky)

pilotní projekt u nás ještě nezačal
nesdílená přenosová kapacita
 
Volné pásmo 2.4 GHz

+

nezávislost na telekomunikačních operátorech, flexibilita

problémy s pokrytím

naprostá vzájemná nekompatibilita zařízení jednotlivých výrobců

není vyloučeno, že volné pásmo bude brzy přeplněno
  sdílená přenosová kapacita
 
GPRS

+

pokrytí dané pokrytím danou sítí GSM

+

standardizovaná technologie

+

možnost pozdějšího zvyšování kapacity technologií EDGE

v praxi vyžaduje kvůli kapacitě síť DCS-1800

není jasná výše poplatků operátorům sítí GSM
  sdílená přenosová kapacita

Sdílení přenosového pásma může snižovat maximální dosažitelnou přenosovou rychlost ve špičkách, na druhou stranu může přinášet úspory (pro každého připojeného zákazníka nemusí poskytovatel instalovat další zařízení atd.) a úzkým hrdlem se beztak zpravidla stává linka z přístupového bodu do Internetu. Není tedy jednoznačné, zda sdílení přenosového pásma představuje výhodu či nevýhodu.

Petr Nachtmann

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).