Hlavní navigace

Internet pro mladší a pokročilé

Marek Blahuš

Díky aktivitám Jiřího Peterky ml. se v oblasti Internetu stále více uplatňují také děti. V rámci Března - měsíce Internetu si uspořádaly dokonce vlastní konferenci, která se konala o uplynulém víkendu; průměrný věk přihlášených byl 12,5 roku. O průběhu konference informuje Marek Blahuš.

Díky aktivitám Jiřího Peterky ml. se v oblasti Internetu stále více uplatňují také děti. V rámci Března – měsíce Internetu si uspořádali dokonce vlastní konferenci, která se konala o uplynulém víkendu; průměrný věk přihlášených byl 12,5 roku. O průběhu konference informuje Marek Blahuš.

Malého Jirku Peterku, syna známého publicisty Jiřího Peterky, jednou napadlo, že by nebylo špatné uspořádat dětskou konferenci o Internetu. Pro dospělé existuje konferencí spousta, ale dětská konference u nás ještě nikdy uspořádána nebyla. Se svým nápadem se neobrátil na svého tatínka, jak by to udělala většina dětí, ale rovnou napsal e-mail panu Winterovi, jednomu z organizátorů kampaně Březen – měsíc Internetu. Pan Winter jeho nápad podpořil, a tak se v rámci 3. ročníku Března – měsíce Internetu mohla konat první dětská konference o Internetu, Junior Internet 2000.

Od ledna tohoto roku se děti ve věku do 15 let mohly zaregistrovat na stránkách www.juniorinter­net.czdo soutěže JuniorWeb nebo JuniorText. Do soutěže JuniorWeb mohly přihlásit WWW stránky, které samy vytvořily, bez ohledu na jejich zaměření. Do soutěže JuniorText se přihlašovaly slohové práce o Internetu, o vztahu dětí k němu, co si o něm myslí, co se jim na něm líbí a co ne.

Autoři všech přihlášených WWW stránek a slohových prací byli pozváni na konferenci Junior Internet 2000, která se konala v sobotu 11. března 2000 v pražském Klubu Lávka.

Já sám jsem se konference účastnil jako soutěžící (je mi totiž 13 let). Program začínal v 10:00. Přijel jsem už v 9:30 a našel si příhodné místo. V sále již byli přítomni hlavní organizátoři, Jiří Peterka, Jaroslav Winter, Antonín Drahovzal, moderátoři Milan Šíma, kterého jistě znáte z televizního Zavináče, a Evička Peterková, a členové rady Jiří Peterka ml., Jiří Benedikt, Karel Petržela a Vít Humpa, tedy redaktoři dětského internetového časopisu Zavináč.

V 10:00 to začalo. Milan Šíma s Evičkou Peterkovou přivítali účastníky a předali slovo prvnímu z přednášejících. Na konferenci přednášeli autoři Internetových stránek a projektů pro děti. Mezi jednotlivými přednáškami prezentovali nejlepší účastníci soutěží JuniorWeb a JuniorText své výtvory.

Orbis Pictus, Borovice, Bambiriáda, Česká rada dětí a mládeže, Školství a internet, KidFest 2000, Lupáčovka, Majáky, Svaz amatérských novinářů, Rádio Domino, Dětská televize. To jsou názvy projektů pro děti, které byly představeny. 7 nejlepších dětských stránek (JuniorWeb): Root, Lucia, Webdesign, Počítačová hudba, Bazar učebnic, Mozaika, Homepage. Přihlášeno bylo celkem 34 WWW stránek.

Průměrný věk všech přihlášených do soutěže JuniorWeb byl 12,5 roku, což je vzhledem k věkovému maximu 15 let docela nízké a překvapivé číslo.

Mezi jednotlivými příspěvky probíhala tombola, ve které děti vyhrávaly softwarové produkty a knihy od sponzorů. Žádné lístky se nekupovaly, losovalo se podle čísel vizitek, a vše bylo připraveno tak, aby si každé dítě odneslo něco domů. Nejlepší účastníci JuniorWebu a JuniorTextu získali navíc balík multimediálních CD.

Důkazem, že Internet pomáhá i postiženým lidem, byla skupinka neslyšících dětí, kterým vše převáděl do znakové řeči známý tlumočník J. Švagr, a také prezentace několika projektů pro postižené a nemocné děti (např. Majáky).

Některé z příspěvků sestavili i členové rady, redaktoři Internetového časopisu Zavináč, např. o hrách na Internetu, anglických WWW stránkách pro děti či o druzích komunikace po Internetu.

Na závěr konference připadlo vyhlášení Internetové osobnosti dětského časopisu Zavináč. Diplom za první místo si osobně převzal Ivo Lukačovič, zakladatel vyhledávače Seznam. Úplně poslední a pro většinu zúčastněných možná nejzajímavější věcí bylo vylosování vítěze zájezdu na Mallorcu. Šanci měly všechny přítomné děti, bez ohledu na kvalitu jejich soutěžního příspěvku.

O přestávce proběhla tisková konference s pořadateli akce. Po skončení konference se o nejlepší soutěžící začalo zajímat Rádio Domino, které s nimi udělalo rozhovor. Mezi dětmi se vedly hovory o možné spolupráci jejich stránek, předávaly se kontakty a vizitky.

Content 2017 - tip Footshop

Z jedné z prací přihlášených do soutěže JuniorText byl převzato heslo konference Junior Internet 2000: „Rodina je táta, máma, dítě a Internet.“

0

Našli jste v článku chybu?
28. 2. 2001 21:51
UnHynek (neregistrovaný)
Nazor patnactileteho: Coze ???!! Proc bych si mel myslet ze vas vykopu z mista ??! To si teda fakt nemyslim, pac mam sve hranice. K dospelim mam respekt a beru je jako kolegi, vpodstate uz stejne dospeli sem. Spoluprace je naproklad videt Netway.cz a Infosfera.cz ( muj server ). Pokud jde o zkusenosti, nemuzu tvrdit kdo umi vic, kdo mit, ja mam svuj server, a trofam si tvrdit, ze opravdu lepsi, nez dost serveru, ktere delaji strasi lidi, JE, ale ti lide maji zase jine zkusenosti ! Ja mozn…
28. 2. 2001 21:43
UnHynek (neregistrovaný)
Jo taky se omlouvam vsem, asi se zde nepredstavuju moc jako dite, ale stejne mam dojemo ze uz dite nejsem. Nejen dojem, problem je vtom, ze dneska je 70% "deti" uz davno o 3 rok dopredu nez drive.. no nic mam ten impuls :) problem ( ne muj :) je vtom, ze mam svuj MOZEK, IQ a OSOBNOST.