Hlavní navigace

Internet se cenzuruje ve velkém

9. 5. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Organizace Reportéři bez hranic vydala zprávu, ve které konstatuje, že represivní režimy prakticky všech kontinentů cenzurují internetové stránky. Nejhorší je situace v blogerské velmoci Číně. Čínské úřady například brání v přístupu na řadu zahraničních stránek a podle odhadů bylo v Číně odsouzeno za výroky zveřejněné na webu asi 62 osob. Na cenzuru v Číně přistupují i velké západní společnosti jako je Google, Yahoo nebo Microsoft, které jsou Reportéry bez hranic také trvale kritizovány. Čínské…

Organizace Reportéři bez hranic vydala zprávu, ve které konstatuje, že represivní režimy prakticky všech kontinentů cenzurují internetové stránky. Nejhorší je situace v blogerské velmoci Číně. Čínské úřady například brání v přístupu na řadu zahraničních stránek a podle odhadů bylo v Číně odsouzeno za výroky zveřejněné na webu asi 62 osob. Na cenzuru v Číně přistupují i velké západní společnosti jako je Google, Yahoo nebo Microsoft, které jsou Reportéry bez hranic také trvale kritizovány. Čínské nástroje pro automatickou cenzuru obsahu webových stránek kupuje také Zimbabwe.

K omezování přístupu na vybrané internetové stránky se uchylují vlády v zemích jako je Barma, Kuba, Írán, Libye, Nepál, Severní Korea, Saúdská Arábie, Sýrie, Turkmenistán a Vietnam. V Turkmenistánu je například zakázáno mít internetové připojení doma. Za výroky na webu byli uživatelé uvězněni také v Egyptě, v Íránu, v Libyi, na Maldivách, v Sýrii, v Tunisku a ve Vietnamu. (Britské listy)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).