Hlavní navigace

Internet v televizoru přichází, Česká televize chce do roka přes HbbTV zpřístupnit archiv

31. 8. 2012
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

Česká televize je k chytrým televizorům skeptická, ale s hybridním televizním vysíláním na bázi standardu HbbTV má velké plány. Jaké služby nyní nabízí a na jaké se mohou diváci těšit? A jak je to s donedávna poměrně problematickou dostupností HbbTV?

Výrobci televizorů hledají a přinášejí stále nové a nové prodejní argumenty pro své nejnovější modelové řady. Podpora HD obrazu, podpora 3D obrazu, kombinace tunerů pro více způsobů příjmu digitálního signálu, podpora nahrávání na externí média… Jedním z posledních technologických výkřiků jsou tzv. chytré funkce.

Smart TV přinášejí podporu aplikací využívajících možnost připojení televizoru k domácí počítačové síti a potažmo i k Internetu. Vedle aplikací pro přístup k sociálním sítím jsou z uživatelského hlediska atraktivní zejména aplikace zpřístupňující multimediální obsah.

Smart TV a jejich chytré příbuzné z řad Blu-ray přehrávačů, rekordérů a domácích kin podporují i největší tuzemské video-on-demand služby Voyo a Topfun a například hudební televize Óčko bere Smart TV za jeden ze způsobů distribuce svého vysílání, ovšem podpora je omezena na vybrané značky a modely.

V tom totiž tkví kámen úrazu, který vysílatelům komplikuje život: aplikace je totiž potřeba připravit na míru konkrétní chytré platformě, tedy konkrétní značce a třeba i modelové řady z určitého roku. Česká televize se s tím rozhodla vypořádat jiným způsobem než třeba komerční jednička Nova, která své Voyo nedávno zpřístupnila pro chytrou černou elektroniku značky Panasonic a chystá v dohledné době i podporu značek Samsung a LG.

Na Kavčích horách se inspirovali v sousedním Německu, kde se už nějakou dobu v praxi osvědčuje evropský standard HbbTV (Hybrid Broadcast Broadbad TV), tedy hybridní televizní vysílání kombinující digitální příjem televizního signálu se širokopásmovým přístupem k Internetu. Aplikace vytvořené pro HbbTV mají fungovat napříč zařízeními s podporou HbbTV, takže není nutné připravovat specifickou verzi aplikace pro různé chytré platformy různých výrobců.

Co je to hybridní televize HbbTV a jak tato platforma funguje? Přečtěte si více na serveru Digizone.cz

Česká televize začíná s HbbTV pozvolna

Česká televize spustila své hybridní vysílání letos v květnu, od kdy je dostupné všem divákům, kteří naladí DVB-T multiplex veřejné služby (tj. první multiplex). HbbTV ovšem veřejnoprávní televize spustila také v rámci svého DVB-S vysílání ze satelitu Astra 3B na pozici 23,5° E.

Možnosti HbbTV jsou z technického hlediska velmi široké, ale Česká televize začala pozvolna. První její aplikací je teletext nové generace (tzv. superteletext), který časem po doplnění dalších funkcí může být někde na půl cesty mezi webovými stránkami a klasickým teletextem, jenž je technologicky nesporně za zenitem. Co tedy současný superteletext České televize nabízí?

Využívá grafické rozhraní namísto ryze textového. Má k dispozici podstatně větší prostor pro obsah. Může obsahovat teoreticky neomezený počet stránek, resp. článků, kdežto klasický teletext je omezen na 888 stránek. Výhodou je též větší zobrazovací plocha, která slibuje větší přehlednost.

Nabízí též bohatší možnosti typografie a grafiky a především navigace je mnohem jednodušší než primitivní vyťukávání čísel stránek, která si je pro rychlý přístup třeba pamatovat. Navíc starší televizory po zadání čísla konkrétní stránky teletextu „projedou“ všechny stránky, než zobrazí tu požadovanou. Nic z toho není problémem superteletextu.

Už první pohled na supertelext České televize je zřejmé, že technicky má s klasickým teletextem pramálo společného.

V budoucnu chce Česká televize doplnit superteletext o fotografie a hlavně o videa. Podpora videí je pro veřejnoprávní médium prioritou, ale nechce se do ní dle svých vlastních slov spouštět „zběsile“. Je prý třeba brát v potaz možnosti aktuální verze standardu HbbTV, hardwarový potenciál televizorů (výkon procesorů), rozvoj serverové infrastruktury a další aspekty.

EPG nové generace

Česká televize chce postupovat v rozvoji svých HbbTV služeb po krůčcích. Jedním z nejbližších má být spuštění aplikace fungující jako elektronický programový průvodce (EPG), kde mají být k dispozici upoutávky na jednotlivé pořady ve vysílání ČT. Takový komfort standardní EPG nenabízí.

Nová EPG aplikace bude první, kde Česká televize hodlá využít video. Časem má být video u HbbTV aplikací běžnou záležitostí. Kromě doplnění do nové generace teletextu se s ním počítá i ve formě archivu původních pořadů veřejnoprávní televize anebo případně i speciálních streamů rozšiřujících programovou nabídku České televize.

Informační aplikace nejen ke sportu

Vedle aplikací, u nichž se z principu počítá s dlouhodobým provozem, se Česká televize nyní zaměřuje i na specializované informační aplikace ke konkrétní události. Prozatím uvedla tři a všechny tři se týkaly sportovních akcí. Start svých HbbTV služeb Česká televize synchronizovala se zahájením letošního hokejového mistrovství světa, kdy pro hokejové fanoušky připravila specializovanou informační aplikaci.

Start testů HbbTV v reálném provozu divákům zatraktivnila velmi zajímá informační aplikace k hokejovému MS 2012.

Diváci si díky ní mohli prohlédnout hrací plán turnaje a aktuální výsledky, detailní informace o jednotlivých zápasech, podrobnosti o reprezentačních celcích účastnících se turnaje s profily hráčů doplněné o statistiky turnaje. Z pohledu hokejového fanouška byla aplikace velmi povedená.

V podobném duchu navázala aplikace pro Euro 2012, tedy fotbalový evropský šampionát. Nejrobustnější aplikací z hlediska šíře spektra poskytovaných informací zatím byla aplikace pro XXX. letní olympijské hry 2012 v Londýně konané letos v červenci.

Další sportovní událostí, k níž Česká televize připravila speciální informační aplikaci, bylo fotbalové Euro 2012.

Zájem diváků o tyto specializované aplikace v relativních číslech roste. Od aplikace pro hokejový šampionát se takřka ztrojnásobil. Tehdy Česká televize evidovala něco přes 5500 připojených televizorů. Nyní u olympijské aplikace již přes 15 000 televizorů.

Aplikace k LOH 2012 byla dosud z těch speciálních informačních jednoznačně nejrozsáhlejší.

Absolutní čísla nejsou kdovíjak vysoká, ale je třeba si uvědomit, že HbbTV je žhavou technickou novinkou na českém televizním trhu, čemuž odpovídá povědomí diváků o HbbTV službách i jejich vybavenost kompatibilní technikou.

Česká televize hodlá v přípravě specializovaných aplikací pokračovat, a to nejen pro sportovní akce. Specializované aplikace by v budoucnu měly být k dispozici například pro volby. Pro ty letošní ale ještě ne. Letos je pro Českou televizi prioritní dokončit aplikaci EPG a zdárně ukončit testovací provoz HbbTV služeb.

Pokud vše půjde dobře, v příštím roce již HbbTV vstoupí do ostrého provozu a začnou se objevovat kontextové aplikace související s pořadem, který právě běží. Česká televize tak chce dle svých slov využít potenciál interaktivity a více spojit diváka s obsahem či tématem, než to umožňuje samotné televizní vysílání.

Zpoplatnění se nechystá

Stále platí, že Česká televize chce díky HbbTV divákům na jejich televizorech zpřístupnit svůj internetový archiv původních pořadů iVysílání, který je momentálně k dispozici na webových stránkách a poskytuje i aplikace pro chytrou elektroniku v čele s mobilními telefony a tablety. Na jeho dostupnost na televizní obrazovce díky HbbTV si ale diváci ještě počkají.

Veřejnoprávní televize nyní testuje využití videa v aplikacích pro hybridní televizní vysílání. Samotné iVysílání by díky HbbTV divákům ráda nabídla v druhé polovině roku 2013. V Evropě by šlo o ojedinělý projekt. Například britská BBC nabízí archiv pořadů jen sedm dní nazpět, kdežto iVysílání má být v hybridním vysílání k dispozici kompletní. Aktuálně obsahuje šest let čistého času videí.

Zatím není jasno, jakou obrazovou kvalitu HbbTV aplikace iVysílání nabídne. Česká televize uvádí, že chce nabídnout maximální možnou kvalitu, ale vzhledem k živelnému vývoji technologií zatím nemůže být konkrétní. Přístup k iVysílání každopádně bude bezplatný na libovolné platformě, tedy i na televizorech s podporou HbbTV. Současné vedení České televize o zpoplatnění služby neuvažuje.

HbbTV možná pomůže i k šíření dodatečných online televizních kanálů. Například během letošní olympiády vedle sportovního vysílání na dvou svých klasických kanálech nabídla veřejnoprávní televize na svém speciálním webu dalších osm extra streamů z konání her. Podobné streamy by v budoucnu mohlo být možné jednoduše sledovat na televizní obrazovce právě díky HbbTV.

HbbTV služby v rámci DVB-T

Dobrou zprávou je, že Česká televize navázala dialog s výrobci televizorů a podařilo se jí s nimi domluvit na odemykání podpory HbbTV u modelů dodávaných na český trh. V tom se situace dramaticky změnila k lepšímu během velmi krátké doby. Nyní HbbTV podporuje řada modelů televizorů značek jako je Samsung, Panasonic, Sony, LG anebo Sharp. Jejich průběžně aktualizovaný seznam je k dispozici na adrese http://www.ceskatelevize.cz/hbbtv

Problém je, že jde pouze o nejnovější modely, tedy ty pro rok 2012. Čestnou výjimku tvoří Sharp, kde je udávána kompatibilita i u některých loňských modelů. Česká televize to ale jako zásadní problém nevidí. Stejně jako prý domácnosti při přirozené obměně techniky postupně přešly na televizory s digitálním tunerem anebo televizory podporující HD kvalitu obrazu, časem prý přejdou i na televizory podporující HbbTV.

Mnozí lidé už však mohou být alergičtí na jakékoliv řeči o výměně televizoru. Řada z nich teprve letos v létě díky spuštění čtvrtého multiplexu a dočasného zařazení HD kanálů České televize do třetího multiplexu zjistila, že jejich „nový“ televizor nepodporuje MPEG-4, ale pouze MPEG-2, takže HD kanály nenaladí. Do toho České Radiokomunikace přilily olej do ohně s plánem do šesti let kompletně opustit DVB-T a přejít na DVB-T2.

Ne každý je technologický fanoušek, který si je ochotný kupovat nový televizor kvůli kdejaké vychytávce třeba každý druhý rok. Pro některé domácnosti investice do nového televizoru představuje podstatný zásah do rodinného rozpočtu a rády by proto současný televizor využívaly co možná nejdéle, aniž by se  o něco uchovaly. Jejich přání ale technologický vývoj nepřeje. 

Faktem je, že HbbTV je doplňkovou službou a nikdo nikoho nenutí kvůli ní „přezbrojovat“. Není to přechod z pozemního analogového na digitální vysílání, kdy jednoho dne byly starší televize rázem k ničemu. Dostupnost HbbTV by ale bezesporu vylepšila možnost využít set-top-box jako dočasné cenově přijatelné řešení.

Levná zařízení pro HbbTV na trhu chybí

Ptali jsme se prodejců a výrobců, veřejnoprávní televize a pátrali i na vlastní pěst, ale žádný set-top-box s podporou HbbTV jsme na českém trhu nenašli. Společnost Coolech na letošním veletrhu Computex 2012 prezentovala set-top-box podporující DVB-T a HbbTV, ovšem zatím přijímá jen předběžné objednávky a to ještě ani nestanovila jeho cenu. Vzhledem k výbavě ale může mít blízko k ceně nejlevnějších LED televizorů s již integrovanou aktivní podporou HbbTV.

Zde má technologický směr Smart TV prozatím velkou výhodu. Výrobci chytrých televizorů totiž stejnou funkcionalitou vybavují i své levnější Blu-ray přehrávače. Například chytrý Blu-ray přehrávač Samsung dokonce s podporou 3D filmů lze v českých e-shopech sehnat za cenu hluboko pod tři tisíce korun. Žádného výrobku v těchto cenových vodách s podporou HbbTV jsme se nedopátrali.

Marketing Meeting balicek

Česká televize má nicméně s největší pravděpodobností pravdu v tom, že technologie HbbTV se na trhu zabydlí a časem bude hybridní vysílání stále dostupnější. Že to dnes s dostupností není zrovna ideální, není objektivně vzato žádné drama, když teprve běží testovací provoz a objevují se první aplikace, které ještě potenciál HbbTV nevyužívají zdaleka naplno.

Děkujeme České televizi za poskytnutí screenshotů HbbTV aplikací.

Podporuje váš současný (hlavní) televizor HbbTV?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).