MHP je rozsireni sluzeb televizniho vysilani (dokonce v DVB-T) :-)
Cely problem MHP a HbbTV je v tom, ze neni jasny byznysmodel a jde o z hlediska fungovani o nestandardni hybridni bazmeky (teda to druhe neni az tak dulezite, to je jenom povzdech :-) ).
Jinak cely problem Internetu v televizi je o UI (User Interface).
Nicmene cest vsem prukopnikum, i kdyz bicuji mrtveho kone.
To bych nesrovnával. HbbTV je rozšíření služeb televizního vysílání. Moderní televize a přehrávače mají webový prohlížeč a s podporou HbbTV nebo funkcemi Smart TV si nijak nejdou po krku. To máte jako s chytrými mobily. Také tam máte klasický přístup k Internetu a specializované aplikace pro konkrétní služby.
Martine myslim, ze michate prilis veci dohromady.
1) Digitalizace pozemniho vysilani (DVB-T) umoznila (mimo jine) uvolnit prenosove pasmo pro mobilni site dalsich generaci (digitalni dividenda) a zaroven zvetsit pocet televiznich stanic v eteru (=zlepsit nabidku).
2) IPTV je snaha telekomunikacnich operatoru nabidnout neco, cim budou schopni konkurovat kabelovkam (drive to bylo provazano tesneji s DSL).
3) HD je tu od osmdesatych let
4) 4K je dominantne kinorozliseni a jeji cilovkou jsou kina.
HbbTV stejne jako pred tim MHP jsou zpusobem, jak divaka ukotvit u nabidku konkretni TV stanice, aby "nebyl ztracen u Internetu".
Jak uz tu bylo receno - kdyby Henry Ford nedelal inovaci za kazdou cenu, tak prodava rychle kone :-) Podobne Tesla a Edison - svicky a pochodne byly slusny byznys, stejne tak plynove osvetleni.
c) CT potrebuje predevsim odpojit od penezovodu z uloupenych penez. Pak uz to pujde samo, po podobnych zbytecnostech jako wapoteletext nikdo ani nestekne.
Kdyz pustite live vysilani do Internetu a prehravac obalite HTML5 strankou, mate presne totez a navic to muze byt skutecne atraktivni pro mlade divaky.
Delal nekdo pruzkum, kolik z tech mladych divaku ktere se snazi CT oslovit dnes vlastni takovou zbytecnost jakou je TV prijimac (s DVB-T tunerem) ? :-) Pokud uz ma nekdo televizi, pouziva to jen jako monitor k media-center pocitaci a pousti si na tom zpravidla ponekud jiny content.
Víte né tak docela. Jde o nabalené souvislosti. Ve všech bodech se daná technologie neprezentuje širé veřejnosti, tak jako odborné veřejnosti. A rádo se to v rámci PR skloňuje s obsahem a sledovaností. Je to přidané hodnota, kterou se né moc znalé lidi snaží přilákat, nebo udržet u obrazovky.
Digitalizace ná zvýšila počet kanálů, ale obsahová změna nenastala. Často se zhoršila, protože počet stanic se dělí o stejný počet diváků a tedy i stejný peněz z reklamy. A je jedno jestli se jedná o DVB-x nebo IPTV.
Henry Ford rozhodně nebyl představitelem inovace za každou cenu. Inovace za každou cenu je příkladem, kdy neděláme evoluční kroky, ale revoluční ( negativní ), nebo úkroky stranou. Zpomaluje trh a tak vymyslíme „zlepšení“ (pohádku, FUD, nařízení atd…) Které lidi bude nutit místo přirozeného uspokojování lidských potřeb na trhu podléhat čím dál tím víc diktátu. Hranice tohohle nejsou nijak pevné a udržet nějaký rovnovážný stav je dost těžké.
Prostě ty věci se míjí účinkem a záměrem. A odliv solventních zákazníků to nezastavuje. Zbývá vám plebs který není schopen\ochoten obsah platit. a solventní se snažíme nalákat "zázračnou" technologii jenže obsah který je přednější a jeho kvalita neroste technologií kterou je prezentován zůstává stejný.
Ano nule, protože H. Ford není příkladem vynálezce auta, ale příkladem geniálního průmyslníka, manažera a marketéra. Revoluční u H. Forda byl především přístup k výrobě, nikoliv samotný výrobek.
Pokud to vztáhnu k televizní zábavě, kde problém je obsah. Nikoho nezajímá přímo jak Nova, Prima, CNN, nebo někdo jiný pořad vyrábí. Jak funguje DVB-x , případně jak se vyrábí HD+ placka.
Příkladem toho diktátu je přechod na DVB-T. Daňový poplatníci museli vynaložit v celé republice potencionálně miliony korun za STB nebo nové televize. Ale za co? Kvalitativní změna nebyla pro všechny. Většinou nula od nuly pošla. Jindy ti kteří chytali analog odrazem o TV přišli definitivně.
Ovlivnil tak H.Ford majitelé koní?
Bulvární odpadní zprávy, budou to samé na SD, HD, nebo 3D. Jestli data se k vám dostávají přes IPTV nebo DVB-x opět se na obsahu pozitivně neprojeví.
Pozitivní r-evoluce se přístrojem\technologií pro konzumaci obsahu nekoná a nebude. Evoluce může nastat, jen pokud by se změnil model prodeje obsahu a zkvalitnil obsah. Jenže na to můžeme zapomenout pokud ve vedeních největších hráčů na trhu sedí stará garda, která vzpomíná staré časy 70-80 let kdy zářící bedna byla středobodem domácnosti, symbolem jistého postavení.
Jasně WAP zabila hlavně nesmyslná cenová politika operátorů. Ale proč kurňa když je na těch televizích je výkon pro plnohodnotný HTML(5) prohlížeč, tam cpát takovou zhůvěřilost. Ale jistě, že to vím. HbbTV stránky vyjdou x-násobně dráž než běžné webové. Proč to ale musím platit koncesionář? (Ano to je také řečnická otázka ;-)
Česká televize si dobře uvědomuje, že televizní přijímač je vymírající druh.
Proto masivně investují do internetu a v tajně pozadí lobbují za rozšíření povinnosti platit televizní daň i za každý počítač, připojený k internetu.
Veřejnoprávní celoplošná televize je přežitek. Ať si stát udělá youtube kanál, vyčlení pro jeho správu dva lidi a tam ať cpou ty novoroční projevy stařičkého mocnáře a jiné "veřejnoprávní" slinty.
Nevim jestli sem "mlady" divak, ale TV sleduju tak mozna 30 minut tydne, a to spis omylem ...
Duvody? Co si rano prectu na netu, TV vecer (a nekdy jeste druhy den) opakuje ve zpravodajstvi, bez jakekoli pridane hodnoty, naprosto tytez pindy, ktere cpy&paste prevezmou kdekoli na netu.
Z dvouhodinoveho filmu se v TV stane 4 hodinovy maraton reklam a "sponzorskych" znelek ... nadto v me nevyhovujici cas (bud moc brzo nebo moc pozde ....)
Navic v pripade zpravodajsvi mi ke zjisteni toho, co TV vysila rekneme 1/2 hodiny staci na netu 3-5 minut anzto i na netu plati, ze 90% informace je v perexu, a cist obsah clanku v 90% pripadu nema smysl, protoze to je jen vypln ...
Net mi navic umozni, pokud me informace zaujme, si obratem najit dalsi informace z uplne jinych zdroju - to mi TV nikdy umoznit nemuze, z principu, protoze se me snazi udrzet u konzumace toho "jedineho spravneho" obsahu.
Sem tam me na CT zaujme nejaky dokument, ale opet, je pro me daleko efektivnejsi, pohodlnejsi, prijemnejsi ... si dokument dohledat na netu a v pripade, ze jde o serii, nemusim tyden cekat na dalsi dil, ale stahnu si to cele ...
Televize je u me mrtvola ... kdyby vysilani ze dne na den skoncilo uplne, nejak by mi to vubec nevadilo.
Další snaha udržet lidi u bedny. Psal jsem to tu i na digizone "televizní business" vymírá . Zainteresované strany se ten podle všeho nezvratný proces snaží odvrátit.
Věci jako HD, 4K, 8k , 3D , IPTv, HbbTv, DVB-xx atd... vnímá spíš jako inovaci za každou cenu . Než jako přirozený pokrok který sleduje potřeby zákazníků.
Nasazování "nových" "potřebných" technologii je impulzem pro lidi aby vyhodili staré a koupily nový HW. A k tomu ještě zaplatili nějakou službu.
Protože starý "obchodní model" kdy televize vydržela lidem 10let a za sledován vlastně nic neplatili je už nepoužitelný.