Hlavní navigace

Internet zdarma? To je minulost

1. 3. 2001
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pokud jste si zvykli o víkendech naplno relaxovat a zahodit i noviny, možná toho budete jednou pořádně litovat. Stejně jako mnozí britští čtenáři, kteří si nekoupili nedělní vydání Independent On Sunday. V rozhovoru s místním šéfem Microsoftu by se totiž dozvěděli, co má za lubem: zpoplatnit Internet. Přesněji MSN.com.

V pondělí se na Lupě objevil článek reagující na výrok jednoho z šéfů Microsoftu; na výrok odsuzující otevřený kód. Z trochu jiné strany, z Británie, přiletěl v neděli jiný výrok, který může za pár měsíců znamenat velkou bouři na Internetu. Co by ji mohlo způsobit?

Mr. Holloway, šéf britského Microsoftu, v rozhovoru pro Independent on Sunday uvedl: „Je jasné, že online reklama a placení za kliky nemůže generovat dostatečné příjmy. Do MSN zabudujeme "extra“ služby a během jednoho roku začneme s jejich zpoplatňováním." Jako příkladný paušál uvedl 60 liber za rok, za které by uživatel získal „něco navíc“ – například filtrování spammovacích mailů na stále bezplatném Hotmailu.

Ponechejme prosím stranou výroky typu „M je …“ a podívejme se, co na to řeknou ostatní, především internetoví soupeři MSN.com. Přesto Microsoftem ještě začněme.

Jako firma s dosud neotřesitelnou pozicí působí na firmy i uživatele perfektně: Výrok o možném zpoplatnění Internetu vyšel časově na jedničku – přesně ve chvíli, kdy Media Metrix oznámil, že MSN přeskočil Yahoo na druhé místo v počtu uživatelů. Výrok vyšel odjinud než z Ameriky – přestože se o něm na „hlavním tržišti“ zaručeně dozvědí, nepadlo to přímo při projevu Gatese nebo Ballmera. A hlavně to přišlo v době, kdy Microsoft začíná pořádnou ofenzívu na Internetu a Windows nechává do nové verze trochu stranou.

Jeho soupeři (především první AOL a třetí Yahoo!) určitě nejsou touto zprávou zaskočeni – všichni již příliš dlouho říkají, že jen reklama je neuživí, a hlavně se na to připravují. Nechat miliony uživatelů brouzdat bez toho, aniž by zanechali za sebou jediný dolar, je příliš troufalé. Navíc když výdaje za technologie rostou stále rychleji a peníze lačné po akciích utekly.

Všichni proto řeší palčivou otázku. Kde brát z Internetu peníze – ať jsou hlavně co nejrychleji. Yahoo! si již vyzkoušelo zpoplatnit aukce, další části se chystají. Trend je zřetelný a zřetelný je i posun od pojetí „vydávat bezplatný deník Metro, který žije jen z inzerce“ k „MF Dnes, kde pár korun za každý výtisk vedle reklamy znamená stále dobrý příjem.“

Content First 2022_tip temata

Co tedy můžeme očekávat v následujících 365 dnech?

Pokud čekáte převratné změny, pravděpodobně se jich nedočkáme. Udělat z celého portálu placený koutek by znamenalo jistou záhubu. Prodávat surfařům zpravodajství nebo freemail si nikdo nemůže dovolit – uživatelé jsou dosud hodně přelétaví a konkurence je zatraceně blízko. Spíše se setkáme s klasickou formou „přilákat dostatek lidí a potom začít utahovat kohoutek“. AOL a Microsoft mají v tomto oproti Yahoo! obrovskou výhodu v podobě mediálních aktivit za zády – Time Warner či krabice s novými Windows můžou udělat placeným službám obrovskou reklamu: „Kup si mě a získáš přístup za 50 dolarů zdarma.“

Nikdy se však nemůže jednat o utažení až do konce – Internet je naštěstí hodně volný a konkurence „na jeden klik“ stále blízko.

Autor článku

Autor pracuje na mikroplatebním projektu I LIKE Q společnosti Villusion, kterého se účastní Sun Microsystems. Dlouhodobě se věnuje elektronickému obchodu, pracoval na řadě studií pro bankovní sektor.