Hlavní navigace

Internetové počasí: střídavě oblačno

28. 5. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Je to už nějaký ten pátek, co jsme ve spolupráci se Světem namodro spustili náš nejnovější projekt Internetového počasí, které si oblíbilo překvapivé množství lidí a pravidelně ho sledují. V posledních dvou týdnech však příliš "slunečno" nebylo.

O určité popularitě Počasí svědčí i to, že jsem během posledních dvou dnů dostal řadu mailů (a dokonce mi dva známí telefonovali), co že se to děje a jestli nevím, čím to je. Všichni si současně stěžovali na to, že výrazné zpomalení v poslední době pozorují na vlastní kůži; těžko ovšem říci, zda Počasí opravdu měří, co má, a odráží tedy natolik věrně skutečný stav, nebo zda šlo dílem o placebo efekt v duchu „vidím nízké číslo, rázem se mi zdá Internet pomalý“. Musím ovšem přiznat, ze jsem měl v poslední době také subjektivní dojem, že je Internet poněkud línější než jindy.

Tazatele jsem však bohužel příliš nepotěšil, protože mne opravdu nenapadl žádný systémový důvod, proč by právě nyní měla průchodnost Internetu klesat. Z čistě teoretického hlediska bych to čekal spíše naopak. Blíží se léto a lidé pomalu opouštějí klimatizované kanceláře a obrazovky monitorů a spíše chodí lokat čerstvý vzduch a užívat si hezkého počasí, takže provoz by měl klesat. Tento trend potvrzují i správci několika významných serverů, kterých jsem se zeptal na vývoj jejich návštěvnosti v posledních týdnech: většina z nich hlásí pokles. Ostatně je taky máj, lásky čas, takže je jasné, že řada lidí má lepší zábavu než koukat do Internetu. :-)

Ani pokud jde o Internetové „železo“, tedy linky, routery a switche, mění se situace spíše k lepšímu. Příkladem je NIX, kde již zhruba před měsícem konečně došlo k nahrazení starého switche novým, 100megovým, což sice naráz situaci nezlepší (nejprve by tam poskytovatelé takové linky museli mít), ale rozhodně to není ani důvod ke zpomalení.

Pokud jde o vlastní Počasí, je třeba si uvědomit, že je zatíženo dvěma systémovými chybami, které mohou ovlivňovat výsledky. Především máme v současné době měřící body u pouhých čtyř poskytovatelů připojení, což má na jejich vypovídací hodnotu nepochybně určitý vliv (nenápadná výzva: kdyby byl nějaký další poskytovatel připojení ochoten nás nechat z jeho sítě Počasí měřit, budeme z něj mít velkou radost :-). Druhým omezením je kolekce serverů: jde sice o největší či jinak významné servery, které byly navíc dány dohromady s ohledem na odpovídající rozdělení k jednotlivým poskytovatelům připojení, ale přesto je jasné, že se tyto servery nerovnají celému českému Internetu.

Stejně tiše jako přišly, však v průběhu minulého týdne problémy – zdá se – zase odešly; alespoň podle Počasí to tak vypadá. Přes den ve špíčce sice situace stále nevypadá nejlépe, ale mimo vlastní vrchol provozu je situace celkem únosná. Lze přitom očekávat, že s tím jak se budeme dále přibližovat času dovolených a „sklizni okurek“, poběží Internet lépe a lépe.

Mimochodem, aktuální a částečně související informace z dílny Petra Tesaříka, který vytrvale kutí a dává dohromady novou verzi testů poskytovatelů: zhruba za tři týdny by mohly být na světě.

UXD

Marek Antoš


Starší, související články:

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.